Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7578
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie z „Mechanika” na zagranicznym stażu

Wiadomości: Region
Sobota, 5 września 2015, 7:58
Aktualizacja: 11:03
Autor: Jakub Turański
Fot. Jakub Turański
Dolnośląscy uczniowie i absolwenci szkół budowlanych mają niepowtarzalną szansę na udział w dofinansowanych stażach zawodowych w Niemczech. Stu szczęśliwców wyjedzie na zagraniczną praktykę organizowaną w ramach projektu „Moja przyszłość to Europa – zagraniczne staże zawodowe” organizowanego przez Fundację „Learn Co”. Cały czas można zgłaszać się do udziału w projekcie.

Obecnie na stażu przebywa trzecia grupa stażystów a w niej trójka uczniów z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Uczniowie z jeleniogórskiego „Mechanika” to bracia Bartłomiej i Grzegorz Połomski oraz Marcin Wnęk kształcący się w zawodzie murarz-tynkarz. Dla chłopaków praktyki rozpoczęły się w poniedziałek 24 sierpnia. Pierwszego dnia każdy z dziesięciu uczestników poznał majstra z niemieckiego zakładu, w którym realizuje program stażu. Z relacji uczestników wynika, że największe obawy dotyczyły sposobu porozumiewania się. Strach miał tylko wielkie oczy, chociaż na początku od pokazywania zadań bolały ręce to okazało się, że słownictwo fachowe brzmi podobnie a rysunek techniczny jest taki sam. Najważniejsze okazały się jednak umiejętności zawodowe. Dzięki dużej wiedzy i umiejętnościom wyniesionym ze szkoły i praktyk polscy uczniowie szybko odnaleźli się w nowym miejscu. Z każdym dniem uczestnicy zyskują coraz większe uznanie niemieckich przedsiębiorców i dostają coraz bardziej odpowiedzialne zadania.

Grzesiek opowiada, że podczas stażu po raz pierwszy w życiu uczestniczy w renowacji zabytków. Praktykuje pod okiem majstra, który restauruje mur miejski z XII wieku na zlecenie inspektora zabytków z Görlitz. Najbardziej ceni dbałość o detale i czystość pracy. Nie spodziewałem się, że jako murarz do wypełniania fug będę używał kielni wielkości łyżeczki do herbaty i pracował z zaprawą odtworzoną na podstawie historycznej receptury.

Bartek z kolei dzieli się swoim doświadczeniem z budowania sklepień krzyżowych. Stwierdził, że jest to praca wymagająca dużego skupienia, dokładności i pamiętania o wielu szczegółach. Gdy zapomnę o czymś jest to zaraz widoczne w mojej pracy i muszę poprawiać. Dzięki takim zadaniom mam szansę stać się lepszym murarzem podkreśla.

Mimo, że staże odbywają się w Görlitz i od Polski dzieli tylko most na Nysie Łużyckiej, to jak mówią stażyści, praktyki tutaj są dalekie od tych w Polsce. W ciągu dwóch tygodni robiłem przede wszystkim rzeczy, o których w szkole uczyłem się tylko w teorii – mówi Marcin.

Poza praktyczną nauką grupa uczestnicy w wielu atrakcjach – zwiedzanie lokalnego browaru, ZOO, wycieczka do Drezna i wiele innych.

W dalszym ciągu prowadzony jest nabór praktykantów do kolejnych grup. Wszystkich zainteresowani wyjazdem na staż do Niemiec zapraszamy do przesłania formularzy rekrutacyjnych dostępnych na stronie Fundacji „Learn Co” pod adresem www.LearnCo.pl/projekty. Więcej informacji można otrzymać pisząc na adres projekt@learnco.pl lub dzwoniąc pod numer 733 11 22 32

Relacja zdjęciowa na fanpage: www.facebook.com/StazeZawodowe

Projekt „Moja przyszłość to Europa” realizowany przez Fundację „Learn Co” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), realizowany na zasadach Programu Erasmus+.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~` 5-09-2015 8:30
Dobrze dobrze uczyć się , praktykować to może znajdziecie fuchę u Bauera ale musicie być naprawdę dobrzy bo nachodzi nowa pula taniej siły roboczej z Afryki są nawet tańsi niż Polacy.
~ 5-09-2015 12:14
Wielka szkoda, że nasi pracownicy oświaty nie potrafią lub nie chcą zorganizować takich warsztatów. Przecież to żaden problem. Mamy w Jeleniej Górze Służby Konserwatora Zabytków, mamy fachowców od renowacji zabytków, mało tego, mamy firmy budowlane wyspecjalizowane w tym temacie. A najważniejsze, że w mieście mamy jeden wielki plac i obiekt, w którym można zorganizować WARSZTATY i PRAKTYCZNĄ NAUKĘ ZAWODU - to jest "DWÓR CZARNE". Moglibyśmy tutaj kształcić naszych uczniów, uczniów z Niemiec i z Czech. Ale chyba nie potrzebujemy pieniędzy, bo NIKT NIE JEST ZAINTERESOWANY tym tematem. Począwszy od naszego RZĄDU, aż do nas na sam dół - potrafimy tylko zrobić to, co nam Niemiec pokaże palcem. Oj biedny naród

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group