Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4297
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzy tony azbestu wyrzucone przy Sudeckiej

Poniedziałek, 23 marca 2009, 12:04
Aktualizacja: Wtorek, 24 marca 2009, 7:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Trzy tony azbestu wyrzucone przy Sudeckiej
Fot. Angela
Strażnicy miejscy i mieszkańcy odkryli około trzy tony niebezpiecznego azbestu podrzuconego na teren byłego poligonu przy ulicy Sudeckiej. Sprawą zajął się wydział ochrony środowiska oraz sztab kryzysowy, który zabezpieczył materiał foliami. Świadkowie przekazali też policji numery rejestracyjne sprawców przestępstwa.

Jak udało nam się dowiedzieć, azbestowe elementy zostały wyrzucone przez samochody należące do właściciela jeleniogórskiej firmy oraz właściciela firmy z okolic Jeleniej Góry. W sumie około trzy tony zrzucono przy drodze budowanej na terenie miejskim po byłym poligonie wojskowym tuż obok pustostanu i nieopodal zabudowań mieszkalnych.

Na szczęście cały proceder zauważyli mieszkający obok jeleniogórzanie, którzy spisali numery rejestracyjne podejrzanych aut i przekazali je straży miejskiej, a następnie policji. O sprawie powiadomiono wydział ochrony środowiska i sztab zarządzania kryzysowego. Szkodliwe elementy zostały zabezpieczone foliami i policyjną taśmą. Azbest ma trafić do specjalistycznych zakładów zajmujących się jego utylizacją. Najbliższy Jeleniej Górze zakład znajduje się w Wałbrzychu.

- Azbest został zabezpieczony i szukamy środków na usunięcie szkodliwych materiałów - mówi Bożena Mazurek, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Sprawców tego przestępstwa czeka sprawa karna i surowe konsekwencje.

Pył azbestowy może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucowych, raka płuc, międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej oraz nowotworów o wysokiej złośliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group