Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8157
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie zbadają niską emisję w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 stycznia 2016, 8:33
Aktualizacja: 8:36
Autor: WFOŚiGW
Fot. Archiwum WFOŚiGW
Solary, turbiny wiatrowe, pompa ciepła, ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej z wodoru i tlenu oraz zestaw do badania zanieczyszczeń w powietrzu. To nowoczesne wyposażenie Pracowni w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze zostało zakupione dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Nowoczesny sprzęt pomaga w nauce uczniom nowego kierunku pn. „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został otwarty w 2015 r. – mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Pomoc Funduszu w kwocie blisko 100 tys. złotych nie została wykorzystana tylko do zakupów sprzętowych. W ramach realizowanego od początku września ub. roku zadania „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w farmie wiatrowej w Modlikowicach i Łukaszowie koło Złotoryi oraz w największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w Gubinie. Do końca tego roku szkolnego zostaną jeszcze przeprowadzone warsztaty „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska”. -

Młodzież zbada zanieczyszczenia w jeleniogórskim powietrzu, które pochodzą z niskiej emisji - mówi Hubert Papaj. Uczniowie poznają w praktyce skutki użytkowania niskosprawnych, przestarzałych palenisk węglowych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których nierzadko są spalane najgorsze gatunki węgla i odpady.

Uczestnicy warsztatów dla gimnazjalistów w ramach „Szkolnych Otwartych Dni Techniki” wezmą udział m.in. w eksperymentach wyjaśniających zasady działania turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego. W planach są także konkursy ekologiczne dla szkół podstawowych („Czyste powietrze w oczach dziecka”) i gimnazjalnych („Nowa misja to niska emisja”), które zostaną zorganizowane na terenie powiatu jeleniogórskiego. Uczniowie z ZST „Mechanik” wyjadą także do Poznania na „GREEN POWER – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej”. Podsumowaniem wszystkich działań w ramach projektu będzie specjalna konferencja, która zostanie zorganizowana w czerwcu br. Umowa z WFOŚiGW we Wrocławiu na dofinansowanie zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” została podpisana z miastem Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~lolo pindolo 28-01-2016 13:19
Na prawdziwą próbę bojową sprzętu zapraszam do "uzdrowiska" Cieplice, tak po 16- stej kiedy to mieszkańcy kończą pracę i rozpalaja w swoich paleniskach tapczany, buty i szmaty (podobno z biedy).
~Smog 2016 28-01-2016 13:45
Paranoja aby młodzeż zbadała zanieczyszczenia !A może i dobrze ! Niech młodzi wiedzą kto i od kiedy zanieczyszcza powietrze w tym nieszczęsnym mieście.Epicentrum trzeba szukać w centrum !
~jeleniogorzank 29-01-2016 12:09
nareszcie może młodzi coś zdziałają z zadymieniem i Smogiem nad jelenią gorą bo wladza nic nie może zrobić miejmy nadzieje na lepsze powietrze!!!!ł
~do 13:19 29-01-2016 16:12
mogą zacząć już w godz. szczytu , dzięki temu że mamy sygnalizacji świetlnej na drogach nasrane jak na choince (nawet na obwodnicy) i nasi włodarze nie chcą budować kładek dla pieszych to mamy takie powietrze jakie mamy
~róża 31-01-2016 21:53
Brawo!!! A czy te wyniki beda ujawniane czy tylko zapis i a/a a dalej w kotlinie bedzie smog kiedy ciśnienie spada i ie ma czym oddychać nie mowiąc o wietrzeniu bo zimą też wietrzyć trzeba . Może Zarządcy budnków zaczną reagować na zgłoszenia ,o zdymianiu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group