• Wtorek, 23 października 2018
  • Godz. 3:45
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 2223
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Twórcze warsztaty z pokazem mody

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 lutego 2018, 10:41
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2018, 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach projektu "Moja Mała Ojczyzna" uczniowie jeleniogórskich szkół mają okazję zgłębić wiedzę na temat naszego regionu. W poniedziałek (26.02) młodzież gościła w Muzeum Karkonoskim, gdzie poznała historię jeleniogórskiego woalu oraz uczestniczyła w warsztatach, których końcowym efektem był pokaz mody.

Młodzież z jeleniogórskich szkół została zaproszona na prelekcję i warsztaty pt. "Od ziarenka do materiału - historia jeleniogórskiego woalu” w ramach projektu „Moja Mała Ojczyna. Sudety Zachodnie”, dofinansowanego z budżetu miasta. - Projekt funkcjonuje od 2009 roku i uczestniczy w nim 16 szkół jeleniogórskich. - Co roku robimy około dziesięciu imprez - powiedziała Kazimiera Katarzyna Pitera, koordynatorka projektu.

Prelekcja poszerzyła zakres wiedzy uczestników na temat woalu na ziemiach jeleniogórskich. - To bardzo wyjątkowa i ważna historia dla Jeleniej Góry i całej kotliny. Dzięki handlowi lnianymi materiałami półprzeźroczystymi zwanymi właśnie woalami, powstało bogactwo kupców jeleniogórskich – podkreśliła Olga Orlińska-Szczyżowska z Muzeum Karkonoskiego, która jako przykład podała Kościół Łaski, który jest świadectwem bogactwa naszych kupców.

W części warsztatowej uczniowie w składach 3-osobowych mieli za zadanie stworzenie kreacji z materiałów pochodzących z recyklingu. Tym samym młodzież miała okazję wykazać się inwencją twórczą, co przysporzyło zarówno mnóstwo zabawnych sytuacji, jak i pobudzało kreatywność.

- W tym projekcie biorę udział już trzeci rok. Dzięki mojej pani od rosyjskiego zwiedziłam nasz region i odkryłam wiele ciekawych rzeczy – powiedziała Ania Jarosz z technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. - W projekcie jestem już od czasu gimnazjum. Przy okazji każdego wyjścia zwiedzamy inne miejsca, zobaczyłam wiele miejsc, których wcześniej nie zwiedzałam – dodała Sonia z trzeciej klasy technikum Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej. Po wykonaniu kreacji, uczniowie prezentowali efekt końcowy podczas pokazu „mody z odzysku”.

W kolejnym spotkaniu w ramach projektu, młodzież będzie w Muzeum Karkonoskim zgłębiać swoją wiedzę na temat szkła, a następnie uczniowie zawitają do Huty Julia, gdzie poza zwiedzaniem będą mogli osobiście wygrawerować sobie szklankę i wisiorek.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 27-02-2018 11:21
Może ta młodzież sprawi ze Jelenia Góra znowu odżyje.Oby tak się stało

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Moim kandydatem na prezydenta Jeleniej Góry jest:

Oddanych
głosów
565
Jerzy Łużniak
56%
Krzysztof Mróz
32%
Nie będę głosować
12%
Głos ulicy
Szczepić czy nie?  48
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 22.10.2018 r.  
Miej świadomość
Mózg na wypasie – Albert Einstein  2
Dialogi Jelonki
Jak być śmiesznym? (i dlaczego ludzie się śmieją)  1
Kultura
Poznaliśmy zwycięzcę "Powiewu Młodego Jazzu"  
Polityka
Druga tura w Jeleniej Górze  16
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group