Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7098
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili pamięć zakończenia II wojny światowej

Wtorek, 8 maja 2012, 6:32
Aktualizacja: 6:57
Autor: Kamila Grzebyk , Dominika Litke
Jelenia Góra: Uczcili pamięć zakończenia II wojny światowej
Fot. Adrian Cichecki
Wczoraj (7 maja) w samo południe pod „Mieczami Piastowskimi” w Cieplicach odbyła się uroczystość związana z 67 rocznicą zakończenia II wojny światowej. Było podniośle i patriotycznie. Nagrody i odznaczenia wręczał Edward Jakubowski, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i BWP.

67 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie przypada na 8 maja. Na obchody tego święta w Jeleniej Górze przybyli kombatanci II wojny światowej wszystkich frontów i związków z pocztami sztandarowymi i ich prezesami, posłowie, władze miasta Jeleniej Góra z prezydentem miasta Marcinem Zawiłą, władze powiatu, przedstawiciele duchowieństwa, reprezentacja służby zdrowia i policji, nauczyciele i uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się hymnem Polski. Następnie głos zabrał płk Edward Jakubowski:

- H. Sienkiewicz pisał: „Tobie krwi ofiarnie przelana, Niech będzie wieczna chwała”. Na posterunku żołnierz jest waleczny do końca, martwy padł, a za nagrodę jedno mu starczy, na śmierci rzucony kwiat. Przez 2 078 dni i nocy trwała najkrwawsza wojna na świecie. Oby już nigdy się ona nie powtórzyła – mówił pułkownik Edward Jakubowski.

Gościem uroczystości był m.in. Witold Popławski z Kresów Wschodnich.

-W młodości byłem harcerzem. W gimnazjum miałem przeszkolenie wojskowe, zostałem też aresztowany na 8 lat. W czerwcu 1942r. przebywałem w Palestynie, następnie na Przylądku Dobrej Nadziei i w Zamczysku w Szwecji. Po zakończeniu II wojny światowej wróciłem do Polski – wspominał Witold Popławski.

Odznaczenia wręczył płk Edward Jakubowski. Wyróżnieni zostali: Zofia Barczyk, dyrektor szpitala wielospecjalistycznego i przewodnicząca Rady Miejskiej w Zgorzelcu , dr Stanisław Woźniak , dr Mirosław Fic , dr Iwona Hanula, Marek Woźniak. Krzyż za zasługi dla związku inwalidów wojennych RP otrzymał Patryk Stefaniak. Obchody zakończono odegraniem Roty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group