Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6191
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ulgi dla rodzin, mieszkania za 1 proc. – jutro na sesji

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 listopada 2013, 11:55
Aktualizacja: 13:47
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Uchwała dotycząca sprzedaży mieszkań komunalnych z 99–procentową bonifikatą, wprowadzenie jeleniogórskiej karty dużej rodziny, nowe tereny dla inwestorów w strefie ekonomicznej, nowe ceny za żłobki czy bursy szkolne oraz przyjęcie programów profilaktyki alkoholowej i dla osób niepełnosprawnych – to najważniejsze tematy, które pojawią się na jutrzejszej (19.11) sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Ważna zmianą dla rodzin wielodzietnych będzie głosowana uchwała dotycząca wprowadzenia Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej osoby posiadające troje i więcej dzieci (także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka) będą mogły korzystać ze zniżek, zwolnień, rabatów i ulg na ofertę miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, nauki, edukacji, opieki itp.

Już na komisjach radni mieli jednak zastrzeżenia do obecnego kształtu uchwały, bo projekt nie uwzględnia związków nieformalnych.

Z związku z uchwałą Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny radni będą musieli podjąć kilka innych uchwał wprowadzających te ulgi m.in. w przejazdach miejską komunikacją czy w opłatach za żłobki.

Radni zadecydują również o włączeniu do jeleniogórskiej strefy ekonomicznej czterech działek o łącznej powierzchni około 10 hektarów. Są to grunty miejskie położone w rejonie ul. Spółdzielczej i Objazdowej.

Pod dyskusję i głosowanie poddane zostaną również opłaty za żłobki i podniesienie opłat za bursy szkolne.

- Do porządku sesji chciałem też wprowadzić uchwałę dotyczącą zmian w opłatach za mieszkania komunalne – mówi Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. – Chodzi o wydłużenie terminu zamiany dużych mieszkań poprzez umożliwienie im korzystania z ulg dochodowej. Prezydent mimo deklaracji nie wycofał się ze swojego pomysłu, a tylko dwukrotnie zwiększył metraż mieszkań, który nie będzie powodował zwyżek i na zamianę dał ludziom trzy miesiące. Projekt został dzisiaj zgłoszony przeze mnie na Komisji Gospodarki Komunalnej. Ma być zaopiniowany w ciągu trzech dni przez prezydenta, taką deklarację złożyła na komisji v-ce prezydent M. Dzika – dodaje L. Wrotniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Matematyk 18-11-2013 12:16
Szanowna Rado Miasta, czy jak Wy tam się nazywacie. Chetnie kupie od miasta mieszkanie o powierzchni około 60m2 za nawet 10% wartosći a co tam jak szalec to szalec, jestem gotów płacic czynsz w wysokosci nawet 800-900zl i obiecuje ze nie bede plakal i narzekal ze drogo. Bo na razie za takie mieszkanie o takim metrazu place 800zl kredytu i prawie 500zł czynszu I strasznie w..rwia mnie jak Ci co dostali mieszkania za darmo lub wykupili za 1% stekaja i becza ze podwyżki czynszow dostali. Chetnie zamienie moja rate i czynsz na pewne mieszkanie od miasta i nawet za..bista podwyzke czynszu przyjme z usmiechem na ustach. Kurde
~walus 3 18-11-2013 12:34
Informacja dla Matematyka. Są pustostany przy ul.Armii Krajowej 13 i przy Woj.Pol. 24.Nie zamieszkałe, nie opalane.Uważam,że takie mieszkania powinny być sprzedawane ludziom po cenach preferencyjnych nawet za 10% wartości.A takich pustostanów wJeleniej Górze są dziesiąt. Życzę Panu powodzenia w kupnie mieszkania .
~ 18-11-2013 12:55
Jest mnóstwo pustostanów w Jeleniej Górze Tylko to trzymają dla swoich.
~kub 18-11-2013 13:13
a morze na tablice urzędu miasta je wystawic...
~IIe można 18-11-2013 13:19
Mnie też w...rwia sprzedawanie mieszkań w takiej cenie. Kupią je ludzie których na mieszkanie nie stać. Co z tego ,że będzie właścicielem jak nie będzie miał finansowych możliwości zadbać o nie. Miasto pozbędzie się problemu a domy będą popadały w coraz to większa ruinę. To jedno, a drugie to dlaczego jedni dostają za darmo, a inni muszą sobie ciężko zapracować na swoje lokum? Możliwe ,że przed wyborami decydenci chcą się znowu pokazać jacy to oni dobrzy. Natomiast natychmiast po wyborach podniosą podatki lokalne, opłaty za przejazdy , za wywóz śmieci, za wodę i natychmiast kosztem pozostałych mieszkańców odzyskają to co rozdali za 1%.
~ 18-11-2013 14:17
Ich chyba powaliło rodzina cztero osobowa miesięczny dochód 2000 tyś. bedzie płaciła za mieszkanie komunalne 37m bez kibla bez łazienki pokój z kuchnią 850 zł miesięcznie to jest d......K.....,złodzieje . Prezydenta i całą jego klikę w dywan zawinąć i do kamiennej wrzucić
~ 18-11-2013 14:23
A ZGKiM zapierdalają zaliczki na wodę po ponad 100 zł za osobę a ty złużyłeś tej wody 2m to jest raptem 20 zł a resztę biorą do kieszeni nie rozliczają się z lokatorami pomimo że wodnik wystawia faktury za złużytą wodę .ZLODZIEJE.Ja sprawę kieruję do prokuratury
~ 18-11-2013 14:26
Oni lubią się pastwić na biednych ludziach bo bogaty nie da się zrobić w h..a bo weźmie sobie prawnika,adwokata i wygra a biedny dostanie eksmisję
~andrzej789 18-11-2013 14:32
Problem w tym, ze w wiekszosci te mieszkania wykupowane sa przez zule bez grosza, z ktorymi wspolnoty nie moga sobie poradzic. Nasza mala wspolnota ma dwa takie przypadki. Zaleglosci za oplaty to juz 30 tysiecy. Bezuzyteczne i drogie sady nie sa wstanie nam pomoc. Nawet nie mamy pieniedzy zeby dach naprawic. Tragedia. No ale co to miasto obchodzi, problem podrzucic innym.
rymcycymcy 18-11-2013 14:58
A ja bym tam wziął sobie jakiś mały lokalik na niezobowiązujące spotkania ! :) ...może być do remontu ! :)
Vikusia 18-11-2013 15:26
Niemcy wybudowali wam to miasto. Zbudowali wam kamienice, domy, ulice i mosty. Wykup za 1% to skandal. Ceny powinny byc w euro i takie jak sa w Niemczech.
~Kalina46 18-11-2013 16:43
Już ja widzę, jak działa ta karta dużej rodziny - rodziny, które nie mają co do gara włożyć, na pewno będą korzystać z tańszych biletów na krzewienie kultury - teatr, kino, na edukację ( dodatkowe lekcje języka np. ), na basen - akurat!!! Tam, gdzie liczy się każdy grosz, nie ma i nie będzie na takie rzeczy nigdy, lepiej dajcie im darmowy opał, żywność, ubrania... To wszystko pięknie brzmi, ale w praktyce wygląda trochę inaczej, niż to rządzący sobie umyślą.
~nn 18-11-2013 18:00
Do Vikusi- puknij sie w ten twoj zarozumialy mozg jak ci sie tak bardzo podobaja niemcy to pakuj sie i zmykaj z kraju a reszczie ludzi daj spokojnie zyc Faszystka!!!!!!Dla nas 1% to jak gwiazdka z nieba przynajmniej dla niektorych.Ate puste komentarze zostaw dla niemcow i tam spadaj
~ 18-11-2013 18:34
Po pierwsze pokażcie mi chociaż jedną osobę, która dostała mieszkanie za darmo od miasta?! Jeżeli się dostaje mieszkanie do remontu to trzeba w nie władować kupę kasy bo ZGKiM daję listę robót, które muszą być zrobionei w danym terminie(max 6m-cy). Później przychodzi komisja i sprawdza czy spełniłeś wszystkie wymagania jeżeli nie to nie masz ani kasy włafowanej w remon ani mieszkania, a oni mają pałac do sprzedaży:-) Bo umówmy się, mieszkania z miasta to ruiny więc trzeba tam orać wszystko do gołych cegieł a to nie kosztuje 10 000. Po drugie to wspaniałomyślny i życzliwy ludziom nasz pan prezydent podniósł czynsz o 60% i teraz za metr bedzie sie placilo 8,34zł więc tak czy siak wyjdą na swoje. Więc skończcie opowiadać herezje tylko najpierw się zorientujcie w temacie.
~do ile można 18-11-2013 19:03
Dla Twojej wiadomości mieszkań z miasta nie dostają rodziny patologiczne a po drugie żeby dostać mieszkanie musisz mieć odpowiednie zarobki. Osoby które mieszkają w takich mieszkaniach same zrezygnują po podwyżce czynszów, żeby tacy jak ty mogli się cieszyć że komuś jest gorzej niż tobie! Żenada! To co według ciebie takie osoby mają iść pod most czy do baraku? Bo jak biedny to już mu się nawet własne mieszkanie nie należy? Banda hipokrytów i tyle! Właśnie takim osobom jak ty życzę z całego serca żeby się znalazły właśnie w takiej samej sytuacji jak te którym żałujesz dachu nad głową!
Dzidek 18-11-2013 19:04
ZACZNĘ OD SPRAWY NAJPILNIEJSZEJ (termin mija). My na Zabobrzu 3 już mamy obniżony czynsz, gdyż w praktyce nie może on przekroczyć 8,40 zł (a właściwie 8,34). Dyr. Lenard bez szmerania obniżył u nas o ok . 0.77 zł na metrze. Wszyscy mieszkańcy (czyli raczej 100% w osiedlach z centralnym ogrzewaniem, centrum Cieplic i JG , bo ZGKiM wymyślił strefę 1 i za to podwyżkę m2) powinni sprawdzić. Jeżeli suma podwyżek i metrażu przekroczy 8,40 mają prawo do odwołania i obniżki. JEST TO UKRYWANE (a skala jest dość znaczna).
~maska 18-11-2013 20:11
do andrzeja798. Macie kiepskiego zarządcę. Jak można doprowadzić do takiego zadłużenia? Sory, ale to nie wina uchwały o wykupie lokali za 1%, ale waszej nieudolności. Poszukajcie dobrego zarządcy i tyle w tym temacie.
rymcycymcy 18-11-2013 20:11
18:34 | ~ | ...ale znajomy nabywał dom w zupełnej ruinie i musiał zapłacić za niego dwie stówy, a potem wsadził prawie trzy, aby zamieszkać ! :) ...chyba został oszukany, powinien taką ruine dostać za darmola ...bo potem ładował kupę kasy ! ...jakie to straszne w biały dzień bezwzględni właściciele nieruchomości sprzedają ruiny za kupę forsy ...jak żyć ...jak ? :)
~Gość 18-11-2013 20:38
Niech ta cala rade mniasta trafi cos zniszczyli niudacznicy wszystko co bylo w tym miescie ,pozwolili na zbudowanie marketow ,dyskatow i innych obozow pracy w tm zafajdanym miescie ze ja jako mlody czlowiek musialem pracy za granica szukac wstretne dziadostwo i PO -SLDwska zgnilizna drazy tym zadupiem.
~Tom 19-11-2013 8:01
Czym rodzina wielodzietna sobie "ZASŁUŻYŁA" na lepsze traktowanie niż rodzina np z jednym dzieckiem??? Czym jest gorsza, że nie ma takich samych praw i cennika jak Ci co nie wiedzą co to ANTYKONCEPCJA i mnożą się jak bezmyślne istoty? Trzeba być głupkiem, żeby w ubogiej rodzinie planować następne dzieci i następne a reszta niech łoży na ich utrzymanie ;/ CI rodzice są bez serca, że skazują ŚWIADOMIE kolejne dzieci na biede i nie widzą końca z romnażaniem się. To głupkom Miasto ma zamiar pomagać, żeby mieli gniazdko na następne gody????? Przy takiej niskiej sytuacji finansowej powinni zamiast tych ulg na mieszkania dawać na ANTYKONCEPCJE i szkolenie z przygotowania do życia w rodzinie !!!!!!!! A jakiś żul na fajki i piwo zawsze jakoś kase ma :)
~do Toma 19-11-2013 9:40
Człowieku jaki ty jesteś pusty!!!! Aż żal czytać tych bredni!!! A kto ci broni starać się o mieszkanie komunalne z miasta???Wtedy też będziesz mógł sobie je wykupić za 1%. Najlepiej narzekać i płakać jaki świat jest zły i niesprawiedliwy zamiast ruszyć tłusty tyłek do UM i złożyć podanie!!!! A od wielodzietnych rodzin to się odczep bo jak będziesz starym dziadem to będziesz te dzieci w d..ę całował za to że zapieprzają na Twoją emeryturę.
~do 19:03 19-11-2013 10:07
Nie zastanawia ciebie dobrotliwość decydentów tuz przed końcem kadencji?Tyle czasu już rządzą a dopiero teraz puścili bąka o takiej możliwości ?Nigdy nie cieszyłem się ,że komuś jest gorzej nie liczyłem też ,że ktoś coś mi da za darmo. Na wszystko co mam ciężko i uczciwie zapracowałem i zapłaciłem sam. Za to Ty toczysz pianę jak widzisz ,że ktoś ma lepiej od ciebie. Zamiast zapracować jak normalni ludzie masz nastawienie roszczeniowe bo Tobie się należy.? Mało tego żeby ktoś mógł kupić mieszkanie za jeden procent pozostali mieszkańcy miasta za to zapłacą ,właśnie większymi podatkami i opłatami lokalnymi.Wszytko w imię dobrego wizerunku władzy przed kolejnymi wyborami. Na koniec jeszcze jedno: nie życz innemu co tobie niemiłe bo do nieba nie pójdziesz. Nie uczył cię ksiądz na religii?
~do 10:07 19-11-2013 11:42
Dla Twojej wiadomości na religię nie chodziłam:) I wierz lub nie nie jestem osobą której źle się powodzi wręcz przeciwnie mnie tzw. kryzys nigdy nie dotyczy,ł tylko w przeciwieństwie do ciebie mam w sobie trochę człowieczeństwa i mimo własnego domu, samochodu i fajnej dobrze płatnej pracy nie rwę włosów z głowy, że ktoś będzie mógł kupić mieszkanie za 5 tyś. a ja musiałam wywalić 350tyś. Poza tym to, że ktoś kupi mieszkanie za % nic nie znaczy bo i tak spłaci jego odpowiednią cenę w czynszu. I nikt tu niczego nie rości bo kto ci bronił starać się o mieszkanie jak to twierdzisz "za darmo" z UM?? Więc do kogo masz pretensje??? A ten zabieg przed wyborami myślę że i tak nie ma sensu bo ludzie i tak wiedzą z kim mają do czynienia i nawet mogliby dawać mieszkania za darmo to i tak nic im nie da
~ 23-11-2013 15:20
USTOSTAN JEST NA STAREJ UL PADEREWSKIEGO OD KILKU LAT ORAZ NA UL JANA PAWLA NIK TYM SIE NIE INTERESUJE A LUDZIE SA BEZDOMNI

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group