Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4412
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Uwaga na buble

Czwartek, 15 sierpnia 2013, 7:31
Aktualizacja: 7:55
Autor: Karolina Górowska
Lodówka, która sama zgłosi zapotrzebowanie na brakujące produkty, hiper–oszczędne pralki, mikrofalówki sterowane telefonem – głoszą obietnice producentów urządzeń AGD/RTV i elektroniki użytkowej. Tymczasem rynek zalewany jest ogromną liczbą sprzętów, które do eksploatacji się nie nadają. Na szczęście, urządzenia niespełniające podstawowych warunków bezpieczeństwa, co roku eliminowane są przez pracowników Inspekcji Handlowej. Na co uważać, aby ustrzec się przed zakupem produktów, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu?

Nieprawidłowości konstrukcyjne, wykorzystanie do produkcji niewłaściwych materiałów, błędne oznakowanie, nieprawidłowe informacje zawarte w instrukcji obsługi lub ich całkowity brak - to wszystko pojawia się w sprzętach oferowanych w sklepach tradycyjnych i internetowych. Z roku na rok powiększa się długość listy urządzeń wycofanych z rynku za sprawą UOKiK, która na dziś dzień obejmuje ponad tysiąc produktów. Urządzenia te nie powinny znaleźć się w domach konsumentów, a jednak tam się zadamawiają. Konsumenci kuszeni niższą ceną nabierają się na zabiegi marketerów i dokonują zakupu sprzętu, który może okazać się niebezpieczny. Jak tego uniknąć? Na co przede wszystkim zwracać uwagę przed zakupem?

Za bezpieczeństwo produktów odpowiada nie tylko producent, ale i dystrybutor oraz sprzedawca sprzętu. W grupie urządzeń najniebezpieczniejszej znajdują się sprzęty z kategorii małego AGD do kuchni i pielęgnacji: blendery, frytkownice, suszarki i prostownice. Także oświetlenie choinkowe, przedłużacze, drobne sprzęty biurowe, gdzie często moc urządzeń niedostosowana jest do materiałów z jakich są wykonane. Aby uniknąć problemów, przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu, który zamierzamy nabyć. Dobrze wybierać popularne marki i znanych producentów, i sprzęt oznaczony znakiem CE.

– Oznakowanie potwierdza, że urządzenie spełnia wymagania postanowień Unii Europejskiej. Dlatego zanim konsument zdecyduje się na zakup sprzętu powinien sprawdzić, czy na etykiecie i w opisie szczegółowym urządzenia znajdują się odpowiednie oznaczenia, potwierdzające zgodność z europejskimi i polskimi normami prawnymi. Wtedy konsument zyskuje pewność, że produkt powstał w zgodzie z obowiązującymi wytycznymi i jest w pełni bezpieczny – komentuje Tomasz Żelazny ze sklepu internetowego z RTV/AGD i elektroniką użytkową.

Symbol „CE” nie jest jednak certyfikatem bezpieczeństwa. Jego znaczenie jest dużo szersze. To przede wszystkim potwierdzenie zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, które związane są z emisją zakłóceń oraz zużycia energii. Oznaczenie nie potwierdza również informacji, że towar pochodzi z Unii Europejskiej. Nie jest też świadectwem jakości. Jednak kupując produkt ze znakiem na terenie całej Unii Europejskiej konsument ma pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać.

W przypadku wątpliwości związanych z zakupem przydatne dla konsumenta dane można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoriatów Inspekcji Handlowej, także UOKiK oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W formie popularnej pod adresem www.oznakowanie-ce.pl zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki w wykazie linków poświęconych oznakowaniu CE.

– Poszczególne rodzaje produktów, w zależności od typu sprzętu podlegają rożnym aktom prawnym np. dyrektywom lub wymaganiom. Podstawowym aktem prawa krajowego w odniesieniu do sprzętu elektrycznego jest rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego – informuje Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić czy produkt nie został umieszczony w rejestrze produktów niebezpiecznych lub rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami. Gdy konsument podejrzewa, że produkt może uchodzić za niebezpieczny, powinien zajrzeć na stronę internetową www.uokik.gov.pl lub skontaktować się bezpośrednio z Inspekcją Handlową, organizacją która powinna udzielić informacji w tym temacie.

Jeśli znaleźliśmy się w grupie konsumentów, którzy zakupili wycofany z obiegu towar, należy niezwłocznie poinformować Inspekcję Handlową, ewentualnie UOKiK. Konsument ma prawo żądać odbioru produktu i zwrotu kwoty, za jaką produkt został nabyty, bez względu na stopień jego zużycia. Za szkodę wyrządzoną przez wadliwy przedmiot odpowiada jego producent, sprzedawca lub importer. Rekompensata dla konsumenta przysługuje jednak tylko wtedy, jeśli straty, które poniesie w przypadku eksploatacji wadliwego urządzenia będą wyższe niż 500 euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group