Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5049
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Unikalne szkło barokowe w Jeleniej Górze!

Poniedziałek, 13 czerwca 2016, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 14 czerwca 2016, 14:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Unikalne szkło barokowe w Jeleniej Górze!
Fot. Przemek Kaczałko
Jedyną w swoim rodzaju kolekcję śląskiego szkła barokowego prezentuje obecnie Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. – To szkło jest przepiękne, ważne. Te wspaniałe wyroby, które powstały w Karkonoszach w XVII–XVIII wieku są ozdobą kolekcji muzeów na całym świecie – powiedziała Gabriela Zawiła podczas konferencji prasowej przed oficjalnym otwarciem wystawy.

Wystawa “Śląskie szkło barokowe” dostępna jest dla zwiedzających od 11 czerwca do 31 lipca br. Jest to efekt wieloletniej i owocnej współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Schlesisches Museum zu Görlitz.

Na wystawie można podziwiać zebrane obiekty, które pochodzą z kolekcji wielu polskich, niemieckich oraz czeskich muzeów: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Schlesisches Museum zu Görlitz, Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie, Kulturhistorisches Museum Görlitz, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Severoceskiego Muzeum w Libercu, Städtische Museen Zittau, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Część eksponatów (15 sztuk) jeleniogórskie muzeum odkupiło od prywatnego kolekcjonera i po przyjeździe z wystawy w Görlitz (20.08 – 21.10) będzie uzupełniać jeden z najbogatszych zbiorów szkła w Europie, jakim dysponuje jeleniogórska placówka.

- Nie wahaliśmy się ani chwili, kiedy otrzymaliśmy od pani Zawiły zapytanie o możliwość zorganizowania wspólnej wystawy. Byliśmy zachwyceni pomysłem, ponieważ uważamy, że warto jest pokazywać zbiory w miejscu, z którego pochodzą – powiedział Markus Bauer, dyrektor Śląskiego Muzeum w Görlitz.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy zgromadzeni goście wysłuchali wystąpień dyrektorów polskiego i niemieckiego muzeum, a także kuratorów: Justyny Wierzchuckiej i Martina Küglera oraz burmistrza Szklarskiej Poręby - sponsora wydarzenia. Tradycyjnie, zagrali też muzycy Filharmonii Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group