Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7171
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kromnów: Uroczysta sesja na jubileusz partnerstwa

Czwartek, 19 grudnia 2019, 7:12
Aktualizacja: Piątek, 20 grudnia 2019, 7:21
Autor: WAC
Kromnów: Uroczysta sesja na jubileusz partnerstwa
Fot. UG Stara Kamienica
W Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie w miniony poniedziałek (16.12) odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Stara Kamienica poświęcona 20–leciu współpracy partnerskiej pomiędzy Obec Kořenov w Czechach i Gminą Stara Kamienica.

Podczas uroczystej sesji wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im.C.D.Friedricha w Kopańcu oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Starej Kamienicy. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna ukazująca 20-lecie współpracy obu gmin przygotowana i zaprezentowana przez Adama Spolnika – koordynatora partnerstwa. Po prezentacji nastąpiły podziękowania i wręczanie okolicznościowych upominków przez władze obu gmin.

Umowa o Partnerstwie czeskiej Gminy Kořenov oraz polskiej Gminy Stara Kamienica została podpisana 17.12.1999 roku. Pod dokumentem widnieją podpisy ówczesnego starosty Obec Kořenov Marka Luboša oraz wójta gminy Wojciecha Poczynka. Efektem bardzo dobrej wieloletniej współpracy obu gmin były liczne euroregionalne projekty mi.n.: „Na rowerach po Izerach” 2005 r. – wydanie wspólnego materiału promocyjnego, „System wizualnej informacji turystycznej w Gminie Stara Kamienica” 2006 r. – wykonano  6 dużych tablic informacyjnych z mapami oraz 11 rzeźbionych tablic drewnianych, „Aktywizacja społeczności lokalnej w oparciu o funkcjonowanie świetlicy wiejskiej na szlaku szklarskim w Chromcu” 2007 r. – odnowienie świetlicy wiejskiej w Chromcu oraz organizacja wydarzeń kulturalnych., „Tworzenie zintegrowanych polsko-czeskich struktur współpracy w zakresie zapobiegania skutków klęsk żywiołowych w pasie transgranicznym” 2007-2011r. – projekt z zakresu współpracy i doposażenia jednostek straży pożarnych, Park leśny „Na slunecni” 2013 r. – program ochrony środowiska połączony z akcją sadzenia drzew w Czechach i przy szkole w Kopańcu., „Miejsca tradycji” 2014-2015 r. – program z zakresu promocji miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym oraz promocja rzemieślnictwa artystycznego, „Odnawianie małych zabytków na pograniczu polsko-czeskim” 2017-2018 – odnawianie kaplicy na cmentarzu w Starej Kamienicy oraz kaplic w Rejdicach i Přichovicach, „Odnawianie małych zabytków na pograniczu polsko-czeskim” 2 etap  2018r. – odnowienie  kaplic w Pustinach i Rejdicach oraz przebudowa dawnego budynku straży pożarnej i przekształcenie go w muzeum przeciwpożarowe w Starej Kamienicy, „Rewitalizacja atrakcji turystycznych na pograniczu czesko-polskim” 2018-2019r. - rewitalizacja parku w Horni Polubny oraz rewitalizacja fosy wokół ruin zamku w Starej Kamienicy. Łącznie wartość projektów po stronie polskiej to prawie 1,2 miliona złotych.

Realizacja wspólnych projektów oraz liczne studyjne i robocze wizyty przyczyniły się do lepszego poznania się i zrozumienia. Bardzo dobrym przykładem jest współpraca uczniów i grona nauczycielskiego Szkoły Podstawowej im. C.D.Friedricha w Kopańcu ze Szkołą Podstawową w Kořenovie – mówi koordynator współpracy partnerskiej Adam Spolnik. - Od wielu lat organizowane są warsztaty artystyczne w Kopańcu z udziałem czeskich dzieci. Dzieci obu narodów spotykają się również na wspólnych wycieczkach krajoznawczych. Podziękowanie dla dyrektorów szkoły p.Lenki Lipskiej z Kořenova, p.Julii Maczek oraz p.Wioletty Morańskiej z Kopańca i całemu gronu pedagogicznemu, za zaangażowanie się w utrwalanie tej współpracy. Należy wspomnieć również o wieloletniej i efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej obu gmin. Pierwszą jednostką, która już w 2000 roku nawiązała współpracę ze strażakami z Přichovic, była OSP Wojcieszyce. Wspólne spotkania, wizyty oraz ćwiczenia, pozwoliły zrozumieć zasady funkcjonowania strażaków po obu stronach granicy. W ostatnich latach do współpracy z czeskimi druhami włączyła się OSP Kopaniec. Zgodnie z decyzjami trójstronnego Jury Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, Gmina Stara Kamienica wraz z Obec Kořenov została dwukrotnie uhonorowana nagrodami Euroregionu Nysa za najlepszą transgraniczną współpracę w 2018 roku. Sukces ten był możliwy dzięki dobrej i przyjacielskiej współpracy władz obu gmin. Dziękujemy za te 20 lat partnerstwa: staroście Kořenova Lubošowi Markowi,  místostaroście p.Stanislavowi Pelcowi, wójtom gminy Wojciechowi Poczynkowi, Zofii Świątek, Mariuszowi Markowi.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group