Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 7799
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Twarda „16” na poligonie

Środa, 2 grudnia 2020, 6:02
Autor: DBOT
Region: Twarda „16” na poligonie
Fot. DBOT
W szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolenie podstawowe rozpoczęło 48 nowych ochotników z województwa dolnośląskiego. Swoje pierwsze szkolenie odbywają na poligonie w Świętoszowie wspólnie z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT.

Powołanie ochotników do 16 DBOT odbyło się 27 listopada w siedzibie 16 DBOT we Wrocławiu. Pierwszych nowo powołanych żołnierzy instruktorzy przywitali o godzinie 7:00 rano. W pierwszej kolejności zostali przebadani na obecność COVID-19. Dzień wcielenia upłynął nie tylko pod znakiem formalności, ale również ochotnicy sprawdzili swoją sprawność na teście z W-F oraz zostali umundurowani.

Do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, dlatego są na 16-dniowym szkoleniu podstawowym. Od 5 grudnia do szkolenia dołączą również żołnierze rezerwy , którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze. Obydwie formy są realizowane na terenie poligonu w Świętoszowie z zachowaniem niezbędnych wymagań sanitaro – epidemiologicznych.

Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in.: projektanci wnętrz, informatycy, trenerzy personalni, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa- ochotnicy, którzy chcą wspólnie służyć Ojczyźnie- informuje kpt. Renata Mycio, oficer prasowy Dolnośląskich Terytorialsów.

W ramach współpracy do szkolących dołączyli żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspólnie z żołnierzami 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez 16 dni będą szkolić się z działań taktycznych prowadzonych w lesie, zasad posługiwania się bronią, strzelania, przyswajania zasad udzielania pierwszej pomocy, dostarczania amunicji na polu walki, ewakuacji rannego z pola walki.

Kolejnym etapem będzie podsumowanie kursu, tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin z nabytych umiejętności. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania i umiejętność przekazywania wiedzy. Następnie 12 grudnia na Placu Apelowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskowej.

Twoja reakcja na artykuł?

14
54%
Cieszy
8
31%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
510
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group