Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3351
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Ratuszu spotkanie, jak chronić zwierzynę przed ruchem drogowym

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 kwietnia 2013, 8:41
Aktualizacja: Niedziela, 28 kwietnia 2013, 7:59
Autor: Angela
Fot. Angela
– Co miesiąc wiele zwierząt ginie na naszych drogach, dlatego zebraliśmy się, by temu zapobiec – mówił Eugeniusz Ragiel, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Wczoraj (27.04) w jeleniogórskim Ratuszu odbyło się spotkanie z udziałem leśników z nadleśnictw ze Szklarskiej Poręby i Kowar, sędziów, strażników miejskich, policjantów, obrońców zwierząt, pracowników zarządzania kryzysowego.

Wczorajsze spotkanie, którego organizatorka była wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Anna Ragiel to pierwszy krok w kierunku szeroko rozumianej profilaktyki ochrony dzikich zwierząt.

- Na naszych drogach miesięcznie ginie do 40 zwierząt, głównie saren, lisów i dzików – mówił Eugeniusz Ragiel. – Dlatego chcemy zastanowić się, czy można temu zapobiec, a jeśli tak, to w jaki sposób – dodał.
Mówiono o dokarmianiu zwierząt w lesie, by nie wychodziły pod zabudowania i o grodzeniu najbardziej newralgicznych miejsc.

- Mamy kilka takich punktów, gdzie najczęściej te zwierzęta giną: Jagniątków, nowa obwodnica, ul. Lubańska i Goduszyn oraz al. Solidarności. Warto pomyśleć o ich odgrodzeniu od strony dróg lub ustawieniu w głębi lasu paśników – wymieniał E. Ragiel.
Jerzy Jaworski z Nadleśnictwa Śnieżka mówił natomiast, co mieszkańcy mogą zrobić na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzikich zwierząt.

- Obecnie świat bardzo nam się skurczył i zostało popełnionych wiele błędów przez ludzi, którzy powinni dbać o czystość genetyczną zwierząt, a co za tym idzie ich odporność – mówił Jerzy Jaworski. – Zachowania ludzi powodują, że przyzwyczajamy zwierzęta do tego, że człowiek kojarzy im się z łatwym dostępem do pożywienia, dlatego apeluję do mieszkańców by nie dokarmiali zwierząt, nie wysypywali jedzenia koło swoich budynków. Ostatnio szczególnie w Karpaczu robione są tzw. regularne nęciska dla wzbogacenia atrakcji turystycznej dla gości. Właściciele hoteli i pensjonatów wysypują tam regularnie jedzenie. Z drugiej strony apeluję do właścicieli psów, by w lasach nie puszczali ich luzem, bo płoszą one zwierzynę, która wybiega na drogi i ginie. Przypominamy kolejny raz, że psy należy prowadzać po lesie na smyczy. Nie zawsze to przemawia do dorosłych, w przeciwieństwie do dzieci, którym taką wiedzę przekazujemy na pogadankach w szkołach i przedszkolach. Apelowanie do dorosłych jest często orką na ugorze – dodaje Jerzy Jaworki.

Kolejne spotkanie zostało już zaplanowane na jesień. Wówczas wszystkie te służby spotkają się po raz kolejny by ustalić działania, które będą podejmowane zimą, bo to właśnie w tej potrze roku odnotowuje się największa liczbę wypadków z udziałem dzikich zwierząt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~ffgfdfgfg 27-04-2013 8:54
Wolniej jeździć może? Ale to w polszy tabu, jak ktoś każe wolniej jeździć to wróg narodu.
~ 27-04-2013 9:18
Dziczyzny coraz więcej, myśliwych coraz mniej, składki wysokie, cena za kilo żywca wysoka. A selekcja naturalna i tak jest i tak
~ 27-04-2013 9:31
a kto samochody przed zwierzyną ochroni bo w sumie to kierowca ma większe szkody po zderzeniu ze zwierzęciem już o właścicielach puszczających psy bez smyczy przy ruchliwych drogach i kunach gryzących przewody nie wspomniawszy
~emera 27-04-2013 9:39
I tak leci jeleniogórski kabarecik...
~dzikikusy 27-04-2013 9:48
kraj.Niech Zawila zapyta przedszkolaka ,i ten powie co należy zrobic.A te ciemnoty na Wiejskiej uchwalili ,że psy mogą biegac po lesie ,bez,mozliwości żadnej obrony przez mysliwego.Uchwalil to ekolodzy .Hańba.
~radny 27-04-2013 11:35
Bardzo fajne spotkanie, szkoda, że pani organizatorka zapomniała zaprosić radnych na konferencję. Widać, że rada miejska to prywatny folwark pani Ragiel? Ciekawe, kto pokrywała koszty, czy również poszły one z rady miejskiej? No i jeszcze jedno pytanie, pan Papaj miał otwierać tę konferencję a ponoć nie przybył. Czyżby już nie kochał pani Ani?
~ 27-04-2013 11:37
do 9:48, ty jakiś g...k jesteś, okowity się wczoraj ochlałeś i trzyma cię do dzisiaj
~/-/ 27-04-2013 12:24
do 11.37 a ty Janosika nonstop oglądasz.
~ 27-04-2013 13:00
Oby nie skończyło się tylko na gadaniu... Właśnie należy zrobić ogrodzenia biegnące wzdłuż tych ruchliwych dróg i dokarmiać zwierzynę w lasach, dobrze, że ten temat został w końcu poruszony!
~ 27-04-2013 13:06
Powinno być też więcej kontroli w lasach i okolicach! Psy w nocy i nad ranem, również w dzień są puszczane luzem i zagryzają zwierzęta, notorycznie są łamane przepisy przez osoby jeżdżące na kładach i motorach w lasach, którzy przez to płoszą zwierzynę...Od czego są myśliwi i dlaczego nic z tym nie robią?!
~bo 27-04-2013 14:08
ich Sejm zabronił bronić dzikich zwierząt.
~nissanQ 27-04-2013 14:36
Grunt się pali pod nogami , to łapią się wszystkiego. Niech Ragiel pilnuje ZG TOZ Warszawa , bo tam jest podobno kontrola z Ministerstwa. A i w J.G też nie maja wesoło . Nastał początek końca ekipy inaczej kochajacych zwierzęta. Widać sytuacja patowa. Dlaczego palili światło za "miastowe" pieniądze, jeżeli siedziba TOZ i niby działaczy jest przy ul.Spółdzielczej 33A. Pokaż siły zestrzelonego, pikijącego ostro w dół KUKURUŻNIKA. Groteska.
~c.d. 27-04-2013 15:43
To spotkanie to było z ramienia Rady Miasta czy TOZ
~ 27-04-2013 16:55
Temat jest jak chronic zwierzeta,awy piszecie ,co ja pisze klikacie oby tylko komus ,,dowalic"a czemu nie poruszacie bardzo waznego tematu dla zwierzat a takze dla uzytkownikow drog.Po pierwsze Pan od ochrony zwierzat powinien wiedziec ze przemieszczanie sie zwierzat jest zwiazane z ich odwieczna wedrowka,a teraz jest tam droga,autostrada dlatego tez powinno sie zagrodzic im przejscie,jezeli stac was bylo na drogi to powinno tez byc stac na siatki.W akcje powinni sie tez wlaczyc ci do ktorych te drogi naleza,Pozal sie Boze mysliwi i ochrona nad zwierzetami ,z tej konferencji wynika ze czesciowo a moze i w 50%winni sa uzytkownicy drog,wlasciciele pensjonatow,a moze to tylko winatych co nie wywiazuja sie zeswoich zobowiazan?To tak jak bypostawicdom bez drzwi.
~naganiacz 27-04-2013 18:01
Tak sie zastanawiam. Ktoś, coś zwołał i to w RATUSZ!!!! No, ale dajmy spokój. Piszą w komentarzach o myśliwych . A kto z nich został zaproszony?? A ich tereny łowieckie częściowo przynależą do Jeleniej Góry. Ale po co ich prosić. I tak to oni, poszczególne Koła muszą zapłacić za szkody wyrządzone przez zwierza.
~ 27-04-2013 18:16
Niech oni zwołają narade jak chronic sie przed grabieżawcami z ratusza,podatki,mzk,wodnik,smieci itd.,itd.
~jeleniowa 27-04-2013 21:05
.........jak chronic zwierzyne przed ruchem drogowym.........Czy to chodzi o ochrone zwierzat przed policjantami ruchu drogowego JG ?????????
~autobusik 27-04-2013 22:22
Wojtek ty rozrzutniku ty...Niech oni zwołają narade jak chronic sie przed grabieżawcami z ratusza,podatki,mzk,wodnik,smieci itd.,itd. I wojtexem byznmesmenem z firmy Rycha co do wrocławia wozi ten pajac płaci tyle na miesiąc, że ludziska szczaw i mirabelki mają w dup.e
~af 27-04-2013 22:23
czy i tym razem Zawiła zawinił?
rymcycymcy 27-04-2013 22:30
Jak dzik widzi ślimaka ...to się nie boi ! :) ...przecież to oczywiste, należy znieść ograniczenia prędkości ! :)
Niggers™ 27-04-2013 22:56
W NIEMCZECH SIATKI LUB OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI. JEDNAK MIEJSCAMI 90 KM/h I DZIKI MIJAĆ MUSIAŁEM. DZIK AUTO ROZBIJA, BIADA ! MIASTO NIE PŁACI, ZABIJESZ DZIKA TO BIADA ! TRZEBA PŁACIĆ ! A JESZCZE Z BRONI, KŁÓSOWNICTWO ZARAZ TO WIĘZIENIE ! DOBRE TO PRAWO, PODOBA MI SIĘ ! KRZYWDY SOBIE PAŃSTWA NIE ROBIĄ.
~Mosche 28-04-2013 4:13
Modlitwa czyni cuda , modlitwe czynic naklezy .
~Schengen 28-04-2013 8:13
znaczy sie "wadza" obawia się, że jako "marne łosie" przechodząc po wyborach na bezrobotne stanie się zagrożona ? Oj tam oj tam ! Ściągać mapy coby na terenie KPN-u za korzonkami nie buszować a i trakty na mapach zaznaczone.... Dacie radę ! Łosie :)))) No chyba, że z czytaniem mapy będzie jak z zarządzaniem miastem, biblioteką, etc, etc, .....
~jaś ekolok 28-04-2013 13:59
Mątować na zdeżaku poduszkie powieczną. Taki zwjeż mysza - dajmy na to - sie odbije i poleci do nory swej asz i spoko pszeżyje. NO.
~fielka 29-04-2013 7:59
Kiedy w szkole dzieci będa uczone: 1. Przepisów ruchu drogowego - zakończone karta rowerową ? 2. Pierwszej pomocy ? 3. Ekologii - segregacji odpadków w praktyce a nie jak jest obecnie ? 4. Postaw obywatelskich - telefon na policję to nie jest donos !!!!! 5. Przepisów i zasad zapobieganiu pożarom - wypalanie łąk !!!! ? 6. Skąd się biorą dzieci ? Pytacie kiedy to wszystko ????? Zamiast bajeczek o cudach i podobnych głupotach jak chodzenie po wodzie czy zamianie wody w wino, za które płaci kuratorium czyli my wszyscy, lecz wpływu na program, na treści nauczane nie mamy !!!
~ 30-04-2013 6:47
Skąd Ragiel ma wiadomości,że ginie około 40 szt.dzikiej zwierzyny. Gdzie jej sa groby, czy poszły na stoły restauracyjne, czy zostały zgodnie z prawem utylizowane. gdzie dokumentacja, może umierały w męczarniach w przdroznych rowach. jak sie coś twierdzi to należy mieć dokumenty na taka okoliczność. Przy 40 szt rocznie zwierzyny juz nie ma. Gdzie jest inwentaryzacja pogłowi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group