Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7842
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tygodnik Jelonka od poniedziałku w kioskach

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Niedziela, 2 grudnia 2007, 15:45
Aktualizacja: 15:47
Autor: RED
Fot. ...
W najnowszym, 60. wydaniu Tygodnika Jelonka, przeczytasz:

W matni marketów
Szał świątecznych zakupów tuż. Jak bronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami? Co zrobić, kiedy okazało się, że wciśnięto nam bubel?

Cztery kąty (nie)szczęścia
Mieszkańcy ulicy Wyczółkowskiego obawiają się urządzenia w pobliskim akademiku Lubczyk bloku z lokalami socjalnymi. – Zrobią tu dzielnicę pijaków i awanturników – mówią. Samorządowcy uważają, że mieszkania socjalne rozwiążą wiele problemów, a pomysł jest trafiony.

Bez tramwajów nie ma duszy
Gdyby jeleniogórzan poprosić o napisanie listu do świętego Mikołaja z prośbą o prezent z okazji jubileuszu 900–lecia miasta, nie chcieliby koncertu nawet mega gwiazdy rocka. Woleliby szybki tramwaj. Czy jest na to szansa, żeby w centrum jeździły maszyny na szynach?

Wyczyścić miejskie brudy
Znikną dzikie wysypiska śmieci, mieszkańcy będą segregować odpady i sprzątać chodniki przed swoimi posesjami. Tak ma wyglądać Jelenia Góra już za niecały rok, zgodnie z przyjętym na ostatniej sesji regulaminem porządkowym. Plan piękny, tylko... mało realny.

Żabką drożej
O ponad połowę więcej zapłacą korzystający z jedynej miejskiej krytej pływalni. Rekompensatą nie będzie remont basenu, który jest w coraz gorszym stanie. Sprawdź, kogo dotkną podwyżki.

Profesor jak magnes
Tłumy mieszkańców przyszły na spotkanie z profesorem Bartoszewskim. Co powiedział mieszkańcom?

Oprawca z siekierą w dłoni
Stanisław J. miał być wzorowym mężem. Kiedy mówił sakramentalne „tak” Wandzie S., nikt nie przypuszczał, że za dwa miesiące rzuci się na nią z siekierą i zada jej trzy ciosy w głowę. Kobieta cudem ocalała. Mężczyzna stanie przed sądem.

Czekają na narciarzy
Kilkadziesiąt armatek śnieżnych pracuje non stop, by nartostrady na stokach w Karpaczu i Szklarskiej Porębie nadawały się do jazdy. Telefony od turystów już się urywają. Co czeka miłośników białego szaleństwa w nadchodzącym sezonie?

Biurko prawdę powie
Pokaż mi swoje biurko, a powiem ci, kim jesteś. Sprawdziliśmy, co o swoich właścicielach „mówi” mebel prezydenta, urzędnika, komendanta straży miejskiej, dyrektorki jednej z jeleniogórskich podstawówek i dziewięcioletniej uczennicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Marzyciel 2-12-2007 16:24
Nie tramwaje, ale nowe władze dla Jeleniej Góry na 900-lecie miasta!
~janek 2-12-2007 20:46
<i> regulamin złamany </i>
Wojciech Leszczyk 2-12-2007 23:56
Interpelacje, zapytania, wolne wnioski zgłoszone na XVII sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry w dniu 30 października 2007r. 2.Radny Wojciech Leszczyk nawiązał do swojej wcześniejszej interpelacji w sprawie utworzenia w byłym akademiku Akademii Ekonomicznej mieszkań socjalnych. Radny wyraził niezadowolenie z odpowiedzi jaką otrzymał, w tej sprawie. Zdaniem Radnego mieszkania socjalne są potrzebne, jednak nie mogą być kumulowane w jednym miejscu i zaprotestował, aby w tym rejonie miasta powstało takie skupisko, które może doprowadzić do rozszerzenia patologii. Niestety protokół jest zapisem skróconym i nie znalazł się tam zapis mojej wypowiedzi w której stwierdzam, że krzywdząca jest opinia jakoby mieszkania socjalne zamieszkują wyłącznie osoby tzw. patologiczne. W przeważającej części są to rodziny o niskich dochodach lub takie, których statusie zadecydowały zdarzenia losowe. Jednak wystarczy aby na 60 mieszkań w 5 zamieszkiwały osoby z marginesu aby sprawy zaczęły się wymykać spod kontroli, tak jak to miało miejsce w nowo wybudowanym budynku z mieszkaniami socjalnymi w Bydgoszczy. Stąd moje wątpliwości i apel o monitorowanie funkcjonowania tego budynku. Wojciech Leszczyk
~Dot. zbiórki odpadów - GOŚĆ 4-12-2007 13:18
Drodzy Czytelnicy - nie wierzcie od razu temu co napisano. Po pierwsze nie jest to wymysł radnych ale ustawowy obowiązek – ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie nakazuje radzie gminy uchwalenie regulaminu gdzie określone są zasady selektywnego zbierania. A radni nie mogą sobie zadecydować , że mieszkaniec jeleniej nie musi segregować, a cała reszta Polski musi. Organizacje ekologiczne tworzą czarne listy gmin, gdzie nie ma określonych zasad selektywnego zbierania. Więcej, w projektach ustaw jest mowa o tym, że jeśli radni gminy nie określą zasad, zrobi to za nich nadzór wojewody, gminę obciążając kosztami prac. Ponadto wzrasta stawka za składowanie odpadów (w całej Polsce) i wynika to ze wzrostu opłaty za składowanie odpadów, którą określa rozporządzenie Rady Ministrów. Na marginesie – opłata odprowadzana jest do Urzędu Marszałkowskiego i rozdzielana na Fundusze Ochrony Środowiska, nie pozostaje w firmach wywożących odpady. A więc praktycznie całą podwyżkę zabierze państwowa machina budżetowa, Część dostaną gminy, na terenie których zlokalizowane są składowiska z przeznaczeniem na ochronę środowiska – w tym gospodarkę odpadami, a więc np. budowa nowych instalacji, zakup pojemników do selektywnej zbiórki. Rząd uzasadnia podwyżkę koniecznością dostosowania polskiej gospodarki odpadami do wymogów UE- i tu ma rację ponieważ kary grożące Polsce za niewywiązanie się ze zobowiązań mogą być gigantyczne. Wielu ekspertów ma jednak wątpliwości czy taka terapia szokowa przyniesie skutki – no ale czas pokaże. Autorowi tej informacji radzę, aby pisząc zainteresował się tematem bardziej profesjonalnie. Wywoływanie paniki niczemu nie służy. Wprowadzenie obowiązku selektywnej zbiórki jest koniecznością, zresztą firmy wiedza o tym od dawna, powiem więcej - są już częściowo do tego przygotowane. Na terenie Jeleniej Góry wystawione są setki pojemników do zbiórki odpadów, funkcjonuje Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów a sprzęt elektryczny można oddać do sklepu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group