Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2480
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W poszukiwaniu wielkanocnych skarbów

Wtorek, 6 kwietnia 2010, 8:40
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W poszukiwaniu wielkanocnych skarbów
Świąteczny spacer pod wielkanocnym symbolem. Ulica 1 maja, 4 kwietnia 2010.
Fot. TEJO
Irena Coblewska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie jeleniogórskich symboli wielkanocnych.

Pani Irena odnalazła kilka spośród licznych wielkanocnych motywów. Czytelniczka wymienia fresk „Zmartwychwstanie” przedstawiający Chrystusa z czerwoną chorągwią autorstwa Antoniego Schefflera w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. W tym samym kościele płaskorzeźba na chrzcielnicy przedstawiająca Zmartwychwstanie.

Poza tym Czytelniczka zauważyła scenę Zmartwychwstania na zwieńczeniu kaplicy rodziny Martensów na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski. Podobnych motywów nie brakuje na obrazach malowanych na szkle z kolekcji w Muzeum Karkonoskim. Wielkanocną symbolikę ma także witrażowe okno w kościele świętego Marcina w Sobieszowie, które przedstawia Chrystusa Zbawiciela.

Zauważmy jeszcze jeden symbol wielkanocny, codziennie mijany przez wielu przechodniów: to płaskorzeźba baranka paschalnego na elewacji kamienicy przy ulicy 1 Maja.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji, którą zamieścimy jeszcze dziś w godzinach popołudniowych.

Co wtorek – pod wspólnym hasłem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group