Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6652
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W rocznicę Porozumień Sierpniowych. 31 lat minęło

Środa, 31 sierpnia 2011, 14:47
Aktualizacja: 14:48
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: W rocznicę Porozumień Sierpniowych. 31 lat minęło
Fot. RED
31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele rządu PRL podpisali porozumienia ze strajkującymi robotnikami w Gdańsku i Szczecinie. Tamto wydarzenie otworzyło Polsce drogę do wolności.

Dwadzieścia jeden postulatów strajkujących załóg wielu zakładów w całej Polsce przeszło już do legendy jako symbol woli Polaków, którzy mieli dość zniewolenia przez tamten system. Jednym z najważniejszych żądań było utworzenie wolnych związków zawodowych.

Powstały wówczas NSZZ „Solidarność” odegrał kluczową rolę w transformacji ustrojowej, która rozpoczęła się faktycznie właśnie wtedy. I po okresie „karnawału Solidarności”, stagnacji stanu wojennego i lat 80. XX wieku, zakończyła się wyborami kontraktowymi 4 czerwca roku 1989.

Jeleniogórskim echem tamtych wydarzeń był, między innymi, strajk w ówczesnym Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zakończony po podpisaniu Porozumień na Wybrzeżu. Na pamiątkę ustawiono przed zajezdnią MZK obelisk, bodaj jedyny trwały znak Sierpnia’80 w Jeleniej Górze.

Żądania robotników sprzed 31 lat pod wieloma względami stały się postulatami ponadczasowymi. I choć zmienił się system, a rola Solidarności została zmarginalizowana, zdaniem wielu związkowców sytuacja w Polsce wciąż daleka jest do spełnienia tamtych założeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group