Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2731
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Unowocześnienie MZK. Odsłona druga

Piątek, 9 grudnia 2011, 9:48
Aktualizacja: 9:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Unowocześnienie MZK. Odsłona druga
Fot. Angela
W ratuszu podsumowano drugi z trzech etapów realizacji projektu, który ma zmodernizować Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze. Spółka otrzymała trzy z pięciu nowych autobusów marki Solaris, na sześciu przystankach zamontowano nowoczesne tablice informacyjne, a w styczniu 2012r. ma się zakończyć ostatnie z zadań – budowa nowoczesnej myjni dla autobusów.

W konferencji prasowej udział wzięli zarówno przedstawiciele MZK z prezesem Markiem Woźniakiem i członkiem zarządu Jerzym Wroną, jak i przedstawiciele firmy Solaris oraz fińscy dostawcy nowoczesnego Systemu Informacji Pasażerskiej, jaki od kilku dni służy mieszkańcom na przystankach: „Podwale” i Ogińskiego Rondo (w obydwu kierunkach) oraz „Mała Poczta” (z Cieplic w kierunku Podwala) i na Sygietyńskiego (z Zabobrza w kierunku Cieplic).

- Potrzebujemy jeszcze kilka dni do udoskonalenia tego systemu, jednak jest on już zamontowany i działa. Każdy z autobusów ma nadajnik w systemie telefonii komórkowej, który wysyła sygnał do programu, który po jego przetworzeniu oblicza czas jaki pozostał do przyjazdu autobusu na konkretny przystanek. Niebawem na naszej stronie pojawi się też zakładka, w której będzie można sprawdzić realny czas przyjazdu autobusu na każdy z naszych przystanków.

– Ponadto zarówno na stronie, jak i na tablicach będą pojawiały się informacje w razie awarii autobusu itp. Docelowo chcemy, by takie tablice stanęły na wszystkich najważniejszych przystankach w mieście, a przyszłym roku przymierzymy się do zakupu czterech kolejnych tablic. System on-line z pewnością ułatwi pasażerom życie – mówił Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze.

Przedstawiciele firmy Sesam Haus Oy z Finlandii, która dostarczyła nowoczesny sprzęt przekonywali, że tablice są „wandaloodporne” oraz wytrzymują temperatury od +55 do -35 stopni Celsjusza. Mówili też, że system posiada możliwość zamieszczania na ekranach reklam. Prezydent Marcin Zawiła zaproponował, by na początek miasto wykorzystywało tablice do informowania mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych. Wartość systemu i tablic to kwota niemal 715 tys. zł.

Ostatnim z trzech zadań realizowanych w ramach projektu „Poprawa jakości komunikacji publicznej w aglomeracji jeleniogórskiej” jest budowa nowoczesnej myjni autobusowej na terenie MZK, która obejmuje zakup i montaż gotowej hali o konstrukcji nośnej z ram stalowych, w której będzie zamontowana nowoczesna myjnia szczotkowa. Wykonawcą tego zadania jest firma „BUDOM”. Rozstawiona została już konstrukcja stalowa oraz zamontowano ściany. Wartość zadania, które ma się zakończyć do 31 stycznia to 1,400 mln zł.

Prezydent miasta podkreślał, że nowe autobusy, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy ekologiczne będą kierowane do Cieplic. Na potwierdzenie faktu, że ekologia i wygoda pasażerów w firmie Solaris to podstawowe wytyczne przy produkcji pojazdów, przedstawiciel tej firmy wręczył prezydentowi firmową maskotkę – zielonego jamnika symbolizującego „długie, niskopodłogowe autobusy ekologiczne”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group