Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11623
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świeradów Zdrój: Uwaga na salamandry

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 7:04
Autor: WAC
Świeradów Zdrój: Uwaga na salamandry
Fot. "Stacja Kultury" Świeradów Zdrój
Ostrzega kierowców o miejscu występowania płazów, a jednocześnie stał się lokalną atrakcją turystyczną. Mowa o znaku drogowym „Uwaga salamandry”, który stanął przy jednej z ulic w Świeradowie Zdroju.

Salamandry plamiste w Świeradowie Zdroju upodobały sobie teren w pobliżu dawnego założenia parkowego. Niedaleko znajduje się również dolina rzeki Kwisy.

Znak został umieszczony przez Urząd Miasta w tym miejscu na wniosek mieszkańców, którym bardzo na sercu leży los tych pięknych płazów – mówi Dorota Marek z Miejskiego Centrum Kultury, Aktywności i Promocji w Świeradowie Zdroju. - Ulica Kręta, przy której stanął znak przecina trasy ich wędrówek. Często też w ciepłe dni lubią wygrzewać się na drodze. Warto na nie uważać jadąc autem, zwłaszcza teraz, kiedy są w okresie godowym.

Po tym jak informacje o znaku pojawiły się w mediach społecznościowych, stał się on też atrakcją turystyczną. Wielu odwiedzających Świeradów Zdrój turystów robi sobie przy znaku zdjęcia, które później krążą w sieci. Dodajmy, że znak „Uwaga salamandry" to nie jedyny nietypowy znak drogowy jaki znajduje się w mieście nad Kwisą. Jakiś czas temu przy dwóch drogach prowadzących do wodospadów, które upodobali sobie miłośnicy morsowania stanęły znaki „Uwaga morsy”.

Salamandra plamista uznawana jest za najładniejszego polskiego płaza. Jej ciało jest czarne i błyszczące, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele. Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające jad. Jest on niegroźny dla człowieka, ale może podrażniać np. oczy. W Polsce salamandry występują w górach i na pogórzu.

Twoja reakcja na artykuł?

35
76%
Cieszy
7
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
3
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
796
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group