Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11358
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W KSON–ie dzieje się wiele

Środa, 15 września 2021, 9:00
Autor: KSON
Jelenia Góra: W KSON–ie dzieje się wiele
Fot. Archiwum
Z okazji 20-lecia Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zaprzyjaźniona Fundacja Instytut Rewaldizacji i Ekonomii Społecznej zrobiła nam piękny prezent - mówi Agata Deja. – To duży 50-metrowy namiot, który stanął na Jaśkowej Polanie. Namiot wykorzystywany będzie na spotkania członków organizacji w okresie letnim, po czym zostanie złożony i zabezpieczony.
To nie jedyna inwestycja - mówi Adam Dąbrowski, zastępca redaktora naczelnego Radia KSON - bo również ze środków projektowych udało nam kupić nowoczesne urządzenia techniczne, wspomagające montaż radiowy i produkcję telewizyjną w przygotowywanym właśnie studiu Karkonoskiej Telewizji Integracyjnej KTI.
Miło jest nam też poinformować, że zdecydowanie odmłodził się zespół realizatorów Radia KSON - informuje Adam Dąbrowski. - W naszym 7-osobowym zespole techniczno-redakcyjnym przeważa młodzież w wieku 25-30 lat. Chcemy zmienić profil naszego Radia, w którym osoby niepełnosprawne będą przygotowywały informacje o “wszystkim dla wszystkich,” bez szczególnego akcentowania, że jest to radio dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście zachowamy właściwą proporcję - dodaje Adam - pomiędzy tematami seniorów i tzw. reszty świata. W ramówce która będzie obowiązywała od 1 października zmieni się również charakter nadawanej muzyki, będzie ona ciekawsza, bardziej dynamiczna, ale momentami również dostojna i refleksyjna, jak to starsi słuchacze lubią.

Nowością w Radiu KSNON są cykliczne audycje pt. Paraolimpiada w Tokio, w której Wiktor Żuryński w codziennych relacjach ciekawie opowiada o blaskach i cieniach olimpijskiego sportu. I audycja pt. “Jeleniogórzanie”

Nadal i nieprzerwanie od 16 lat wydajemy naszą gazetę „Niepełnosprawni tu i teraz”, która w 8 tys. egzemplarzy trafia do organizacji pozarządowych, niektórych parafii, aptek i ośrodków zdrowia na terenie całego kraju, a tematy poruszane w gazecie są inspirowane przez naszych terenowych korespondentów.

Obecnie, po przerwie urlopowej, trwa bardzo intensywny system szkoleń związanych z wdrażaniem programu Dostępność plus. Jest to projekt realizowany przez KSON wspólnie z NSZZ Solidarność, finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który ma przybliżyć założenia ustawy o szczególnych potrzebach czyli “ustawy o niepełnosprawności”. Szkoleniem objętych jest ponad 100 osób z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Po okresie urlopowym wzrosło społeczne zapotrzebowanie na spotkania w KSON-ie, czego efektem są 4 nowe powstające organizacje: Klub Seniora i Wolontariusza jako Stowarzyszenie rejestrowe, Klub Kibica Niepełnosprawnego i Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych, a także Karkonoskie Centrum Edukacji Zdrowotnej “VITA”, grupujące przy współpracy ze środowiskiem medycznym osoby chorujące na m.in. na schorzenia kardiologiczne, nowotworowe, diabetologiczne i ortopedyczne.

W sferze wypoczynku, do 9.09. grupa seniorów z KSON wypoczywała na wczasach w Międzyzdrojach, ale już myślimy - mówi Stanisław Marek, o roku przyszłym, na który zarezerwowaliśmy w okresie letnim około 150 miejsc nad morzem. Mamy też stałą ofertę wycieczek zagranicznych do Grecji, Francji i Chorwacji, które jednak z uwagi na pożary panujące w południowej Europie sprzedają się średnio.
Nadal od początku grudnia ubiegłego roku trwają warsztaty wirtualne, w których bierze udział od 20 do 50 uczestników. Odbywają się one zawsze we wtorek o godzinie 12.00 na platformie zoom , co dla wielu starszych jest kolejnym przełamaniem barier cyfryzacyjnych - mówi Joanna Zagórska z KSON. - W ostatni wtorek odbył0 się 46. spotkanie, a gościem specjalnym było kierownictwo JSM, które w ocenie mieszkańców wiele uwagi poświęca zabobrzańskim seniorom i niepełnosprawnym.

W sejmiku są bezpłatni doradcy z zakresu prawa, psychologii, dietetyki i rzecznictwa osób niepełnosprawnych.

Czekamy na Państwa w siedzibie KSON-u od pn. do pt. w godzinach 10.00-16.00 przy ul Osiedle Robotnicze 47 a, tel. 757524254, mail biuro@kson.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

5
42%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
58%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
817
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group