Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11381
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W razie wypadku przedszkolak pomoże

Środa, 11 lutego 2009, 12:09
Aktualizacja: Wtorek, 16 lutego 2010, 8:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W razie wypadku przedszkolak pomoże
Fot. TEJO
Złamanie nogi, krwotok, zasłabnięcie – te dolegliwości i urazy mogą przytrafić się każdemu i w każdej chwili. Dzięki pionierskiemu programowi nauczania dzieci wiedzą, jak pomagać w takich sytuacjach. Można się było o tym przekonać dziś w "Okrąglaczku".

– Najmłodsi skutecznie mogą nieść pierwszą pomoc – przekonuje Marian Stebelski, doradca metodyczny i pionier w zakresie nauki dzieci zasad pierwszej pomocy. Dziś w Przedszkolu nr 27, popularnym "Okrąglaczku", miało miejsce szkolenie dla nauczycielek wychowania przedszkolnego, które będą wdrażały program w swoich placówkach.

Małgorzata Wrotniewska już od kilku lat uczy najmłodszych, jak reagować w przypadkach zagrożeń. Podczas zajęć bardzo szczegółowo omawiany jest każdy krok w postępowaniu z osobą, której zdarzył się krwotok lub złamała rękę albo nogę. Dzieci wiedzą, jak postępować w takich przypadkach. Znają numer do pogotowia ratunkowego, potrafią podać dokładny – adres i wezwać pomoc. Umieją też unieruchomić złamaną kończynę lub spróbować zatamować krew, która cieknie z nosa.

– Te umiejętności przydały się już kilka razy w codziennym życiu. Dzieci pomagały rówieśnikom, które doznały krwotoków. Pomogły też jednej z naszych pracownic, kiedy poczuła się źle – mówi Małgorzata Wrotniewska. – Jedna z dziewczynek, kiedy w domu zaczęła jej lecieć krew z nosa, uświadomiła swoich rodziców, jak należy w takim przypadku postępować, bo tego nie wiedzieli.

Marian Stebelski, który od 2003 roku wdraża w jeleniogórskich placówkach oświaty (przedszkolach i szkołach) program nauki udzielania pierwszej pomocy, przekonuje, że są to bardzo ważne zajęcia. – Znajomość tych zasad już w najmłodszych latach owocuje później większą zaradnością. Dzieci, kiedy dorosną, nie będą się bały udzielić pierwszej pomocy potencjalnym ofiarom wypadków – mówi M. Stebelski. Program nauki pierwszej pomocy w szkołach będzie obowiązkowy od 2009 roku.

Dzisiejsze warsztaty były też elementem przygotowań do konkursu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. Etap szkolny odbędzie się w lutym. Etap subregionalny dla byłego województwa jeleniogórskiego przewidziano na 27 kwietnia, a finał zmagań – na 18 maja we Wrocławiu. Patronat programowy objął Uniwersytet Wrocławski, a honorowy – wicepremier i poseł ziemi jeleniogórsko-legnickiej Grzegorz Schetyna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
817
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group