Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8671
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Urzędnicy nie pomogli rannemu łabędziowi

Wtorek, 23 lutego 2021, 6:05
Autor: WAC
Jelenia Góra: Urzędnicy nie pomogli rannemu łabędziowi
Fot. DIOZ
Od przysłowiowego Kajfasza do Annasza odsyłani byli w miniony piątek (19.02) pracownicy jednego z jeleniogórskich marketów, w pobliżu którego znaleziono rannego łabędzia. Mimo że dzwonili do kilku instytucji znikąd nie otrzymali pomocy dla cierpiącego ptaka. Rannym łabędziem zajęli się dopiero wolontariusze z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Ptak bytujący na jednym z pobliskich zbiorników wodnych został najprawdopodobniej w locie postrzelony z wiatrówki i zaległ w ogródku zewnętrznym jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych. Jego kierownik, pragnący zachować anonimowość, szukając pomocy dla rannego ptaka zadzwonił do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Stamtąd został odesłany do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Jak mówi - urzędniczka z którą rozmawiał powiedziała, że owszem może przyjąć zgłoszenie zdarzenia i skierować pod wskazany adres lekarza weterynarii, jednak koszty pomocy poniesie zgłaszający. Również w Straży Miejskiej został odesłany z kwitkiem. Pomocy znajdującemu się w ciężkim stanie zwierzęciu udzielił dopiero Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt. Do marketu przyjechała wolontariuszka, która podała ptakowi karmę z środkiem przeciwbólowym. W sobotę łabędź został zabrany do kliniki weterynaryjnej. Obecnie jest już po operacji.

Jeśli chodzi o pomoc dla rannych zwierząt domowych, to w mieście sytuacja się poprawiła - komentuje Konrad Kuźmiński z DIOZ. - Jednak w sytuacji, gdy chodzi o zwierzę dzikie, urzędnicy miejscy wciąż wykazują się dużą znieczulicą. Jelenia Góra nadal nie ma systemu ratowania zwierząt. Nie ma też podpisanej umowy z ośrodkiem leczenia dzikich zwierząt, co uważam za skandaliczne.

Jak informuje Artur Chmielewski ze Straży Miejskiej - gdy ranne zwierzę domowe zostanie znalezione na terenie miejskim, to zajmuje się nim Schronisko dla Małych Zwierząt. Gdy chodzi o zwierzę dzikie - pomocy udziela mu lekarz weterynarii, z którym ma podpisaną umowę Urząd Miasta. W sytuacji jednak gdy ranne zwierzę znajduje na terenie nie należącym do miasta, to jego właściciel musi sam szukać pomocy i za nią zapłacić.

Twoja reakcja na artykuł?

2
1%
Cieszy
11
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
13
8%
Smuci
102
65%
Złości
30
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
410
Coraz lepiej
22%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group