Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1966
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Dzień Bożego Narodzenia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 grudnia 2008, 13:53
Aktualizacja: Sobota, 27 grudnia 2008, 9:31
Autor: TEJO
Kościół parafialny św. Erazma i Pankracego.
Fot. TEJO
Od północy wierni Kościoła katolickiego świętują przyjście na świat Zbawiciela. W nocy w świątyniach odprawiono pasterki, a na dzisiejszych mszach świętych nie brakuje wiernych i uroczystej oprawy.

Nie może obyć się też bez świątecznych szopek, symbolu świąt Bożego Narodzenia, które są symbolicznym przesłaniem wydarzeń sprzed 2008 lat. W Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego szopka stanęła na środku kościoła. Obok, ale w pewnej odległości – figury pastuszków, aniołów i baranków. Przy ołtarzu – Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar.

Podczas przedpołudniowej mszy świętej kapłan – zwracając się głównie do dzieci, dla których sprawowano nabożeństwo – mówił o wadze Słowa Bożego nawiązując do słów dzisiejszego czytania Ewangelii: „A Słowo stało się Ciałem”. Nawiązał także do znaczenia dawania słowa w codziennym życiu.

Z kolei w kościele parafialnym św. Erazma i Pankracego szopka stanęła przy jednym z bocznych ołtarzy. Mówiący homilię ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, zaprosił najmłodszych pod samo oblicze Nowonarodzonego Zbawiciela i tam snuł rozważania. – Dla Chrystusa nie było miejsca wtedy, w Betlejem. Podobnie dziś nie ma dla Niego miejsca w różnych okolicznościach. Za to są wojny, nienawiść i lament – mówił kapłan apelując, aby każdy – i dorosły i dziecko – zaprosił Pana Jezusa do swojego serca nie tylko na Boże Narodzenie, lecz także na każdy dzień tego i następnego roku.

Podczas nabożeństwa dzieci z parafialnej Scholi śpiewały kolędy, a oprawę muzyczną wzbogacił także dźwięk niedawno temu wyremontowanych organów z prospektem Caspariniego.

Księża życzyli wiernym owocnych świąt. A na ulicach przed południem panował wyjątkowo mały ruch. Zauważyliśmy jedynie nieliczne wycieczki Niemców i grupę Czechów, którzy chcieli coś zjeść, jednak wszystkie lokale w śródmieściu były zamknięte.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Alien 25-12-2008 18:32
.........Podczas gdy w niektórych religiach najważniejszą praktyką jest recytowanie modlitw lub czynienie fizycznej pokuty, w buddyzmie istotniejsze jest przekształcanie i doskonalenie umysłu...... -XIV Dalajlama buddyjski mnich, przywódca Tybetańczyków ........Najważniejsze i naprawdę święte są tylko ludzkie szczęście i wolność, natomiast religie, prawa społeczne i demokracja to tylko sposoby na osiągnięcie i ochronę tego szczęścia........ - Lama Ole Nydahl -
piipi 25-12-2008 23:22
..~Bylam.~Jezus sie narodzil...i bedzie nam towarzyszyl w kazdym dniu naszego zycia,a takze w naszym spotkamiu z nim..tam kiedys.
~Trzy grosze... 26-12-2008 2:11
...Panie Redaktorze, serdecznie dziekuje za zdjecia z Kosciola Garnizonowego, urzeklo mnie zwlaszcza zdjecie nr 20... szkoda wielka, ze nie ma tam juz tych starych, chyba debowych, lawek...
piipi 26-12-2008 19:21
" Stworca rodzi sie dopoki ludzkosc bedzie istniala.Jest go wiecej lub mniej w kazdym z nas.."..frag.z ksiazki D.Milinski " Urodzony na cmentarzu"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group