Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6005
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na buble

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 15 sierpnia 2013, 7:31
Aktualizacja: 7:55
Autor: Karolina Górowska
Lodówka, która sama zgłosi zapotrzebowanie na brakujące produkty, hiper–oszczędne pralki, mikrofalówki sterowane telefonem – głoszą obietnice producentów urządzeń AGD/RTV i elektroniki użytkowej. Tymczasem rynek zalewany jest ogromną liczbą sprzętów, które do eksploatacji się nie nadają. Na szczęście, urządzenia niespełniające podstawowych warunków bezpieczeństwa, co roku eliminowane są przez pracowników Inspekcji Handlowej. Na co uważać, aby ustrzec się przed zakupem produktów, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu?

Nieprawidłowości konstrukcyjne, wykorzystanie do produkcji niewłaściwych materiałów, błędne oznakowanie, nieprawidłowe informacje zawarte w instrukcji obsługi lub ich całkowity brak - to wszystko pojawia się w sprzętach oferowanych w sklepach tradycyjnych i internetowych. Z roku na rok powiększa się długość listy urządzeń wycofanych z rynku za sprawą UOKiK, która na dziś dzień obejmuje ponad tysiąc produktów. Urządzenia te nie powinny znaleźć się w domach konsumentów, a jednak tam się zadamawiają. Konsumenci kuszeni niższą ceną nabierają się na zabiegi marketerów i dokonują zakupu sprzętu, który może okazać się niebezpieczny. Jak tego uniknąć? Na co przede wszystkim zwracać uwagę przed zakupem?

Za bezpieczeństwo produktów odpowiada nie tylko producent, ale i dystrybutor oraz sprzedawca sprzętu. W grupie urządzeń najniebezpieczniejszej znajdują się sprzęty z kategorii małego AGD do kuchni i pielęgnacji: blendery, frytkownice, suszarki i prostownice. Także oświetlenie choinkowe, przedłużacze, drobne sprzęty biurowe, gdzie często moc urządzeń niedostosowana jest do materiałów z jakich są wykonane. Aby uniknąć problemów, przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu, który zamierzamy nabyć. Dobrze wybierać popularne marki i znanych producentów, i sprzęt oznaczony znakiem CE.

– Oznakowanie potwierdza, że urządzenie spełnia wymagania postanowień Unii Europejskiej. Dlatego zanim konsument zdecyduje się na zakup sprzętu powinien sprawdzić, czy na etykiecie i w opisie szczegółowym urządzenia znajdują się odpowiednie oznaczenia, potwierdzające zgodność z europejskimi i polskimi normami prawnymi. Wtedy konsument zyskuje pewność, że produkt powstał w zgodzie z obowiązującymi wytycznymi i jest w pełni bezpieczny – komentuje Tomasz Żelazny ze sklepu internetowego z RTV/AGD i elektroniką użytkową.

Symbol „CE” nie jest jednak certyfikatem bezpieczeństwa. Jego znaczenie jest dużo szersze. To przede wszystkim potwierdzenie zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, które związane są z emisją zakłóceń oraz zużycia energii. Oznaczenie nie potwierdza również informacji, że towar pochodzi z Unii Europejskiej. Nie jest też świadectwem jakości. Jednak kupując produkt ze znakiem na terenie całej Unii Europejskiej konsument ma pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać.

W przypadku wątpliwości związanych z zakupem przydatne dla konsumenta dane można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoriatów Inspekcji Handlowej, także UOKiK oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W formie popularnej pod adresem www.oznakowanie-ce.pl zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki w wykazie linków poświęconych oznakowaniu CE.

– Poszczególne rodzaje produktów, w zależności od typu sprzętu podlegają rożnym aktom prawnym np. dyrektywom lub wymaganiom. Podstawowym aktem prawa krajowego w odniesieniu do sprzętu elektrycznego jest rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego – informuje Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić czy produkt nie został umieszczony w rejestrze produktów niebezpiecznych lub rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami. Gdy konsument podejrzewa, że produkt może uchodzić za niebezpieczny, powinien zajrzeć na stronę internetową www.uokik.gov.pl lub skontaktować się bezpośrednio z Inspekcją Handlową, organizacją która powinna udzielić informacji w tym temacie.

Jeśli znaleźliśmy się w grupie konsumentów, którzy zakupili wycofany z obiegu towar, należy niezwłocznie poinformować Inspekcję Handlową, ewentualnie UOKiK. Konsument ma prawo żądać odbioru produktu i zwrotu kwoty, za jaką produkt został nabyty, bez względu na stopień jego zużycia. Za szkodę wyrządzoną przez wadliwy przedmiot odpowiada jego producent, sprzedawca lub importer. Rekompensata dla konsumenta przysługuje jednak tylko wtedy, jeśli straty, które poniesie w przypadku eksploatacji wadliwego urządzenia będą wyższe niż 500 euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~18 sqandal 15-08-2013 11:48
a mnie się marzy kurna chata taka normalna z normalnym sprzetem a nie jakies p...ly z lodówkami które mówią jakich produktów trzeba uzupełnić , technologia ta nova to tylko zeby wyludzić od ludzi pieniądze z tym ze My juz nie mamy zbyt kasy czyli dla kogo te niby nowinki
~GO 15-08-2013 13:16
Trzeba być ... żeby kopiować cudze teksty i podpisywać własnym imieniem i nazwiskiem i to na dodatek z tak popularnego serwisu jak wp.pl
~fansektypo 15-08-2013 14:37
ale jaja a RYżY zakupił pełolino co nie jeździ .. i samoloty co są nieloty ale jaja..
~devon rex 15-08-2013 20:52
Ja czekam na taki samochód, co mial Jean Claude Van Damme w "Strazniku czasu", że mówie gdzie chcę jechac i jadę do celu :)
~klocekk 16-08-2013 0:46
Nie przesadzajcie, nie każdy towar jest trefny. Kupiłem niedawno muszlę klozetową nafaszerowaną elektroniką, która sama mi przypomina, kiedy się wysikać, kiedy zrobić kupę, kiedy mam założyć gacie po zrobieniu kupy, a nawet informuje mnie, czy tyłek już wytarty do czysta, czy jeszcze nie. Można ją zaprogramować na dużą czystość, średnią czystość i czystość ekonomiczną.Naprawdę bardzo pożyteczna rzecz, bardzo ją sobie chwalę.
momo 16-08-2013 5:08
ciekawe ze w kontekscie tej dyskusji nikt nie wspomnial o awarii zaprogramowanej tj. jesli kupisz telewizor samsung lub lg to zepsuje ci sie on nieporownywalnie szybciej od np. panasonica poniewaz zaprojektowany zostal tak aby na pewno sie popsuc.podobnie jest ze smartfonami np.apple. jesli dodac wycofanie wsparcia dla starszych modeli to widac ze jestesmy dymani rowno i nikt sie nie odzywa.najpewniej dzieje sie tak we wszystkich dziedzinach tylko ze z przytoczonymi tutaj mialem osobiste doswiadczenie.bo jak wyjasnic ze kiedys mialem lodowke przez 20 lat a nowa posula sie po 4-ech.z pralka podobnie.my juz nie jestesmy ludzmi dla tych firm tylko podmiotem nabywczym-czytaj workiem z pieniedzmi.
~Simplex 16-08-2013 13:45
Lodówka "Mińsk" z zamrażalnikiem. Od prawie trzydziestu lat nic się nie zepsuło. Jak długo jeszcze?
~jaaakiśktoś 16-08-2013 15:42
http://www.ce-polska.pl/userfiles/files/image/CE%20a%20CE.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group