Ulica Grunwaldzka to dziś jedna z kluczowych i najbardziej ruchliwych tras w Jeleniej Górze – łączy centrum miasta z południowo-wschodnimi dzielnicami i każdego dnia obsługuje zarówno lokalny, jak i tranzytowy (do Jeżowa Sudeckiego i dalej) ruch samochodowy.
Chociaż dziś większości mieszkańców kojarzy się przede wszystkim z intensywnym ruchem, sklepami, stacjami paliw i obecnością uczelni, historia ulicy Grunwaldzkiej w Jeleniej Górzesięga znacznie dalej.
Od wieków była to droga prowadząca do podmiejskich osad, o charakterze bardziej wiejskim niż miejskim. Po 1945 roku zyskała obecną nazwę, nawiązującą do jednej z najważniejszych bitew w polskiej historii.
Grunwaldzka od Bitwy pod Grunwakdem
Ulica Grunwaldzka to jedna z najczęściej występujących nazw ulic w Polsce. Według dostępnych danych, w naszym kraju istnieją 347 ulice o tej nazwie, co czyni ją jedną z najpopularniejszych.
Nazwa ta upamiętnia zwycięską bitwę pod Grunwaldem z 1410 roku i jest obecna w wielu miastach, takich jak Poznań, Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz, Lublin czy właśnie Jelenia Góra.
Dodatkowo znajdziemy w Polsce co najmniej 10 Placów Grunwaldzkich (najbliższy we Wrocławiu) oraz liczne galerie handlowe i obiekty usługowe, które również sięgają po tę nazwę.
Dawniej Sechsstättenstraße
W czasach niemieckich, przed 1945 rokiem, ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze nosiła nazwę Sechsstättenstraße – co można tłumaczyć jako „ulica sześciu miast” lub „ulica sześciu osad”. Przypuszczalnie odnosiło się to do pobliskich wiosek, które w późniejszym czasie zostały wchłonięte przez rozwijające się miasto.
Po wojnie ulica otrzymała nazwę Grunwaldzka – upamiętniającą jedną z najważniejszych bitew w historii Polski.
Najstarszy budynek
Chociaż Grunwaldzka nie należy do starówki Jeleniej Góry, jej zabudowa ma swoje lata. Najstarszy znany budynek przy tej ulicy to dom mieszkalno-gospodarczy pod numerem 31, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku.
Mimo rozwoju i licznych modernizacji, ulica zachowała w wielu miejscach podmiejski charakter, z domami jednorodzinnymi i dawną zabudową gospodarczą.
1 / 2
Obecnie
Obecnie przy Grunwaldzkiej funkcjonuje wiele punktów handlowych i usługowych – stacje paliw, hipermarkety, restauracje czy szkoły tańca. W pobliżu mieści się też kampus Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. To wszystko sprawia, że ulica tętni życiem od rana do wieczora.
Grunwaldzka w czasie powodzi
We wrześniu 2024 roku Grunwaldzka stała się jednym z najbardziej dotkniętych przez żywioł miejsc w Jeleniej Górze. Powódź sparaliżowała ruch, woda zalała skrzyżowanie z Aleją Jana Pawła II, a ulica została pokryta grubą warstwą mułu.
Mieszkańcy przez kilka dni zmagali się z niedostępnością tego odcinka trasy co było dość kłopotliwe. Podczas powodzi ucierpiało także wiele punktów znajdujących się tuż przy ulicy, a tym samym przy rzece m.in stacja benzynowa oraz McDonald, które ze względu na swój stan techniczny uległy rozbiórce.
Dzięki szybkim działaniom służb, Grunwaldzka została udrożniona i przywrócona do życia. Nadal spełnia funkcję jednej z głównych ulic komunikacyjnych w Jeleniej Górze. To ulica, która – choć niepozorna – ma znaczenie większe, niż mogłoby się wydawać.