Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 6973
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na fałszywą platformę sprzedażową

Wtorek, 2 lutego 2021, 10:03
Autor: WAC
Region: Uwaga na fałszywą platformę sprzedażową
Fot. policja
Już kilkanaście osób padło ofiarą oszustów podszywających się pod popularną platformę sprzedażową OLX.

Do wrocławskich funkcjonariuszy policji w ciągu ostatnich dni zgłosiło się wiele osób, które w bardzo podobny sposób utraciły swoje pieniądze. Prawie za każdym razem policjanci słyszeli podobne historie. Wszystkie opowiedziały osoby, które oferowały do sprzedaży towar za pośrednictwem serwisu OLX. Za pomocą platformy sprzedażowej, lub poprzez aplikację WhatsApp kontaktowały się z nimi osoby, które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów.

Rzekomi kupcy informowali sprzedających, że już dokonali zakupu i nawet zapłacili za produkt. Pieniądze miały być przesyłane za pośrednictwem platformy transakcyjnej serwisu OLX. Oszukane osoby otrzymywały link, który kierował ich do strony internetowej, łudząco podobnej do prawdziwej witryny OLX. Następnie osoby były proszone o podanie numeru swojej karty płatniczej, na którą miały wpłynąć środki za zakupiony towar. Osoby wpisywały nie tylko numer podany na awersie karty, ale również datę ważności, limit na koncie, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję.

Tym samym oszuści wchodzili w posiadanie informacji, które były następnie wykorzystywane do płatności internetowych lub innych transakcji nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Straty poszkodowanych sięgnęły nawet 2000 złotych.

Przestępcy zaangażowani w oszustwo są bardzo dobrze przygotowani - informuje sierż. szt. Krzysztof Marcjan z wrocławskiej policji. - Przekazywane przez nich linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. By być bardziej wiarygodnymi, wykorzystują także znaki firmowe platform sprzedażowych, ale też firm świadczących usługi pocztowe i kurierskie. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie trudne.

Funkcjonariusze prowadzą obecnie czynności mające na celu zatrzymanie osób odpowiedzialnych za opisane powyżej przestępstwa. Nie jest to sprawa prosta, ale jak najbardziej wykonalna, mimo że przestępcy chcąc uniknąć odpowiedzialności, korzystają z zagranicznych serwerów. Jednak dzięki międzynarodowej współpracy policji możliwe jest namierzenie i pociągnięcie do odpowiedzialności przestępców.

Twoja reakcja na artykuł?

4
13%
Cieszy
8
26%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
16%
Złości
14
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
369
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group