Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6339
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uważaj na reklamacje, dochodź swoich praw

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 28 września 2014, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Angela
– Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się – brzmi znajomo? Ograniczanie odpowiedzialności sprzedawcy i naruszanie terminów dotyczących zgłaszania zastrzeżeń odnośnie zakupionego towaru – to przykłady niezgodnych z prawem praktyk handlowców. 25 grudnia zmieniają się regulacje dotyczące reklamacji.

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przypomina jakie mamy prawa, gdy produkt kupiony w sklepie jest wadliwy.

- Niezgodność towaru z umową obejmuje wady fizyczne (np. odklejona podeszwa w bucie), niekompletność (np. brak pilota do telewizora), brak właściwości o jakich zapewniają reklamy bądź sprzedawca (np. proszek do prania nie usuwa uporczywych plam) oraz przypadki gdy nabyta rzecz nie nadaje się do tego, do czego jest zwykle używana (np. mrozoodporne płytki nie są odporne na niskie temperatury) oraz nieprawidłowy montaż – wymieniają przedstawiciele UOKiK.

Jeżeli towar zakupiony w sklepie jest niezgodny z umową konsument w ciągu dwóch lat od zakupu ma prawo złożyć do sprzedawcy reklamację żądając jego naprawy albo wymiany na nowy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stale monitoruje rynek sprzedaży konsumenckiej badając m.in. regulaminy sklepów. Wydane ostatnio decyzje dotyczące spółki Prima Moda, GPM oraz sklepów internetowych decobazaar.pl i e-aligator.pl świadczą o tym, że nie wszyscy handlowcy znają prawo.

W ulotce informacyjnej dołączanej do towarów zakupionych w sieci sklepów odzieżowych Prima Moda znalazło się zastrzeżenie, że reklamacji podlegają wyłącznie ukryte wady fabryczne, które powstały z przyczyn techniczno–materiałowych. Natomiast według regulaminu GMP – szczecińskiego dystrybutora paneli grzewczych marki easy Therm, odpowiedzialność sprzedawcy była ograniczona tylko do zakresu wyznaczonego przez producenta. Urząd zakwestionował praktyki tych przedsiębiorców ponieważ odpowiedzialność sprzedawcy za oferowany towar obejmuje nie tylko ukryte wady fabryczne czy usterki określone przez producenta. Konsument ma prawo złożyć reklamacje zawsze, gdy nabyty towar posiada wady (np. rzecz sprzedana nie nadaje się do tego, do czego jest zwykle używana).

Sklep internetowy dekobazar.pl zastrzegał, że ewentualne reklamacje należy składać niezwłocznie po otrzymaniu produktu i stwierdzeniu niezgodności. Natomiast szczeciński dystrybutor paneli grzewczych GPM wymagał, aby ewentualną reklamację zgłosić w ciągu 3 dni od stwierdzenia usterek. Urząd zakwestionował praktyki tych przedsiębiorców, ponieważ zgodnie z prawem na złożenie reklamacji wadliwego towaru konsument ma 2 miesiące od wykrycia usterki. Inny przykład naruszania terminów dotyczących reklamacji to praktyki internetowego sprzedawcy obuwia e-aligator.pl, który zastrzegał, że w przypadku, żądania naprawy termin na rozpatrzenie reklamacji wynosi 21 dni. Tymczasem sprzedawca powinien odpowiedzieć na reklamację w terminie 14 dni. Brak odpowiedzi jest, zgodnie z prawem, traktowany jako uznanie reklamacji przez przedsiębiorcę.

25 grudnia 2014 roku wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Oznacza to, że zmienią się niektóre przepisy dotyczące składania reklamacji na wadliwy towar kupiony w sklepie. Obecnie składając reklamację konsument ma prawo żądać od sprzedawcy naprawy towaru lub jego wymiany na nowy, wolny od wad. Dopiero kiedy okaże się, że spełnienie jednego z powyższych żądań nie jest możliwe (np. brak towaru w sklepie), można żądać obniżenia ceny produktu lub odstąpić od umowy. Zgodnie z nowymi przepisami konsument będzie mógł żądać obniżenia ceny bądź odstąpienia od umowy od razu po stwierdzeniu istnienia istotnej wady.

Nie zmieni się czas na złożenie reklamacji – 2 lata od zakupu. Jednak zgodnie z nowymi przepisami z 6 do 12 miesięcy zostanie wydłużony korzystny dla konsumenta okres kiedy przyjmuje się, że usterka istniała w chwili sprzedaży. Gdzie można uzyskać pomoc? Dzwoniąc m.in. na bezpłatną infolinię: 800 007 707.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 28-09-2014 9:47
czyli reklamacji może podlegać wszystko co jest reklamowane bo jeszcze nie widziałem reklamy mówiącej prawdę
~Gość 28-09-2014 18:53
Ostatnio miałem takie problemy ze sklepem PANTEON. Będąc w instytucjach pomagających prze reklamowaniu towarów usłyszałem ze ten sklep jest im bardzo znany. Nie polecam!!!
~Boss 28-09-2014 19:09
Dobrą firmę poznaje się po sposobie załatwiania reklamacji
~kibic 28-09-2014 21:31
Nie polecam sklep obuwniczy róg ulicy Długiej i Krótkiej - sposób załatwienia reklamacji - znany slogan naciągaczy - uszkodzenie mechaniczne ...
~jelenia 28-09-2014 21:42
A ja nie polecam załatwiania czegokolwiek przez miejskiego rzecznika praw konsumentów. Pani chyba działa w zmowie w firmami, bo zwykłym osobom nie pomaga. Ile razy próbowałam coś u niej załatwić, tyle razy wyszłam bardziej zawiedziona, niż poprzednio. Pani jest niemiła, nieuprzejma i w ogóle niepomocna. Dziwne, że jeszcze pracuje na tym stanowisku!
~ 28-09-2014 22:36
Sklep PANTEON jest znany z niemiłej obsługi i stwarzaniu problemów gdy klient przynosi coś do reklamacji Szczerze już tam kupować NIEBĘDĘ!!!
~~` 29-09-2014 12:46
Nie dość że w w w/w sklepie Panteon są drogie rzeczy to jeszcze przy próbach reklamacji słyszy się "uszkodzenie mechaniczne" (przy kilkutygodniowym użytkowaniu). Bardzo niemiła obsługa. To były moje ostatnie zakupy w tym sklepie
~turitali 29-09-2014 13:00
To ze Panteon ciagle pisze ze uszkodzenie mechaniczne to standard ale zeby buty reklamowane zagineły w transpoorcie ????To żenada !!!!
~ 29-09-2014 14:40
Do kibica: a kto w takiej smieciarni kupuje buty???????????????
~kibic 29-09-2014 21:47
Całkowita racja - śmieciarnia. Kupiłem tam buty przypadkiem pierwszy raz i okazało się że ostatni.
~jakitaki 30-09-2014 8:29
@~turitali to ci się chłopie udało, że zaginęły :D dostaniesz zwrot pieniędzy, płacić będzie firma kurierska :D
~klient 1-10-2014 19:25
A ja składałam reklamację, w sklepie Panteon, dwa razy i byłam miło zaskoczona. Za pierwszym razem reklamacja została uznana i otrzymałam całkowity zwrot pieniędzy. W drugim przypadku buty zostały naprawione.
~klientka 1-10-2014 19:57
ja tam prawie zawsze buty kupuje w Panteonie i jakos nigdy nie mialam tam problemow, a obsluga zawsze mila i usmiechnieta.
~wierna 1-10-2014 20:05
A ja kupuje buty tylko w Panteonie od lat całą rodziną.Raz składałam reklamacje i zostały bardzo ładnie naprawione. Co do obsługi nie wiem o ktorym sklepie piszecie bo są dwa Panteony w J.G ale na 1 Maja obsługa na najwyzszym poziomie-panie sa naprawde bardzo mile, zawsze uśmiechniete chętne do pomocy a za nieuznane reklamacje nie mozna ich przeciez winić.
~poka 1-10-2014 20:08
Ja również składałem reklamację na obuwie w sklepie Panteon. Została ona rozpatrzona pozytywnie - otrzymałem zwrot kaski i to bez żadnych problemów. Dalej będę robił tam zakupy.
~Viola 17-05-2016 13:00
!!!!!!Uwaga na sklep Panteon kupilam leginsy adidas i po pierwszym praniu totalnie spral sie kolor.Oczywiscie reklamacja odmowna nie pimoglo odwolanie pozostaje sad.Uwazajcie na ten sklep!!!!!
~madzia 20-06-2016 8:19
OMIJAJCIE TEN SKlEP. TOTALNA MASAKRA Z BUTAMI.dziwie sie ze nic z tym nie robia czytajac takie komentarze. A panie tez do wymiany nie nadaja sie jak obuwie
~Grażynka 26-04-2020 12:02
Ja tam polecam udać się do niezależnego rzeczoznawcy jak zaczynają robić problemy z niczego. Kumpela poleciła mi kiedyś udać się do rzeczoznawców Maj i od tamtej pory to jest mój sprawdzony sposób na łatwe i sprawne reklamacje w problematycznych sklepach :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group