Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9893
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W rok po katastrofie na Śnieżce

Sobota, 6 marca 2010, 7:53
Aktualizacja: Niedziela, 7 marca 2010, 7:48
Autor: Angela
REGION: W rok po katastrofie na Śnieżce
Fot. Janusz Lewicki
W przededniu rocznicy częściowego zawalenia się obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce przygotowywane są procedury przetargowe do rozpoczęcia kolejnych robót. Przewidziane jest obłożenie dysku górnego obserwatorium blachą oraz wykonanie instalacji wewnętrznych. Prace rozpoczną się w czerwcu – lipcu, ich koniec planowany jest na rok 2011.

Ubiegłoroczny remont dolnej części dysku górnego obserwatorium już pochłonął około 700 tysięcy złotych. O kwotach, jakie jeszcze będą potrzebne do odbudowy zniszczonego obiektu mówić jeszcze nie można. Przetargi na tegoroczne prace zostaną uruchomione najpóźniej w kwietniu – maju br.

– W minionym roku odtworzona została dolna część dysku górnego. W tym roku do wykonania zostało obłożenie go blachą, wykonanie instalacji wewnętrznych w zakresie przeciwpożarowym, wentylacyjnym i elektrycznym. Obecnie przygotowywane są wszystkie procedury przetargowe. Przetargi, najpierw na dokumentację, a następnie na roboty wykonawcze, ogłosimy kiedy będą określone środki z centrali w Warszawie. Liczymy na to, że pierwsze prace rozpoczną się w czerwcu – lipcu br. – mówi Ryszard Kosierb, dyrektor oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Na tym się jednak nie skończy. Dokończenie odbudowy obserwatorium ma być kontynuowane w przyszłym roku. Wyposażenie wewnątrz obiektu ma być bowiem tak zmodernizowane, by odpowiadało obecnym standardom BHP i wszelkim wymogom.

– Wewnątrz budynku uzupełnimy instalację, wentylację i zabezpieczenie przeciwpożarowe. W tym celu zostaną przygotowane opracowania projektowe, i wówczas okaże się co dokładnie będzie tam zrobione. Obiekt był budowany na początku lat 70. XX wieku, wówczas wymogi BHP były zupełnie inne – mówi Ryszard Kosierb.
Pieniądze na odbudowę obserwatorium będą pochodziły z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Do katastrofy budowlanej, która spowodowała częściowe zawalenie się jednego z dysków, doszło 12 marca ubiegłego roku. Przyczyna to - między innymi – skorodowanie elementów konstrukcyjnych, które nie wytrzymały naporu zalegającego śniegu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
462
Tak
23%
Nie
41%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group