Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5034
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W KPSW dyskutowali o cudzoziemcach

Sobota, 26 listopada 2016, 11:24
Aktualizacja: Niedziela, 27 listopada 2016, 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W KPSW dyskutowali o cudzoziemcach
Fot. Przemek Kaczałko
„Razem czy osobno – cudzoziemcy w przestrzeni UE” – pod takim hasłem odbyło się seminarium naukowe w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, podczas którego studenci mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie migracji ludności.

Jako prelegenci wystąpili: Aldona Wiktorska-Święcka, która mówiła o edukacji międzykulturowej jako elemencie kształtowania postaw obywatelskich. Germanistka opowiadała, w jaki sposób możemy skorzystać z doświadczeń Niemiec. Następnie Dorota Whitten (socjolożka, mediatorka, trenerka zarządzania konfliktem związana z Fundacją Dom Pokoju) mówiła o zarządzaniu konfliktem wielokulturowym jako systemowym, kompleksowym programie zmiany paradygmatu komunikacji w środowisku szkolnym. Z kolei Jacek Trembecki, bazując na doświadczeniach z operacji w Kambodży, Iraku czy Afganistanie tłumaczył, jak przejść od zasady wzajemnego szacunku do komunikacji międzykulturowej. - Uczestniczyliśmy w wielu operacjach poza granicami naszego kraju. Nasze zadania wymagały coraz większych relacji ze społeczeństwem lokalnym – mówił zawodowy żołnierz z 30-letnim doświadczeniem, który po części zgadza się z opinią, że należy przyjmować cudzoziemców, ale ci muszą dostosować się do kultury panującej w kraju, do którego przyjeżdżają. - My też wyjeżdżając tam, dostosowywaliśmy się do obowiązujących reguł prawnych, kulturowych, komunikacyjnych – przyznał Jacek Trembecki.

Po krótkiej przerwie była też mowa o doświadczeniach z pogranicza (Kinga Białek - trenerka interpersonalna i międzykulturowa), powodzeniu eksperymentu jakim było utworzenie Euroregionu Nysa (Jacek Jakubiec), a Anna Zielno opowiedziała o dobrych praktykach i ich efektach na bazie integracji międzykulturowej w Hiszpanii.

Wystąpieniom przysłuchiwali się studenci KPSW oraz licealiści z „Żeroma”, którzy chętnie uczestniczyli też w dyskusji panelowej. - Jest wiele argumentów za tym, żeby być razem, ale pojawiają się też dylematy u osób zajmujących się od wielu lat problematyką międzykulturowości – jeśli razem lub osobno, to na jakich zasadach – powiedziała Oliwia Tarasewicz-Gryt, jedna z organizatorek seminarium. - Zaprosiliśmy teoretyków i praktyków, ale również ludzi, którzy łączą te dwie funkcje – dodała.

Jak na co dzień Jelenia Góra prezentuje się w kontekście integracji z cudzoziemcami? KPSW to jedna z uczelni wyższych, która w ramach programu Erasmus przyjmuje studentów z różnych krajów. - Z tego co widzę, w jakiś sposób studenci się kontaktują - czy to można już nazwać integracją, czy to są tylko jednostkowe przykłady? - zastanawiała się Oliwia Tarasewicz-Gryt.

- Mam też niestety niepokojące sygnały dotyczące przyjęcia części studentów Erasmusa – nie chodzi o uczelnię, ale generalnie o Jelenią Górę. Wiele miejsc jest nieprzygotowanych na obcokrajowców – zaznaczyła organizatorka spotkania podając jako przykłady barier nieznajomość języków obcych oraz kultury innych krajów. Zdarzają się również przypadki agresji w stosunku do gości z zagranicy.

Seminarium dało młodym ludziom możliwość poszerzenia horyzontów myślowych i każdy mógł sobie indywidualnie rozwikłać kwestię miejsca cudzoziemców w przestrzeni Unii Europejskiej, mając również na uwadze, że wielu Polaków przebywa poza granicami swojej ojczyzny.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
78
Tak
28%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group