Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8149
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze są darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Poniedziałek, 11 marca 2013, 8:04
Aktualizacja: Wtorek, 12 marca 2013, 9:57
Autor: Org
Jelenia Góra: W Jeleniej Górze są darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom
Fot. Organizator
Trwa program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia będących mieszkańcami Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo–wychowawczych na terenie miasta.

W ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych” rodzice mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciw pneumokokom. Projekt finansowany jest z funduszu Miasta Jelenia Góra. Szczepienia realizowane są przez Centrum Medyczne ORLE przy ul. Cieplickiej 83a, tel. 883 358 201 i 883 358 210. W ramach projektu oferowane jest bezpłatne szczepienie i konsultacja lekarza pediatry.

Co to są pneumokoki? To bakterie chorobotwórcze zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne.

Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne.

Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1138
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group