Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11228
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W pracy łyk wody dla ochłody

Poniedziałek, 12 lipca 2010, 12:18
Aktualizacja: Wtorek, 13 lipca 2010, 7:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W pracy łyk wody dla ochłody
Fot. Angela
W miejscach pracy, gdzie temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracownicy mają prawo żądać od pracodawcy napojów chłodzących w postaci wody z solami mineralnymi. Obowiązek wydawania napojów dotyczy pracodawców zatrudniających ludzi zarówno w pomieszczeniach, jak i na budowach czy w terenie.

Jak mówią inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze, od kilku dni zgłaszanych jest coraz więcej zapytań w sprawie warunków, jakie w miejscach pracy spełnić muszą pracodawcy. Chodzi oczywiście o temperatury, które w nieklimatyzowanych pomieszczeniach dochodzą nawet do trzydziestu, a w samochodach do 60 stopni Celsjusza

- Kiedy w miejscu pracy, którym może być biuro, sklep, budowa czy samochód, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza pracodawca ma bezwzględny nakaz zapewnienia swoim pracownikom wody z solami mineralnymi, które podczas pocenia się są z organizmu wydalane. Ponadto w pomieszczeniach zamkniętych pracodawca powinien pomyśleć też o jakimkolwiek sposobie chłodzenia tego miejsca, np. o wentylatorach, elektrycznej klimatyzacji czy zwykłym otwarciu okien i drzwi – mówi Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

Przepisy nie mówią natomiast o tym, ile wody pracodawca ma zapewnić dla jednego pracownika, bo to zależy od jego zapotrzebowania. Inspektorzy ostrzegają natomiast, że jeśli do inspekcji wpłynie jakaś skarga w tym temacie, inspektorzy pojadą na miejsce, przeprowadzą kontrolę i na pracodawców, którzy nie stosują się do przepisów, nałożą kary w postaci mandatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
887
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group