Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 5073
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tym razem Marcin Zawiła ma absolutorium

Wtorek, 9 czerwca 2015, 15:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 czerwca 2015, 15:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Tym razem Marcin Zawiła ma absolutorium
Fot. Przemo
Na sesji 9 czerwca jeleniogórscy radni, co prawda nie bez uwag krytycznych, udzielili absolutorium z wykonania budżetu za rok ubiegły prezydentowi miasta Marcinowi Zawile. Przeciw głosował zgodnie tylko Klub Radnych PiS–u. Rajcy z PO zostali zwolnieni w tym względzie z dyscypliny partyjnej. Za absolutorium dla
prezydenta Jeleniej Góry głosowało 15 radnych, sześciu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry, zgodnie z zapowiedziami, nie była prostą formalnością. Radni zdecydowaną większością głosów przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2014 r. oraz udzielili prezydentowi absolutorium, ale wątpliwości natury prawnej wywołały burzliwą dyskusję.

Wątpliwości (radnych Prawa i Sprawiedliwości) budził brak wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie, bądź nieudzielenie absolutorium prezydentowi.

- Komisja w związku ze swoim obowiązkiem ustawowym (art. 18 a ustawy o samorządzie gminnym) musi wypowiedzieć się w dwóch sprawach: wyrazić opinię o sprawozdaniu prezydenta z wykonania budżetu i musi zawnioskować do Rady Miejskiej o udzielenie, bądź nieudzielenie absolutorium – tłumaczył przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oliwer Kubicki (PiS). - W związku z tym, że w Komisji Rewizyjnej zasiada tylko dwóch radnych – ja i Wojciech Łużniak – wynik głosowania był jeden „za” i jeden „przeciw”, co było do przewidzenia długo przed głosowaniem. Apelowałem do przewodniczącego Rady, by podjął rozmowy z klubem PO i SLD o uzupełnienie tej komisji, niestety nie spotkało się to z odzewem – kontynuował O. Kubicki. - Wysłaliśmy pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej informując, że nie będzie wniosku Komisji. W związku z tym musieliśmy dzisiaj procedować, w moim przekonaniu z naruszeniem prawa – dodał radny PiS-u.

XI sesję Rady Miejskiej poprowadził wiceprzewodniczący Ireneusz Łojek (PiS), a jedyne zastrzeżenia do oceny pracy prezydenta zgłaszali jego koledzy klubowi. Radni SLD, RZJG oraz PO milczeli do czasu, gdy zostali „wywołani do tablicy” przez Krzysztofa Mroza (PiS) pytającego, czy SLD ma zamiar w końcu zasilić Komisję Rewizyjną swoim przedstawicielem – na co Piotr Paczóski odpowiedział, że rozważą taką możliwość. Następnie radny Prawa i Sprawiedliwości dziwił się, że klub PO, który w kampanii samorządowej uważał Marcina Zawiłę za złego prezydenta, teraz będzie głosował za przyznaniem mu absolutorium, co Piotr Miedziński zripostował przypominając o poparciu PiS-u dla Marcina Zawiły przed drugą turą, a w czasie teraźniejszym zamiarem głosowania przeciwko udzieleniu absolutorium urzędującemu prezydentowi.

Polemika radnych wywołała uśmiechy na sali obrad, ale Piotr Paczóski zaapelował o zakończenie „żenującej” dyskusji. Chwilę później doszło do głosowania, w którym 15 radnych oddało głos „za” udzieleniem absolutorium prezydentowi, 6 „przeciw” (Kubicki, Łojek, Mróz, Rypiński, Szymański, Ziętek), a 2 osoby wstrzymały się (Szklarska, Miedziński).

Wcześniej odbyło się głosowanie nad zatwierdzeniem sprawozdania z wykonania budżetu za 2014 r., w którym głosów „za” było 17, nikt nie głosował przeciw, a głosów wstrzymujących się było 5 (Kubicki, Łojek, Mróz, Szymański, Ziętek).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group