Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 10037
Zalogowanych: 107
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Norwidzie było o pieniądzach i doborze repertuaru

Czwartek, 21 lutego 2013, 8:37
Aktualizacja: 11:41
Autor: UM
W Teatrze im. C.K. Norwida odbyło się posiedzenie Rady Artystyczno–Programowej. Rozmawiano oglądalności, doborze repertuaru i finansach. Przypomnijmy, że roczna kwota subwencji z budżetu Miasta dla Teatru przekracza 3,5 mln zł.

Dyrektor Teatru Bogdan Koca omówił m.in. sprawy finansowe i organizacyjne, a z relacji wynikało, że poprzedni okres Teatr zamknął 165 spektaklami, w których uczestniczyło ok. 21,5 tys. widzów. Wprawdzie przychody z biletów były nieco niższe, niż rok wcześniej, jednak widzów – więcej (rok wcześniej było ich 19.992). Bogdan Koca niższe przychody wyjaśniał wprowadzeniem tzw. biletów czwartkowych, o promocyjnej cenie.

W części dyskusji n.t. repertuaru powróciła podnoszona regularnie sprawa dostosowania niektórych spektakli do potrzeb edukacyjnych młodzieży szkolnej. – Spektakle typu „Przygody Rumcajsa” czy „Wojna bajek” nie rozwiązują tych problemów – podnosili nauczyciele-metodycy, będący członkami Rady. – Od lat czekamy na takie prezentacje, które pomogą z jednej strony w realizacji programów szkolnych, a z drugiej – pomogą młodzieży zrozumieć treść najwartościowszych sztuk z kanonu. Póki co, wypełniają tę lukę przypadkowe grupy aktorskie „z zewnątrz”.

Podobne stanowisko zajęła wieloletnia dyrektor Teatru im. C.K. Norwida Alina Obidniak, która stwierdziła, że misją tej placówki zawsze było (i powinno być nadal) również prezentowanie najważniejszych sztuk polskiej klasyki teatralnej i spytała, czy dyrekcja Teatru widzi taką możliwość w nadchodzącym sezonie.
Jasna odpowiedź nie padła, zarówno dyrektor, jak i członkowie zespołu aktorskiego podkreślali, że klasyka ich zdaniem nie stanowi o atrakcyjności oferty repertuarowej.

Jedna z aktorek powiedziała wprost, że członkowie zespołu chcą grać przede wszystkim w spektaklach współczesnych, bo chcą się rozwijać, a repertuar klasyczny jest im znany i przez nich bardzo „ograny”. – Chcemy grać w nowych sztukach – spointowała, odnosząc się do oczekiwań nauczycieli i zgłaszanego przez nich zapotrzebowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
238
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
16%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
 
Inne wydarzenia
Rajdowcy walczyli na trasie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group