Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 7001
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: W siódmym niebie

Wtorek, 4 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 września 2007, 6:54
Autor: Daria Pyrzanowska
Kotlina Jeleniogórska: W siódmym niebie
Fot. Daria Pyrzanowska
Karkonoskie kurorty mogą tylko pozazdrościć Świeradowowi.

Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba są w tyle za miastem w górach Izerskich. Świeradów Zdrój chętniej wybierany jest przez kuracjuszy niż Cieplice, uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. A będzie jeszcze bardziej na korzyść miasta pod Izerskim Stogiem… Rozmowiamy o tym z burmistrzem Świeradowa Rolandem Marciniakiem.

<i> Daria Pyrzanowska: Skąd pomysł na wybudowanie kolei gondolowej?</i>
Roland Marciniak: Ten temat poruszany już jest od ponad 10 lat. Kilku moich poprzedników rozpoczęło prace nad tą inwestycją a ja ją finalizuję. W zeszłym roku odbył się przetarg, w którym jako jedyna wystartowała firma Sobiesława Zasady i to ona jest nowym właścicielem kolei.

<i> Jakie są techniczne parametry kolei? </i>
Długość linii to 2200 metrów, 71 wagoników, każdy z nich pomieści 8 osób. Przepustowość kolei wynosi 2300 osób na godzinę. Długość nartostrady w pobliżu kolei to prawie dwa i pół kilometra.

<i>Dlaczego akurat kolej gondolowa a nie wyciąg krzesełkowy? </i>
Głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Wagoniki chronią pasażerów przed złą aurą. Będą przystosowane do przewozu rowerów i nart.

<i>Świeradów gondolami przyciągnie tłum turystów. Jak przygotować na to miasto? </i>
Najważniejsze jest umożliwienie dogodnego dostępu do dolnej stacji kolei gondolowej. Trzeba przejąć część ulicy Zakopiańskiej. Będzie to główny trakt dojazdowy do kolei gondolowej. W planach mamy także częściowe ograniczenie ruchu w centrum miasta. Przy samej gondoli powstanie około 500 miejsc parkingowych. Rozmawiamy również z właścicielami gruntów poza strefą A, którzy mogliby stworzyć dodatkowe parkingi w mieście. W sumie powstanie około 1500 miejsc dla aut.

<i>Czy gondole i planowane inwestycje to szansa dla bezrobotnych? </i>
Temat bezrobocia z Świeradowie jest wieloznaczny. Z danych Urzędu Pracy w Lubaniu wynika, że mamy 400 bezrobotnych. Większość wolnych miejsc pracy jest w hotelarstwie i gastronomii. Ale pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników. Dodatkowe miejsca pracy przy obsłudze kolei gondolowej umocnią pozycję miasta na rynku pracy.

<i> Czy, oprócz kolei gondolowej, będą inne udogodnienia dla turystów? </i>
Prowadzę wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami. Będziemy budować 2 boiska z nawierzchni sztucznej o wymiarach 20x40 metrów. Jedno powstanie w Czerniawie, drugie w Świeradowie. Będą na murawach wyrysowane korty tenisowe, boiska to gry w piłkę ręczną i siatkową. Wszystko dostępne dla świeradowian jak i dla gości.
Planowane są ogromne inwestycje na łączną wartość ponad 300 mln złotych. Mamy także na uwadze wyciągi, duży hotel z krytym basenem, a także wody termalne, radonowe. Ale to są jeszcze plany, za wcześnie na konkretne deklaracje. Nie chciałbym zawieść mieszkańców Świeradowa.

<i>Co z modernizacją sieci dróg w regionie? </i>
Od Wojewódzkiego Zarządu Dróg dostałem gwarancję remontu drogi między Szklarską Porębą a Świeradowem. Mówi się o drodze Radoniów &#8211; Świeradów, aby była to główna trasa do miasta. Również droga nr 358 Pobiedna &#8211; Czerniawa jest brana pod uwagę jako droga dojazdowa. Tam dokonano już wycinki drzew i szykują się kosmetyczne zmiany stanu nawierzchni.

<i>Więcej inwestycji turystycznych to większa ilość wypadków. Czy miasto da sobie radę z udzielaniem pierwszej pomocy? </i>
Mamy porozumienie z policją i GOPR-em w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i licznym gościom. Załoga policji w mieście będzie wzmocniona. Nawiązuję współpracę ze szpitalem w Lubaniu. Chcemy, aby to był docelowy szpital, który przyjmie ewentualnych poszkodowanych.

<i>Co Pana zdaniem miasto zyska dzięki powstaniu kolei gondolowej? </i>
Przede wszystkim miasto zyska &#8222;drugą nogę&#8221;. Oprócz turystów niemieckich pojawią się turyści polscy. Dziś 90 procent gości to Niemcy, głównie kuracjusze. Z gondolami miasto będzie nie tylko uzdrowiskiem, lecz także kurortem turystycznym.

<i> Jak Pan widzi rolę Jeleniej Góry w kotlinie? </i>
Powinna być punktem koordynacji, bo jest największym miastem w regionie i ma także największe możliwości. Należy patrzeć przez pryzmat turystyki, podziały administracyjne nie powinny mieć znaczenia.
<i>Dziękuję za rozmowę. </i>

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group