Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 15 października
Imieniny: Jadwigi, Teresy
Czytających: 4669
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uliczny teatr nie zna granic

Niedziela, 6 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 6 sierpnia 2006, 20:37
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Uliczny teatr nie zna granic
Fot. Arkadiusz Piekarz
Zespoły teatralne z Rosji, Czech i Białorusi pokazały swoje przedstawienia w sobotę podczas drugiego dnia Festiwalu Międzynarodowych Teatrów Ulicznych.

Biały Teatr z Ostrawy, który siedem lat temu już gościł na jeleniogórskim MFTU, przedstawił sztukę zatytułowaną „Z tego obrazu już nigdy nie wyjdę, wersja karuzelowa”.

Na ustawionej na placu Ratuszowym karuzeli aktorzy nawiązali do świata dzieciństwa i odkrywania jego tajemniczego sensu w latach dojrzałości. Trafną metaforą jest ruch karuzeli – jak napisał organizator festiwalu – bez końca i bez początku.

Teatr uliczny nie może obyć się bez udziału publiczności, dlatego na karuzelę Czesi zaprosili chętnych najmłodszych, którzy oglądali ich przedstawienie.

Pełne groteski, klaunady i ulicznej zabawy przedstawienia pokazał rosyjski teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga. Piątkowa aura uniemożliwiła, ze względu na intensywny deszcz, prezentację sztuki „Magota”. W sobotę nieco się rozpogodziło.
Fani sztuki ulicy zobaczyli opowieść, której inspiracją są średniowieczne baśnie. Widzom ukazała się fantastyczna osada, w której życia nabierają lalki, a kawałki gliny przemieniają się w niezwykłe stworzenia.

Areną festiwalu był także parking przy ulicy Jasnej. Tam wystąpił, będący na cenzurowanym w swojej ojczyźnie, białoruski Teatr Wolny. Przedstawił sztukę Bandarouna. Przesłanie nawiązuje do pojęcia wolności, którego – zdaniem artystów – sens dziś jest zagubiony.

W pełnym efektów przedstawieniu Białorusini znaleźli przestrzeń wolności właśnie w teatrze. Mogli to pokazać w Jeleniej Górze, ponieważ od dwóch lat ich sztuka, w której wykorzystują autentyczne obrzędy ludowe, na Białorusi jest niemile widziana.

<b> Festiwal w niedzielę </b>

godz. 20.00 – pl. Ratuszowy
Kijowski Teatr Młody – Ukraina
HOŁUBKA CZYLI KOZACY, CZORTY, BABY I SÓL

godz. 21.00 - pl. Ratuszowy
Teatr Strefa Ciszy – Polska
NAUKA LATANIA

godz. 22.00 - pl. Ratuszowy
Teatro Do Mar – Portugalia
DAIMONION

Sonda

Czy leżałeś kiedykolwiek w szpitalu?

Oddanych
głosów
905
Tak, raz
60%
Tak, jestem tam częstym gościem
25%
Nie, nigdy
15%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Czego jeszcze nie wiesz o ślubie?
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Kultura
Dziś premiera książki jeleniogórzanki – kryminału "Fala"
 
Piłka nożna
Łużyce postawiły się faworytowi
 
Aktualności
Karkonosz dla Pasieki Doliny Bobru
 
Ciekawe miejsca
Krzywe Baszty W Górach Izerskich – nieludzką ręką utworzone
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group