Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 9003
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: W KS „Szrenica” nie lubią przegrywać

Czwartek, 20 maja 2010, 14:32
Aktualizacja: 14:36
Autor: Karolina
Szklarska Poręba: W KS „Szrenica” nie lubią przegrywać
Fot. Karolina
Zacięcie, silny charakter, ciężka praca i nie poddawanie się – takie są dzieci i młodzież, uczęszczające do Klubu Sportowego „Szrenica” w Szklarskiej Porębie. Trenują po kilka dni w tygodniu, są jednymi z najlepszych uczniów w swoich klasach, ale przede wszystkim osiągają coraz większe sukcesy sportowe w narciarstwie alpejskim.

W KS „Szrenica” trenuje ponad 40 zawodników, w wieku od 6 do 16 lat, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum. Są to głównie mieszkańcy Szklarskiej Poręby, ale zdarzają się także sportowcy z Piechowic czy nawet Jeleniej Góry. W klubie jest kilka grup, m.in. sportowa i rekreacyjna. Ta pierwsza liczy 8 zawodników, w wieku od 12 do 16 lat, biorących udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Młodzi sportowcy, oprócz nauki mają dużo zajęć dodatkowych – treningi, wyjazdy na obozy i oczywiście udziały w zawodach. Mimo to, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i należą do najlepszych uczniów w swoich klasach.

– Koleżanki czasem mi zazdroszczą, że nie muszę chodzić do szkoły kiedy jestem na zawodach, ale to nie jest do końca takie fajne, bo potem trzeba nadrobić wszystkie zaległości – opowiada Łucja, uczennica piątej klasy podstawówki. Dziewczynka trenuje od ponad 5 lat, oprócz narciarstwa zjazdowego jeździ także na nartach biegowych i na rowerze. W każdej z tych dyscyplin osiąga świetne wyniki, jest Wicemistrzynią Powiatu Jeleniogórskiego w narciarstwie alpejskim oraz Wicemistrzynią Dolnego Śląska w Biathlonie. Równolegle z treningami w KS „Szrenica” Łucja przygotowuje się do zawodów rowerowych, które odbędą się już w czerwcu.

Obecnie poszczególne grupy odbywają treningi po kilka razy w tygodniu, przygotowując się w ten sposób do następnego sezonu zimowego. Podczas wakacji planowany jest wyjazd na obóz sportowy, a następnie treningi w niemieckiej hali narciarskiej i na austriackim lodowcu. Wśród rozbudowanego planu treningowego znalazły się zajęcia na basenie, gra w tenisa, jazda na rowerze oraz zajęcia ogólnorozwojowe z elementami narciarstwa. Grupa sportowa trenuje trzy razy w tygodniu po 1,5 albo 2 godziny. W środę, na sali gimnastycznej odbył się trening łączony grupy sportowej i rekreacyjnej. Najpierw obowiązkowa rozgrzewka, potem ćwiczenia siłowe, następnie w pozycji zjazdowej, a na koniec gra w kosza i w nogę.

W sezonie zimowym odbywa się około 10 startów w Pucharze Polski, dodatkowo w zawodach miejscowych, w których zazwyczaj startują zawodnicy z grupy rekreacyjnej. Grupa sportowa bierze też udział w Pucharze Czech, a także w Mistrzostwach Dolnego Śląska. – Żeby osiągnąć dobre wyniki podczas zawodów, trzeba ćwiczyć przez cały rok – podkreślał 14-letni Maciej, który w ostatnim roku był dziesiąty w Mistrzostwach Polski. Trenuje od prawie 10 lat, mówi że ważne jest wsparcie rodziców, ale najlepszym dopingiem są dobre wyniki w sporcie. Podczas zeszłorocznej Olimpiady Młodzieży uległ poważnej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach leczenia, powoli zaczyna ćwiczyć i wracać do formy. Ani na moment się nie poddał, dziś myśli już o startach w najbliższym sezonie zimowym. – Sport jest całym moim życiem – usłyszeliśmy na koniec od Macieja.

Pięciu zawodników z KS „Szrenica” należy do kadry Dolnego Śląska, dla których w okresie letnim organizowany jest sprawdzian ich umiejętności. Podobne zawody sprawnościowe przeprowadzane są w klubie dla pozostałych sportowców, przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu. Zawodnicy startują zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W klasyfikacji klubowej zajęli 11-te miejsce w Polsce, co jest dużym osiągnięciem jak na tak małą liczbę zawodników (ok. 50 osób). W tym przypadku zliczane są punkty wszystkich startujących. Im jest ich więcej, tym większy osiąga się wynik. Niektóre kluby liczą nawet po 250 zawodników. Młodzi sportowcy ze Szklarskiej Poręby ciężko pracują nie tylko na swoje indywidualne sukcesy, ale i na dobre wyniki całej drużyny. Poświęcają swój wolny czas na treningi, starają się ich nie opuszczać. Nie ma mowy o piciu alkoholu czy zażywaniu narkotyków! Liczy się tylko sport, do którego mają po prostu serce.

KS „Szrenica” rozpoczyna nabór nowych zawodników do klubu. – Sport jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zachęca 14-letni Tomasz, który trenuje już prawie piąty rok. Ostatnio zajął 10 i 11 miejsce na Mistrzostwach Polski. Młodzi sportowcy zachęcają młodszych kolegów i koleżanki do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Mieszkając w Szklarskiej Porębie mają do tego doskonałe warunki, a późniejsza satysfakcja z osiągania coraz lepszych wyników jest przeogromna! Klubowi zawodnicy podkreślają jednak, że nie każdy nadaje się do tej dyscypliny sportu. Potrzebne jest zacięcie i silny charakter, absolutnie nie można się poddawać po porażce, ale ciężką pracą dążyć do celu i uwierzyć we własne możliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1007
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group