Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8784
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W blasku makiety świątyni łaski

Sobota, 10 października 2009, 18:27
Aktualizacja: Niedziela, 11 października 2009, 8:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W blasku makiety świątyni łaski
Fot. TEJO
Misternie wykonany, XVIII–wieczny model Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa z zaciekawieniem oglądali dziś zebrani na wernisażu wystaw: „Odzyskana świetność” oraz „Droga do tolerancji” urządzonych w Muzeum Karkonoskim.

Ekspozycje wpisują się w program dwudniowej, polsko-niemieckiej konferencji naukowej „Cuius regio, eius religio – 300. rocznica powstania Kościoła Łaski”, która gości w Książnicy Karkonoskiej. Pierwsze wykłady odbyły się dziś. Podczas jednego z nich prof. Jan Wrabec opowiedział o Martinie Frantzu, skandynawskim architekcie, który na początku XVIII wieku zaprojektował Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Ten sam M. Frantz, zanim budowla stanęła, wykonał jej „wizualizację” – model w zmniejszonej skali z zachowanie wielu detali, które później uwzględniono w gmachu. Makieta ma zdjęty z jednej strony dach, aby można było ujrzeć jej konstrukcję. Dzieło, które chroni szczelne zabezpieczenie ze szkła, można podziwiać na samym środku głównej sali Muzeum Karkonoskiego.

Model przez prawie dwa stulecia stał na drugiej emporze Świątyni Łaski. W 1902 roku rada parafii przekazała makietę Towarzystwu Karkonoskiemu, które wyeksponowało dzieło w tymczasowej siedzibie przy ulicy Bankowej róg Szkolnej (kamienica „Pod Murzynkiem”). W 1914 roku trafił do obecnej siedziby Muzeum Karkonoskiego. Zdobił stałą ekspozycję zabytków sakralnych, zlikwidowaną po 1945 roku. Później model zamknięto w magazynie i zapomniano o nim.

– Kiedy jako młody muzealnik go katalogowałem, był tak niepozorny, że nawet nie utkwił mi szczególnie w pamięci – mówił podczas dzisiejszego wernisażu poseł Marcin Zawiła, chyląc czoła konserwatorom, którzy z zaniedbanego i zniszczonego modelu uczynili perełkę. O tym, jak przebiegały prace konserwacyjne, szczegółowo opowiedziała Anna Gul z Muzeum Karkonoskiego. Tak misterne odrestaurowanie wykonane w pracowni Muzeum Narodowego w Szczecinie było możliwe dzięki 85 procentom zachowanych oryginalnych części makiety.

– Model jest najważniejszą częścią wystawy, ale nie jedyną – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Zachęciła do zwiedzenia pochodzącej z Muzeum w Goerlitz wystawy „Droga do tolerancji – 300 lat ugody altranszandzkiej”. Ekspozycja pochodzi sprzed dwóch lat. Do Jeleniej Góry trafia dopiero teraz. W salach MK można też oglądać wiele innych eksponatów pochodzących ze Świątyni Łaski: globus, misę chrzcielną z cyny, krzesło tapicerowane skórą, a także kilkanaście grafik i sztychów przedstawiających kościół i jego fundatorów: ewangelickich kupców, których majątek pozwolił nie tylko na budowę dzisiejszego Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, lecz także na podźwignięcie Jeleniej Góry z ruin, w które miasto obróciła Wojna Trzydziestoletnia.

G. Zawiła zachęciła też do udziału w niedzielnych wykładach konferencji, które rozpoczynają się o godz. 9 w Książnicy Karkonoskiej. Marcin Wisłocki opowie o treściach ideowych wyposażenia i wystroju Kościoła Łaski, Maciej Broniewski nawiąże do barokowego prospektu organowego, a Jacek Jakubiak przedstawi komunikat o dziejach Kościoła Łaski w Żaganiu. O godz. 11. 30 Ullrich Junker dzieje rozwoju protestantyzmu i budowy Kościoła Łaski zilustruje pismami Zellera, kronikarza jeleniogórskiego, Barbara Stadnik wygłosi wykład o dziejach kamiennogórskiej Świątyni Łaski. Zaś Piotr Oszczanowski zajmie się postacią i twórczością Gottfrieda Boehemera, barokowego grafika Karkonoszy.

Zachęty wysłuchali i w uroczystości uczestniczyli – wśród licznych gości – przedstawiciele samorządu z Markiem Obrębalskim, prezydentem miasta i Hubertem Papajem, szefem rady miejskiej na czele. Patronat nad przedsięwzięciem objął – również obecny w MK, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group