Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9190
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: U „Młodych Duchem”

Wtorek, 4 stycznia 2022, 7:01
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: U „Młodych Duchem”
Fot. Przystań Twórcza
Wieczór poetycki Miłosza Kamińskiego, widowisko muzyczno-taneczne Agaty Szmigrodzkiej i Elwiry Kozak oraz „Genealogiczna podróż” z Marcinem Kocuj – to jedynie część ze spotkań zaplanowanych na styczeń 2022 r. w ramach Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w JCK Przystani Twórczej. Wstęp wolny (prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 947).

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w styczniu 2022r.:

„Przeszłość dla uważnych” i „Sny sudeckie” z Miłoszem Kamińskim - 12.01.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. Wieczór poetycki regionalnego pisarza Miłosza Kamińskiego, podczas którego seniorzy będą czytać wiersze z tomików „Przeszłość dla uważnych” i „Sny sudeckie”. Gość Klubu Seniora opowie o swojej pasji i tematach, które zainspirowały powstanie utworów. Miłosz Kamiński debiutował w 2001 r. na łamach Zeszytów Literackich; publikował również w Tytule, Studium, Akancie, Toposie i Odrze. Był nagradzany w konkursach poetyckich: O Złote Gęsie Pióro w Wąglanach, O Nagrodę im. K. Baczyńskiego w Łodzi, Konkursie im. R.M. Rilkego w Sopocie oraz Krajobrazy słowa w Kędzierzynie-Koźlu. Opublikował tom wierszy pt. Przeszłość dla uważnych, nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we Wrocławiu (2004 r.). „Sny sudeckie” to drugi tom autora, wydany w konkursie Stowarzyszenia Żywych Poetów w Brzegu na publikację książki poetyckiej (2021r.). Jak mówi autor ”W poezji interesuje mnie poczucie zakorzenienia i naznaczenia dziedzictwem kulturowym. Narzędziem badawczym jest refleksja poetycka wokół krajobrazu górskiego Sudetów. Uważam, że wciąż brakuje takiego spojrzenia we współczesnej poezji polskiej, mimo różnych przykładów regionalistycznego tagowania świata. W wierszach przywołuję charakterystyczne motywy regionu: miejscowości, zabytki, postaci, zdarzenia i opowieści, choć pojawiają się miejsca i postaci spoza regionu, promieniujące światłem z daleka.

„Sen to czy jawa?” Agata Szmigrodzka i Elwira Kozak – muzyczni goście Klubu Seniora „Młodzi Duchem” - 19.01.2022 r. (środa) godz. 17.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. Zapraszamy na barwne widowisko taneczno-muzyczne, niezwykłą opowieść o uczuciach i marzeniach. Przez sen, a może także jawę, przeprowadzą nas pieśni oraz tańce orientalne, flamenco, cygańskie. Autorem tekstów i choreografii jest wszechstronna artystka Agata Szmigrodzka. Zaśpiewa fantastyczna Elwira Kozak. Usłyszymy m.in. cygańską pieśń „Boże nam daj, wszystkiego naj!”. Nie zabraknie także karnawałowej niespodzianki.

„Śladami przodków bez wychodzenia z domu” - 26.01.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. „Ocalić od zapomnienia, czyli genealogiczna podróż, w którą zabierze nas regionalista Marcin Kocuj. Powędrujemy śladami przodków - bez konieczności wychodzenia z domu”. Gość Klubu Seniora opowie o przystępnej formie szukania „korzeni”. Przybliży tworzenie drzew genealogicznych dzięki Internetowi, przy wykorzystaniu różnorodnych baz danych dostępnych on-line. On sam, wykorzystując nowoczesne technologie przygotował rodzinne drzewo sięgające 17 pokoleń wstecz, czyli aż do XV wieku. Dzięki temu poznał tajniki i sposoby wyszukiwania informacji, przeglądania archiwów itp., nie wymagające przemierzania setek kilometrów. Podzieli się z nami swoją wiedzą, ale także pokaże w jakiś sposób sami możemy śledzić historię naszych rodzin. A w późniejszych terminach będzie można także umówić się z Panem Marcinem na indywidualne konsultacje, dotyczące osobistych poszukiwań.

Cieplicki Ogród Społeczny - 14, 21 i 28.01.2022 r. (piątek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Serdecznie zapraszamy do naszego Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej). To co udało się zrobić w grudniu – będziemy kontynuowali w 2022 r. Trzeba zacząć powoli myśleć o nadchodzącej wiośnie. Czeka na nas świeże powietrze, najlepsze towarzystwo, wiele godzin wspólnych rozmów, planowania i przyjemna praca – dla każdego, w miarę jego możliwości i potrzeb. Nie ważne czy wspierasz nasz ogród pracą fizyczną czy dobrym słowem – jesteś zawsze mile widziany. Twoja wiedza, doświadczenie, a może drobne narzędzia czy przybory – pomogą w stworzeniu miejsca, gdzie będzie można odpocząć, wymienić się myślami, ale także poćwiczyć albo w przyszłości, wziąć udział w ciekawych warsztatach. To nasze wspólne miejsce, nasz ogród.

Śpiewy w Kręgu - 13, 20 i 27.01.2022 r. (czwartek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, zarówno te współczesne jak i ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie. Wystarczy przyjść. Zapraszamy.

Klub Brydżowy – część Klubu Seniora „Młodzi Duchem” - spotyka się w czwartki lub piątki ok. godz. 15.30 gdy skompletuje 4 lub 8 graczy. Brydż jest towarzyską formą gry. Wstęp wolny. Nowe osoby mogą zapisać się pod nr tel. 502 474 847.

Podczas ostatnich spotkań Klubowicze wzięli udział w różnorodnych wydarzeniach:

"Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii" z Krzysztofem Tęczą
W wirtualną podróż „Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii” zabrał naszych seniorów Krzysztof Tęcza. Podróżnik opowiedział o niedawno odbytej wycieczce po malowniczych i niebezpiecznych zakątkach Afryki. Nie zabrakło prezentacji autorskich zdjęć afrykańskich zwierząt, roślinności, miast, gór i wodospadów.

Świąteczne zakupy z Rzecznikiem Konsumenta
Dominika Jagielska, Miejski Rzecznik Konsumenta Miasta Jelenia Góra opowiedziała o metodach stosowanych przez sprzedawców, by zachęcić klientów do zakupu towaru oraz zwróciła uwagę na to, co czytać przy internetowych zakupach. Seniorzy opowiadali również o własnych doświadczeniach przy zawieraniu umów konsumenckich.

Wigilijny koncert Leszka Kopcia
Wigilijny koncert Leszka Kopcia przeniósł naszych „Młodych Duchem” w magiczny czas Bożego Narodzenia oraz dawnych wydarzeń i rocznic patriotycznych. Wspaniały bard o mocnym, radiowym głosie wykonał przepiękne, autorskie kolędy oraz piosenki napisane m.in. jeszcze w czasach studenckich. Nie zabrakło dowcipnych anegdot o pracy twórczej i czworonożnym przyjacielu „redaktorze Sarze”. Autor tekstów i muzyki przybliżył również swój ciekawy świat odbierany z perspektywy osoby niewidomej. Seniorzy, którzy doskonale znają twórczość naszego gościa byli zachwyceni nie tylko możliwością wysłuchania oryginalnych utworów, ale również okazją do bezpośredniej rozmowy.

Cieplicki Ogród Społeczny
Słoneczko dopisało, więc siedmioosobowa ekipa z Klubu Seniora rozpoczęła „sianokosy” w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Mimo porannego mrozu udało się skopać kolejną grządkę i posadzić topinambur, który będzie pięknie kwitł na żółto. W ruch poszły również siekiera, piły, nożyce, grabie, łopaty, a nawet sierp. Panie powiesiły na drzewach kule z ziarnami dla ptaków. Na kolejnym spotkaniu mimo śniegu, udało się wyciąć suche maliny i ulepić bałwana.

Śpiewy w Kręgu z Agatą Szmigrodzką
Nasi „Młodzi Duchem” Kolędnicy uczestniczyli w „Śpiewach w Kręgu” z fantastyczną Agatą Szmigrodzką. Po ćwiczeniach dykcji i przepony zaśpiewali kolędy i pastorałki. Nie zabrakło zagranicznych utworów wybranych przez Seniorów.

Taniec Fitness z Basią Szoką i TVN na Placu Ratuszowym
Poranna rozgrzewka naszych energicznych Seniorek na Tańcach Fitness z Basią Szoką i TVN na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Klub Seniora „Młodzi Duchem” wziął udział w porannym wejściu na żywo w programie „dzień dobry TVN” prezentując gorące rytmy Tańców Fitness z fantastyczną instruktorką Basią Szoką, czyli warsztatów, z których panie korzystają w JCK Przystani Twórczej."

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
255
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group