• Wtorek, 19 marca 2019
  • Godz. 9:24
  • Imieniny: Józefa, Bogdana
  • Czytających: 4747
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Twórcze warsztaty z pokazem mody

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 lutego 2018, 10:41
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2018, 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach projektu "Moja Mała Ojczyzna" uczniowie jeleniogórskich szkół mają okazję zgłębić wiedzę na temat naszego regionu. W poniedziałek (26.02) młodzież gościła w Muzeum Karkonoskim, gdzie poznała historię jeleniogórskiego woalu oraz uczestniczyła w warsztatach, których końcowym efektem był pokaz mody.

Młodzież z jeleniogórskich szkół została zaproszona na prelekcję i warsztaty pt. "Od ziarenka do materiału - historia jeleniogórskiego woalu” w ramach projektu „Moja Mała Ojczyna. Sudety Zachodnie”, dofinansowanego z budżetu miasta. - Projekt funkcjonuje od 2009 roku i uczestniczy w nim 16 szkół jeleniogórskich. - Co roku robimy około dziesięciu imprez - powiedziała Kazimiera Katarzyna Pitera, koordynatorka projektu.

Prelekcja poszerzyła zakres wiedzy uczestników na temat woalu na ziemiach jeleniogórskich. - To bardzo wyjątkowa i ważna historia dla Jeleniej Góry i całej kotliny. Dzięki handlowi lnianymi materiałami półprzeźroczystymi zwanymi właśnie woalami, powstało bogactwo kupców jeleniogórskich – podkreśliła Olga Orlińska-Szczyżowska z Muzeum Karkonoskiego, która jako przykład podała Kościół Łaski, który jest świadectwem bogactwa naszych kupców.

W części warsztatowej uczniowie w składach 3-osobowych mieli za zadanie stworzenie kreacji z materiałów pochodzących z recyklingu. Tym samym młodzież miała okazję wykazać się inwencją twórczą, co przysporzyło zarówno mnóstwo zabawnych sytuacji, jak i pobudzało kreatywność.

- W tym projekcie biorę udział już trzeci rok. Dzięki mojej pani od rosyjskiego zwiedziłam nasz region i odkryłam wiele ciekawych rzeczy – powiedziała Ania Jarosz z technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. - W projekcie jestem już od czasu gimnazjum. Przy okazji każdego wyjścia zwiedzamy inne miejsca, zobaczyłam wiele miejsc, których wcześniej nie zwiedzałam – dodała Sonia z trzeciej klasy technikum Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej. Po wykonaniu kreacji, uczniowie prezentowali efekt końcowy podczas pokazu „mody z odzysku”.

W kolejnym spotkaniu w ramach projektu, młodzież będzie w Muzeum Karkonoskim zgłębiać swoją wiedzę na temat szkła, a następnie uczniowie zawitają do Huty Julia, gdzie poza zwiedzaniem będą mogli osobiście wygrawerować sobie szklankę i wisiorek.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 27-02-2018 11:21
Może ta młodzież sprawi ze Jelenia Góra znowu odżyje.Oby tak się stało

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
906
Tak
39%
Nie
54%
Nie mam zdania
7%
Głos ulicy
Ulgi dla młodych, ale nie dla wszystkich?  
TV Dami
18.03.2019 r. – Serwis Informacyjny Telewizji Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Leszek Żebrowski – Czy Żołnierze Wyklęci byli bandytami?  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Zamiany w przepisach wyborczych  
Aktualności
Domino IV  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group