Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7285
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Vivat Pani Dyrektor!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 stycznia 2010, 21:33
Aktualizacja: Środa, 20 stycznia 2010, 8:14
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– Ale tu pani kadzą! – powiedział z uśmiechem Krzesimir Dębski do Zuzanny Dziedzic, która – siedząc na tronie – była w centrum uwagi niemal kompletu publiczności podczas dzisiejszej gali jubileuszowej. 20 lat temu została szefową Filharmonii Dolnośląskiej. Od tamtego czasu do dziś orkiestra z prowincjonalnego zespołu awansowała do ekstraklasy symfonicznej w Polsce.

Zuzanna Dziedzic nie chciała takiej formy jubileuszu i bardzo przed nią protestowała. – Słowa, jakich użyła, nie nadają się do powtórzenia w tak zacnym gronie – wspominał Roman Lasocki, wirtuoz skrzypiec a jednocześnie przedni gawędziarz, który prowadził dzisiejszą galę. Została jednak przekonana, że trzeba te 20 lat uczcić godnie.

Tak też się stało. Zuzanna Dziedzic przy akompaniamencie orkiestrowego „Sto lat” wkroczyła na scenę i zasiadła na królewskim tronie, którego nie opuściła do końca uroczystości, podczas której laudacje przeplatane były muzyką w karnawałowych rytmach. Jubileuszu gratulował dyrektorce ks. bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej. Szczególnie podziękował Zuzannie Dziedzic za organizowanie koncertów w świątyniach. Przemawiał Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski, ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa, prezydent miasta Marek Obrębalski, starosta Jacek Włodyga, a także zaproszeni goście z Wrocławia i Warszawy.

Padały liczne podziękowania oraz słowa podziwu dla jubilatki, która – wzorowo – zarządza zespołem indywidualności, po przecież każdy artysta – a tacy grają w orkiestrze – to indywidualność. Pod dyrektorską „batutą” kobiety, która nie jest muzykiem z wykształcenia, wszyscy brzmią świetnie i harmonijnie: dysonansów nie słychać. – Działacz? To słowo ma tylko negatywne znaczenie? Menedżer? Też nie. Jak więc nazwać dyrektor Dziedzic? – zastanawiał się Roman Lasocki, który poinformował o przyznaniu Zuzannie Dziedzic przez ministra kultury i sztuki medalu „Gloria Artis”. Zostanie ono wręczone podczas gali finałowej festiwalu Gwiazdy Promują.

Słowa podziękowania złożyli też pracownicy FD. Były w żartobliwym tonie. Marek Nowak, kierownik biura koncertowego, obiecał, że kadra nie da już Zuzannie Dziedzic pretekstu do jej „ja cię zabiję!”, a księgowość będzie odnotowywać rachunki tylko po stronie „ma”. Inspektor orkiestry Krzysztof Sobieralski, podkreślił, że dyrektorka traktuje muzyków jak adoptowane dzieci, a oni często zachowują się jak rozwydrzony balet. – Vivat pani Dyrektor! – zawołał na koniec.

Wspomniano też dawne czasy, kiedy o orkiestrze pisano „orkiestra z piórnika”, a widzowie – w dawnej ciasnej sali marzyli, aby w szatni zostawić… nogi. To było 20 lat temu. Rządy Zuzanny Dziedzic dały Filharmonii Dolnośląskiej nie tylko poczucie stabilności, lecz także piękną, nową salę. Orkiestra z prowincjonalnego zespołu awansowała do ekstraklasy symfonicznej w Polsce.

Dlaczego tak się stało? Zuzanna Dziedzic sama podkreśla, że – skoro nie jest muzykiem – znajduje się poza układami i nie układa programu wedle gustów dyrygentów czy innych dyrektorów artystów. Okazało się, że ten sposób skutecznie uczynił z Filharmonii Dolnośląskiej jedną z najlepszych instytucji kultury nie tylko w Jeleniej Górze i na Dolnym Śląsku, lecz także w całym kraju.

Zuzannie Dziedzic życzono kolejnych dwudziestu lat na „tym stolcu”, a także wybudowania w Jeleniej Górze sali wielofunkcyjnej, której miastu bardzo brakuje. – Mam doświadczenia z budowy filharmonii i taka inwestycja byłaby dla mnie wielkim wyzwaniem – powiedziała dyrektor Z. Dziedzic w wywiadzie dla Jelonki.

Laudacje i dygresje przeplatała doskonała muzyka świetnie grających filharmoników, którzy wystąpili pod batutami Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Krzesimira Dębskiego. Na repertuar w większości złożyły się dzieła Edwarda Eberharda Czernego oraz K. Dębskiego. Solistkami byli Iwona Hossa (sopran), wokalistka Anna Jurksztowicz i Adam Zdunikowski (tenor). Popisowo zagrali też instrumentaliści FD: klarneciści oraz Paweł Juryś, kierownik sekcji trąbek.

Można było mieć wątpliwości, czy aż taka gala potrzebna jest dla uczczenia jubileuszu dyrektorowania. Kto takowe miał, pozbył się ich podczas samej uroczystości. W odróżnieniu od wielu podobnych ceremonii, w Filharmonii Dolnośląskiej nie było nieszczerej atmosfery, a Zuzanna Dziedzic – wzruszona – chciała z pewnością odejść w cień, bo – przez skromność – nigdy nie akcentowała swoich zasług. Za Nią robili to inni. Gratulacje, pani Dyrektor!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~macol666 19-01-2010 22:21
ładnie pięknie- tylko jak ta pani traktuje swoich pracowników
~do macol666 19-01-2010 22:35
Racja - poruszyłeś chyba jeden z tematów tabu w Jeleniej Górze.... A czasem rzeczywiście można usłyszeć przerażające i żałosne wręcz komentarze na temat relacji panujących w FD.
~znajomy 19-01-2010 22:37
Wielka Gala za 20 lat pracy Pani Dyrektor- a pracownicy z takim samym stażem dostali wypowiedzenia z pracy./Polskie realia./
Cień 19-01-2010 23:26
A ksiądz, co on tam robił? Te mendy wszędzie wlezą.
livia 19-01-2010 23:50
Przydało by się postawić na promocje naszych artystów jeleniogórskich:) którzy jakoś wybić się w tym mieście nie mogą...a szkoda bo zdolni ludzie uciekają z tego miasta.
~giga 19-01-2010 23:52
ale normalnych ludzi tam nie ma...wyzsza sfera:)tragedia,te same stare fyje!
~Trąbeczka 19-01-2010 23:58
Nastąpiło przegięcie dobrych obyczajów. Po tym pani dyrektor powinna iść na emeryturę, a załoga by świętowała i radość będzie miała.
~ 20-01-2010 7:56
Znam paru muzyków z naszej filharmonii którzy mają większy staż od pani Dziedzic i dalej pchają smyka pod górę i co i nic a jeżeli pani D tak traktuje pracowników to podać ją o mobing a nie nagradzać i grać jej koncerty
~op 20-01-2010 8:24
~ki-ka 20-01-2010 8:56
Żałosna prowicjonalna akademia ku czci. Być może poziom orkiestry się podniósł, ale propozycje koncertowe rzeczywiscie dobierane wedle gustu Pani Dyrektor - zero muzyki współczesnej, Żadnej naprawde wielkiej gwiazdy polskiej wokalistyki. Gratuluję dobrego samopoczucia !!! Jubileusze obchodza artyści, a nie administracja !!! Do Cienia - przedtem wszędzie byli czerwoni, teraz są czarni, ale to tylko zmiana koloru - poza tym - po staremu !
~Gratulacje dla jubilatki! 20-01-2010 9:33
By krytykować należy chodzić na koncerty naszej Filharmonii. To nasz jeleniogorski sukces! Najwięcej mają do gadania ci, którzy wychowuja się na internecie i byle jakiej muzyce
~wick 20-01-2010 10:00
Do wpisu z 09:33 czy chodzenie na koncerty to nasz jeleniogorski sukces ?.Zalosna to argumentacja i obrona prowincjonalnych zachowań i układów.Ma rację p.Dębski..że kadzą,a kadzenie to przesadne chwalenie,schlebianie.Widocznie jest to norma w jeleniogórskim światku kultury i jego admiratorów.Niesmak...
~Jeleniogórzanka 20-01-2010 10:19
Zgadzam się z Trąbeczką, że w tym przypadku nastąpiło przegięcie dobrych obyczajów. Co mają mówić inni jeleniogórzanie, którzy mają nie tylko 20-letni staż ale 30 i 35- letni. Nie mam tu na myśli zwykłego 'szaraczka' np urzędnika, spawacza itp. ale pracowników na stanowisku, wybijających się, znanych np. dyrektorzy, wybitni lekarze, aktorzy itp. No i co? Ano nic! Dostaną w łapę pismo, pieniądze/jeżeli pozwalają na to przepisy/ i na tym koniec. Jeżeli chcą, to za własne fundusze zapraszają kogo chcą i gdzie chcą /restauracja itp./ Ciekawe czy: 1.orkiestra grała za darmo /w prezencie dla uwielbianej jak to było powiedziane pani Dyrektor/? 2.soliści i dyrygenci również wystąpili za darmo? 3.prowadzący całą uroczystość też za darmo? Natomiast publika płaciła bilety po 60,- zł Słowem każdy by chciał mieć taki jubileusz.
~Anty-kryzysowiec 20-01-2010 10:26
Tak z boku patrząc z pozycji mieszkańca - to mozna sobie wyobrazić jak utrzymankowie budzetu różnych profesji i na rozmaitych posadach wspaniale sie bawia , im nie doskwiera bezrobocie , brak pieniędzy na chleb, strach przed tym, ze nie otrzymaja poborow chociaz niewiele robia dla rozwoju miasta . Ot - kapitalizm i ukladne zycie - dyskutowac mozna tylko o koncertach , przyjeciach ,bankietach , kto i za ile itd.
~tekla 20-01-2010 10:43
Pełna sala - bo za darmo , ale jak byl wspanialy koncert zorganizowany przez Rotary Klub w listopadzie z ktorego dochod przeznaczony był za zakup ultrasonografu a bilety byly po 60 pln to z wladzuni i radnych nie było nikogo , choć wypadało sie pokazać - ale snobizm - Ciekawe czy orkiestra grała na koszt miasta czy za darmo ? Wielebni też za friko korzystaja z dóbr publicznych a z podatkami to sa na bakier.
~ki-ka 20-01-2010 10:47
Do -"gratulacje dla jubilatki" Bez uogólnień, proszę.Oprócz internetu są jeszvze płyty i program II Polskiego Radia. Na szczęście. Polecam Mykietyna i i Cecilię Bartoli !
~czechna 20-01-2010 15:27
~tekla ma rację, bo własnie po to zostaje się duchownym ,by za darmo korzystać z życia doczesnego, bo tam, w Niebie nie wiadomo jak jest i jak będzie. Ale na wszelki wypadek, dobrze trzymać z tymi ,którzy mają wszędzie wpływy i dobre kontakty, więc pan Starosta - jak to zwykle lewica- siedzi w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu- patrz foto 37/40/ A tak przy okazji XX lecia, ściskam serdecznie Zuzannę za "całokształt" ;-)
~Do młodych z Jelonki. 20-01-2010 19:19
Popatrzcie jak czerwono w sali Filharmonii, gdzie nie spojrzeć to towarzysz.Jubilatka z mężem Stanisławem w latach siedemdziesiątych zasilają szeregi jedynie słusznej wtedy organizacji, przewodniej siły narodu i kotliny Jelonkowej przenosząc się z Gorzowa. Wielka rodzina: Ewy,Zosie,Józki,Grażyny,itd,itd - dobrze ustawieni, zadowoleni, uśmiechnięci. Jubileusz,koncercik, a co tam? Jak Wam nie wstyd Panie Jerzy, Panie Hubercie?
~miumiu 21-01-2010 11:06
Na mieście mówią, bo nie da się tego nie widzieć. Bogaci, skoro stać ich na płacenie tylu odszkodowań z sądu pracy!
~meloman bywający 21-01-2010 22:26
do macol666 i do " do macol666" Pani Dyrektor zbyt pobłażliwie traktuje swoich pracowników...bo połowę orkiestry powinna dawno zwolnić, tych, którzy grzeją ciepłe posadki hamując tym samym rozwój filharmonii...wystarczy pójść i posłuchać, jak brzmią co poniektórzy instrumentaliści....hmmm...a inni ledwo smyczki trzymają, ale wciąż są, nieśmiertelni! oj, niewdzięcznicy!!! Cieszcie się, że macie pracę dzięki waszej Pani Dyrektor. Gdybyście mieli szefa co rygor stosuje, to byście docenili zbyt dobrą Żuzię, i już by tu was nie było. Co do żałosnych relacji w FD, to najlepiej w temacie siedzi chyba pani, która wypowiedzenie dostała :-) rzeczywiście rozwydrzony balet, nieładnie tak we własne gniazdo robić... oj, ci pseudoartyści...
~:) 22-01-2010 8:42
A ja myślę, że każdy powód zainteresowania instytucją kultury jest dobry. Może dzięki zamieszaniu na tym portalu, chociaż jedna osoba postanowi osobiście sprawdzić gdzie tak właściwie znajduje się TA FILHARMONIA DOLNOŚLĄSKA. Większość mieszkańców niestety tego nie wie!
~44 22-01-2010 16:18
Szkoda tylko, ze zapomniano o tym po ktorym pani Dziedzic ta orkiestre przejmowala...bo to on ja stworzyl! Dla mnie obchodzenie takiej rocznicy to zenada i tyle!
~króliczek 22-01-2010 21:03
Żenada !! Taka prowincja Jelenia ma to na co zasługuje !! Może trzeba bylo przeznaczyć te pieniądze na pomoc dla Haitii tam ludzie walcza o kromkę chleba i kubek wody a tu wywala sie pieniądze podatników na oprawę jublieuszu tej pani D. i robi sie z tego prywatę!!! A tak a propo odpowiedz do melomana bywającego - widocznie takich ludzi trzyma pani D. bo jej wygodnie wiadomo znane jest przysłowie: mierni ale wierni. A młodzi ludzie nie maja pracy i wyjezdzaja do innych miast.
~m13 23-01-2010 20:08
teraz czekamy na jubileusze MZK,MPG K,oraz pewnie jescze PECu/z papajem./...ciekawe tylko jak trafili tam ci wspanaili dyrektorzy..czy aby nie z nominacji partyjnej..kto wie
szogun 24-01-2010 16:46
Powiem tak.. Brudy zamiata się pod dywan, a na zewnątrz fasada mecenasa kultury. Inspekcja pracy powinna zainteresować się kwestią mobbingu, tylko atmosfera zastraszenia paraliżuje. Jubileusz despotycznych rządów.
~BB 26-01-2010 11:44
To koszmar świętują nie Ci co trzeba .Dziedzicowa na emeryturę,zrobić miejsce innym .połowa jej swity to banda nieuków i podłych ludzi .Mobbing w tej firmie to codzienność wartościowi ludzie muszą odejść .Klika parterowa wykańcza pracowników psychicznie.Kto i kiedy tam zrobi porządek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~absolwentka 26-01-2010 23:02
ta przecudowna pani malczuk jest już wszędzie!!!!!!!!!!!!!! a stypendia nam przepadły bo nie umiała sprawy załatwić, ustalono progi w październiku a w czerwcu kolejnego roku szanowna pani je podniosła i powiedziała, że się nie należą (ponoć prawo wstecz nie działa)????????? gdzie sprawiedliwość kobieto????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale co rude to wredne poność

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group