Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5450
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W siódmym niebie

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 4 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 września 2007, 6:54
Autor: Daria Pyrzanowska
Fot. Daria Pyrzanowska
Karkonoskie kurorty mogą tylko pozazdrościć Świeradowowi.

Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba są w tyle za miastem w górach Izerskich. Świeradów Zdrój chętniej wybierany jest przez kuracjuszy niż Cieplice, uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. A będzie jeszcze bardziej na korzyść miasta pod Izerskim Stogiem… Rozmowiamy o tym z burmistrzem Świeradowa Rolandem Marciniakiem.

<i> Daria Pyrzanowska: Skąd pomysł na wybudowanie kolei gondolowej?</i>
Roland Marciniak: Ten temat poruszany już jest od ponad 10 lat. Kilku moich poprzedników rozpoczęło prace nad tą inwestycją a ja ją finalizuję. W zeszłym roku odbył się przetarg, w którym jako jedyna wystartowała firma Sobiesława Zasady i to ona jest nowym właścicielem kolei.

<i> Jakie są techniczne parametry kolei? </i>
Długość linii to 2200 metrów, 71 wagoników, każdy z nich pomieści 8 osób. Przepustowość kolei wynosi 2300 osób na godzinę. Długość nartostrady w pobliżu kolei to prawie dwa i pół kilometra.

<i>Dlaczego akurat kolej gondolowa a nie wyciąg krzesełkowy? </i>
Głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Wagoniki chronią pasażerów przed złą aurą. Będą przystosowane do przewozu rowerów i nart.

<i>Świeradów gondolami przyciągnie tłum turystów. Jak przygotować na to miasto? </i>
Najważniejsze jest umożliwienie dogodnego dostępu do dolnej stacji kolei gondolowej. Trzeba przejąć część ulicy Zakopiańskiej. Będzie to główny trakt dojazdowy do kolei gondolowej. W planach mamy także częściowe ograniczenie ruchu w centrum miasta. Przy samej gondoli powstanie około 500 miejsc parkingowych. Rozmawiamy również z właścicielami gruntów poza strefą A, którzy mogliby stworzyć dodatkowe parkingi w mieście. W sumie powstanie około 1500 miejsc dla aut.

<i>Czy gondole i planowane inwestycje to szansa dla bezrobotnych? </i>
Temat bezrobocia z Świeradowie jest wieloznaczny. Z danych Urzędu Pracy w Lubaniu wynika, że mamy 400 bezrobotnych. Większość wolnych miejsc pracy jest w hotelarstwie i gastronomii. Ale pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników. Dodatkowe miejsca pracy przy obsłudze kolei gondolowej umocnią pozycję miasta na rynku pracy.

<i> Czy, oprócz kolei gondolowej, będą inne udogodnienia dla turystów? </i>
Prowadzę wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami. Będziemy budować 2 boiska z nawierzchni sztucznej o wymiarach 20x40 metrów. Jedno powstanie w Czerniawie, drugie w Świeradowie. Będą na murawach wyrysowane korty tenisowe, boiska to gry w piłkę ręczną i siatkową. Wszystko dostępne dla świeradowian jak i dla gości.
Planowane są ogromne inwestycje na łączną wartość ponad 300 mln złotych. Mamy także na uwadze wyciągi, duży hotel z krytym basenem, a także wody termalne, radonowe. Ale to są jeszcze plany, za wcześnie na konkretne deklaracje. Nie chciałbym zawieść mieszkańców Świeradowa.

<i>Co z modernizacją sieci dróg w regionie? </i>
Od Wojewódzkiego Zarządu Dróg dostałem gwarancję remontu drogi między Szklarską Porębą a Świeradowem. Mówi się o drodze Radoniów &#8211; Świeradów, aby była to główna trasa do miasta. Również droga nr 358 Pobiedna &#8211; Czerniawa jest brana pod uwagę jako droga dojazdowa. Tam dokonano już wycinki drzew i szykują się kosmetyczne zmiany stanu nawierzchni.

<i>Więcej inwestycji turystycznych to większa ilość wypadków. Czy miasto da sobie radę z udzielaniem pierwszej pomocy? </i>
Mamy porozumienie z policją i GOPR-em w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i licznym gościom. Załoga policji w mieście będzie wzmocniona. Nawiązuję współpracę ze szpitalem w Lubaniu. Chcemy, aby to był docelowy szpital, który przyjmie ewentualnych poszkodowanych.

<i>Co Pana zdaniem miasto zyska dzięki powstaniu kolei gondolowej? </i>
Przede wszystkim miasto zyska &#8222;drugą nogę&#8221;. Oprócz turystów niemieckich pojawią się turyści polscy. Dziś 90 procent gości to Niemcy, głównie kuracjusze. Z gondolami miasto będzie nie tylko uzdrowiskiem, lecz także kurortem turystycznym.

<i> Jak Pan widzi rolę Jeleniej Góry w kotlinie? </i>
Powinna być punktem koordynacji, bo jest największym miastem w regionie i ma także największe możliwości. Należy patrzeć przez pryzmat turystyki, podziały administracyjne nie powinny mieć znaczenia.
<i>Dziękuję za rozmowę. </i>

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~logo 4-09-2007 7:06
mimo że rozmowy o gondoli zostały rozpoczęte przez Kuderę, potem Szereniuk przy niej dłubał ale dopiero Marciniakowi udało się przekonać inwestora, że władze Świeradowa stawiają na rozwój i współpracę. Jeśli miejscowe krety go nie wygryzą to Świeradów ma dobry okres przed sobą. Widać jakie znaczenie ma młodość, zapał, wizja i ...łeb na karku a nie kombinowanie kto , komu z kim i komu zaszkodzić.
~Smart 4-09-2007 8:08
To jest gość – coś robi – mam nadzieję że to zobaczymy...
~turystka 4-09-2007 8:10
Plany bardzo ambitne i życzę powodzenia. Jestem mieszkanką Cieplic i wstyd się przyznać, że byłam w tym pięknym mieście tylko raz. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko jedno – BRAK POŁĄCZENIA między Jelenią Górą przez Cieplice,Szklarską Porębę do Świeradowa. To naprawdę koszmar jechać do Świeradowa przez Lubomierz.
~baff 4-09-2007 8:29
kolej gondolowa?.Najwiekszy walor Swieradowa jak na dziś i w przeszłośći to wspaniałe położenie ,jednak cisza i dziś znacznie nadszarpnięta przyroda.O wspaniałej architekturze uzdrowiskowej z przeszlości i wielu wspólczesnych nawet udanych naśladownictwach nie wspominając. Czy wieksza ilośc turystów i kuracjuszy w przyszłośći tego nie zmieni,da Bóg zobaczymy.Ja mam obawy. A Swieradowowi i jego mieszkańcom życzę wszystkiego najlepszego. I na koniec ciche życzenie:ludzie dbajcie o porządek w mieście bo to tak samo ważne jak gondole jeśli nie ważniejsze.
~pyzunia 4-09-2007 8:31
z podwala bardzo czesto kursuja busy do swieradowa jedzie sie szybko tanio i przyjemnie
~Zbyszek 4-09-2007 9:22
Jeszcze dobra doga i jest ok
~Tomek 4-09-2007 10:31
od kiedy Świeradów Zdrój jest w jeleniogórskim. z tego co wiem to Świeradów nie nalezy do powiatu jeleniogórskiego, a moze cos się zmieniło.
~do Tomka 4-09-2007 10:36
Świeradów jest formalnie w powiecie lwóweckim, jednak leży na ziemi jeleniogórskiej, w regionie jeleniogórskim.
~Jozef P. 4-09-2007 11:04
Jestem urodzonym Swieradowianinem, i choc od wielu juz lat mieszkam poza Swieradowem i krajem, to jednak sprawy tego pieknego miasteczka leza mi gleboko na sercu. Wreszcie jestem dumny, ze mieszkancy Swieradowa obdarzyli mandatem zaufania czlowieka mlodego, z wizja i zapalem, ktory madrze i z entuzjazmem jak przyrzekal wypelnia przyjete na siebie obowiazki.Tak trzymc! Jozef P.
~do Tomka 4-09-2007 11:39
Niektóre osoby naprawdę nie znają granic administracyjnych!!! Świeradów– Zdrój leży w POWIECIE LUBAŃSKIM, a nie w lwóweckim czy jeleniogórskim!!! Uważam to i tak trochę bezsensowne, bo miasto jest praktycznie wycięte, a dookoła znajdują się ziemie powiatu lwóweckiego. Przypomnę, ze Stóg Izerski leży już w powiecie lwóweckim! Jeśli chodzi o dojazd do tego pięknego miasteczka, to faktycznie jest on nie najlepszy i tu należy jeszcze wiele poprawić. Szczególnie zimą trasa przez Rozdroże Izerskie , a nawet od strony Mirska jest czasami nieprzejezdna. Tu warto zastanowić się nad powrotem połączeń kolejowych, póki są tory kolejowe. Dodam,że to wyjątkowo malownicza trasa, można by nawet na wzór Muzealnej Kolei Bieszczadzkiej uruchomić takie kursy. Byłaby to świetna atrakcja turystyczna. Właśnie ona jest rozpoznawalną atrakcją Bieszczad.
~Świeradów leży w pow. LUBAŃSKIM !!! 4-09-2007 11:47
j/w
~piotr 4-09-2007 11:51
swieradow jest w powiecie lubanskim!!!!! a nie lwoweckim
~piotr 4-09-2007 11:53
http://swieradow.nazwa.pl/index.php?option=com_zoom&Itemid=40&catid=14
~Świeradowianka 4-09-2007 12:22
Z tego, co wiem, Świeradów jest w powiecie lubańskim :). Porządek – w sensie ładu i czystości – jest tam od dawna. Wszyscy mogą brać przykład, bo z tym jest w regionie (?w całym kraju) coraz gorzej. Aż dziwne, że się ludzie nie buntują przeciwko życiu w takim brudzie! To świadczy źle nie tylko o przedstawicielach władzy, ale – przede wszystkim – o mieszkańcach.
~gondola, no i fajnie 4-09-2007 12:37
świeradów jest szalenie sympatyczny. inna sprawa, że porównywanie do szklarskiej czy karpacza nie ma sensu, specyfika tych miast jest różna, narciarsko świeradów nigdy ich nie 'przegoni', ale nie o to też chodzi.
~jancio 4-09-2007 19:42
super promocja miasta, proponuję zająć się też ka...lizacją i sieciami wody, bo ich brak odstrasza Inwestorów, pozdrawiam
~Krzysiek 4-09-2007 20:28
Myślę,że przegoni Szklarską Porębę i Karpacz.Nowoczesny profil nartostrady nie odbiega od nartostrad w Czechach.Po za tym duża przepustowość i ogrzewanwe wagoniki i jeeszcze jak cena będzie konkuręcyjna to urlop zimowy planuję w Świeradowie.Widać to w Karpaczu w sezonie zimowym z roku na rok mniej narciarzy.Bo kto chce pojeżdzić na nartach nie będzie marnował czasu stojąc w kolejkach.Nazwa miasta to nie wszystko trzeba coś w zamian dać turystom. Świeradów ma takie możliwości i je wykorzystuje.Podobne możliwości ma Jelenia Góra, które z uporem nie chce wykorzystać samorząd. Chodzi o zespół wypoczynkowo–uzdrowiskowy Cieplice– Sobieszów– Jagniątków. Wszystko to można przeczytać i obejrzeć na moim blogu http://www.krzysztof–bike–jgora.blog.onet.pl
~Akt 5-09-2007 12:20
Brawo panie Rolandzie–bardzo przydadzą się boiska ze sztuczną murawą, jestem pewien że w każdym okresie przygotowawczym będą przyjeżdżać drużyny piłkarskie z górnej półki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group