Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4288
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Wtorek, 10 maja 2016, 8:49
Aktualizacja: Środa, 11 maja 2016, 8:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Fot. Przemek Kaczałko
– Wśród nas coraz mniej jest osób, które brały udział w walce o wolność, tak wielu w tej walce straciło życie. Trzeba im oddać honor, pokłonić się – mówił wczoraj (9.05) prezydent Marcin Zawiła pod Mieczami Piastowskimi w Parku Zdrojowym, gdzie odbyła się tradycyjna uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia.

Prezydent Jeleniej Góry przyznał, że II wojna światowa staje się coraz bardziej odległa. - Ja wychowywałem się jeszcze w domu, w którym II wojna była żywa. O tym rozmawiał ojciec, dziadkowie. Warto o tym pamiętać, żeby zadać sobie pytanie, jak powinna rozwijać się Polska, żeby w pewnym momencie nie stanąć przed taką sytuacją. To jest kwestia przyszłości gospodarczej, społecznej, ale też miejsca Polski w Unii Europejskiej czy NATO – powiedział Marcin Zawiła.

Na zorganizowaną przez jeleniogórski oddział Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uroczystość przybyły delegacje z różnych stron byłego województwa jeleniogórskiego. Oprócz prezydenta Jeleniej Góry, do Cieplic przybyli burmistrzowie i wójtowie gmin naszego regionu, przedstawiciele służb mundurowych, wojskowi, uczniowie i dyrektorzy szkół, a obchody uświetniła orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej. Po przemówieniach i wręczeniu odznaczeń delegacje złożyły kwiaty pod Mieczami Piastowskimi.

- My odchodzimy. Średnia wieku w Związku Kombatantów to 85-90 lat. Dzisiaj młodzież inaczej do tego podchodzi, to nie są te lata, które my przeżyliśmy czyli okres wojny – powiedział Edmund Błaszczyk. - Dzisiaj jak wnukom czy prawnukom opowiadam, to mówią „co ten dziadek opowiada” – to dla nich już prehistoria. Dlatego powinno się organizować takie spotkania, przypominać młodzieży, bo zdaje się ten etos zanika już - dodał zastępca pułkownika Jakubowskiego, który ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
847
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group