Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8985
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Karkonoszach znaleziono nowy gatunek grzyba

Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 8:43
Aktualizacja: Wtorek, 20 stycznia 2015, 9:14
Autor: Mea
Region: W Karkonoszach znaleziono nowy gatunek grzyba
Fot. Archiwum KPN
Zespół badawczy z Zakładu Fitopatologii i Mikologii Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pod kierownictwem dr. Wojciecha Pusza prowadził badania nad chorobami igieł kosodrzewiny w Karkonoszach i Górach Izerskich i trafił na nowy gatunek grzyba.

To niestety sprawca choroby kosodrzewiny. Objawem są żółte plamki na igłach, które w miarę rozwoju choroby występują na całej ich powierzchni.

- Grzyb otrzymał nazwę Lophodermium corconticum, bowiem niegdyś w tych górach mieszkały plemiona o nazwie Corcontica. Nowo odkryty gatunek jest prawdopodobnie endemitem - występuje tylko w tym regionie. Wymaga to jednak dalszych badań, które muszą być prowadzone w innych masywach górskich w Polsce gdzie występuje kosodrzewina. Od dwóch lat badania i obserwacje prowadzone są również w Tatrach, gdzie nie znaleźliśmy takiego rodzaju grzyba – mówi dr Wojciech Pusz.

Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, pierwsze obserwacje zdrowotności kosodrzewiny były prowadzone w Zakładzie Fitopatologii już w 1998 r. Kolejne lata przynosiły nowe spostrzeżenia, które zakończyły się odkryciem i opisaniem nowego dla nauki gatunku grzyba, który powoduje żółtą plamistość igieł kosodrzewiny. Pracę nad nowym gatunkiem prowadzono wspólnie z dr. Ondrejem Koukolem z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz z dr. Davidem Minterem z Wielkiej Brytanii.

- Mimo stu lat badań przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym, wciąż kryje ona wiele tajemnic. Prawdopodobnie został również znaleziony nieznany do tej pory gatunek owada, jednak czekamy jeszcze na szczegółowe badania tych osobników – mówi Marek Dobrowolski, pracownik naukowo-badawczy KPN-u.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
416
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group