Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 8136
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Tu grzebano ofiary zarazy – Cmentarz Memento w Piechowicach

Piątek, 4 kwietnia 2025, 17:22
Autor: RaZ
Piechowice: Tu grzebano ofiary zarazy – Cmentarz Memento w Piechowicach
Fot. RaZ
W głębi lasu, w tajemniczej okolicy Piechowic, znajduje się miejsce, które skrywa w sobie wiele emocji i skłania do zadumy. Cmentarz Memento, bo o nim mowa, to nie tylko skrawek ziemi, ale także świadek historii, który przypomina o trudnych losach ludzi z okolicznych miejscowości. To tutaj spoczywają osoby, które odeszły w wyniku jednej z najgroźniejszych chorób XX wieku – gruźlicy.

Cmentarz został założony w czasach, gdy medycyna nie potrafiła skutecznie walczyć z gruźlicą, a ludzie umierali w cierpieniu i osamotnieniu. W okolicznych miejscowościach, jak Michałowice, Jagniątków czy Piechowice, mieszkańcy musieli zmierzyć się z brutalną rzeczywistością, w której śmierć była niemalże na porządku dziennym. Ciała zmarłych były kremowane w Jeleniej Górze, a urny z prochami trafiały na ten cmentarzyk pośród drzew, który stał się ich ostatnim miejscem spoczynku.

W 2012 roku, podczas prac porządkowych, odkryto zapomniane mogiły, które otworzyły nowy rozdział w historii tego miejsca. Wśród odnalezionych grobów znajdowała się mogiła żony malarza Hugo Dittricha, a nieco dalej także jego własny grób.

Dittrich, artysta i miłośnik lokalnych krajobrazów, przez wiele lat mieszkał w Michałowicach. Jego obrazy, pełne kolorów i emocji, uwieczniały piękno okolicznych widoków, które również były mu bliskie. Mimo jego talentu, przez wiele lat nie było wiadomo, co się z nim stało, ani gdzie spoczywa jego ciało. Odkrycie jego grobu na cmentarzu Memento wprowadziło nową jakość do tej zapomnianej przestrzeni, przynosząc ze sobą historie, które czekają na odkrycie.

Cmentarz Memento nie jest jedynie miejscem pochówku; to także przestrzeń refleksji nad kruchością życia oraz nieuchronnością śmierci. Jego lokalizacja, otoczona gęstymi drzewami, sprzyja zadumie i zadawaniu pytań o to, co pozostaje po nas, gdy już nas nie ma. Warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć jego atmosferę, zrozumieć historię ludzi, którzy tu spoczywają, a także docenić niezwykłe piękno natury, które wciąż otacza ten cmentarz.

Twoja reakcja na artykuł?

11
61%
Cieszy
1
6%
Hahaha
3
17%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
931
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
 
Gruzrobota
Hotel "Sudety" zniknął z mapy Jeleniej Góry
 
Kultura
W Jeleniej Górze startuje Festiwal Teatrów Ulicznych
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group