Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 6702
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Twórczo o wodzie, ściekach i przyrodzie

Środa, 9 lutego 2011, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Twórczo o wodzie, ściekach i przyrodzie
Fot. Angela
Uczniowie sześciu szkół odebrali wczoraj nagrody i dyplomy w III edycji konkursu spółki Wodnik, „Woda, ścieki i ochrona środowiska”. W ramach prac konkursowych pojawiły się przeróżne twory młodzieńczej wyobraźni, od plakatów, prezentacji, po słoik z ziemią i roślinami obrazujący obieg wody w przyrodzie. Każda ze szkół otrzymała nagrodę o wartości 1 tys. zł. Uczestnicy odebrali też bony do Empiku.

Finał konkursu, którego celem jest przede wszystkim edukacja młodych ludzi oraz zapoznawanie ich z funkcjonowaniem spółki, również w kontekście ochrony środowiska, odbył się w Zakładzie Uzdatniania Wody przy ul. Wróblewskiego w Cieplicach. W tym roku udział w nim wzięło sześć szkół. Zadaniem uczestników było odwiedzenie podczas Dni Otwartych Wodniaka dwóch obiektów: oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, a następnie stworzenie dowolnej pracy w temacie „Woda, ścieki i ochrona środowiska”. Prace można było składać do 15 grudnia br.

W tym roku udział w konkursie wzięło więcej szkół niż w minionych latach. Dostaliśmy10 prac i doszliśmy do wniosku, że nagrodzimy wszystkie szkoły. Każda placówka otrzymała wybrane przez siebie pomoce naukowe o wartości tysiąca złotych. Dodatkowo nagrody w postaci bonu do salonu Empiku odebrali wszyscy uczestnicy. Na konkurs złożone zostały bardzo ciekawe prace, czasami przekraczające naszą wyobraźnię – powiedział Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik w Jeleniej Górze.

Prezes zapewnił, że konkurs będzie kontynuowany, chociaż być może w innej formule. Dni Otwarte Wodnika mogą zostać połączone z wydarzeniem kulturalnym, np. z koncertem. – W minionym roku zrobiliśmy wystawę fotografii i w tym kierunku chcemy iść – zapowiedział W. Jastrzębski.

Uczestniczka konkursu, Antonina Olszewska w tym roku przygotowała słoik z ziemią, w której posadziła rośliny. Wszystko to obrazowało obieg wody w przyrodzie. Pomysł zachwycił cały skład jury. Kamil Wierzbicki, Mateusz Różański i Krzysztof Sadulski z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze na konkurs przygotowali prezentację multimedialną i film, w których przedstawili funkcjonowanie oczyszczalni ścieków i poszczególne etapy oczyszczania wody. Przygotowanie tych materiałów zajęło im trzy tygodnie.

Joanna Jagielska i Natalia Sztela z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze przygotowały natomiast plakat zatytułowany „Woda wokół nas”, na którym wymieniły wszystkie rodzaje wody. Dziewczyny z klasy fryzjerskiej odebrały dla szkoły manekiny do ćwiczeń. Nagrody odebrali też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, Gimnazjum nr 4, Zespołu Szkół Technicznych Mechanik oraz Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Patronat nad imprezą objął prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.
- Dostarczanie wody i odbieranie ścieków w mieście to skomplikowany i kosztowny proces. Tymczasem świadomość przeciętnego jeleniogórzanina kończy się na etapie zakręcenia kranu czy spuszczeniu wody w ubikacji. Grupa tych młodzi ludzi natomiast dzięki takim konkursom podejmuje trud głębszego spojrzenia na ten temat – powiedział Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group