Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6297
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzy tony azbestu wyrzucone przy Sudeckiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 23 marca 2009, 12:04
Aktualizacja: Wtorek, 24 marca 2009, 7:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Strażnicy miejscy i mieszkańcy odkryli około trzy tony niebezpiecznego azbestu podrzuconego na teren byłego poligonu przy ulicy Sudeckiej. Sprawą zajął się wydział ochrony środowiska oraz sztab kryzysowy, który zabezpieczył materiał foliami. Świadkowie przekazali też policji numery rejestracyjne sprawców przestępstwa.

Jak udało nam się dowiedzieć, azbestowe elementy zostały wyrzucone przez samochody należące do właściciela jeleniogórskiej firmy oraz właściciela firmy z okolic Jeleniej Góry. W sumie około trzy tony zrzucono przy drodze budowanej na terenie miejskim po byłym poligonie wojskowym tuż obok pustostanu i nieopodal zabudowań mieszkalnych.

Na szczęście cały proceder zauważyli mieszkający obok jeleniogórzanie, którzy spisali numery rejestracyjne podejrzanych aut i przekazali je straży miejskiej, a następnie policji. O sprawie powiadomiono wydział ochrony środowiska i sztab zarządzania kryzysowego. Szkodliwe elementy zostały zabezpieczone foliami i policyjną taśmą. Azbest ma trafić do specjalistycznych zakładów zajmujących się jego utylizacją. Najbliższy Jeleniej Górze zakład znajduje się w Wałbrzychu.

- Azbest został zabezpieczony i szukamy środków na usunięcie szkodliwych materiałów - mówi Bożena Mazurek, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Sprawców tego przestępstwa czeka sprawa karna i surowe konsekwencje.

Pył azbestowy może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucowych, raka płuc, międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej oraz nowotworów o wysokiej złośliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~wie39 23-03-2009 12:19
ach ci strażnicy miejscy-są jak strażnicy texasu-cóż my szarzy obywatele bez nich poczelibyśmy?Penie zginelibyśmy marnie...
kwakwa 23-03-2009 12:33
pewien się tym zająć WIOŚ a nie miasto, ciekawe co będzie zrobione z azbestem z eternitu, pokrywającego dachy jeszcze używanych budynków
_Dag 23-03-2009 13:32
Takie rzeczy to tylko u nas. W Niemczech za taki wybryk dostaliby taką grzywnę, że by się nogami nakryli.
~do _Dag 23-03-2009 13:49
Miejmy nadzieję, że u nas też dostaną.
ebee 23-03-2009 14:40
Uważam ,że bezwzlędnie winni powinni ponieść karę za wyrzucenie tego azbestu. Może to paranoja, jednak nie.............każdego stać na utylizację. J nie miałem problemu z azbestem. Musiałem jedynie pozbyć się 10 ton gruzu pozostałego po remoncie domu. W 2005 roku MPGK zażądało ode mnie 90 zł + vat za wywóz + koszty transportu na wysypisko. Dobrze ,że trafił się po 6 miesiącach chętny z ogłoszenia na ten gruz, bowiem 2000 zł , a tyle wtedy ta wywózka miała kosztować, była dla mnie kwotą nie do przyjęcia . A utylizacja jest jeszcze droższa. Osoba prywatna nie wrzuci sobie tego w koszty.
~M_ek 23-03-2009 15:04
Co kraj to obyczj. Może w Niemczech za taki wybryk ... W Polskich szkołach psychopaci nie strzelaja do dzieci.
rymcycymcy 23-03-2009 15:44
Ebee ...to strasznie ciekawa opowieść o tym gruzie. A jak Ci poszło ostatnio obieranie ziemniaków i co zrobiłeś z obierkami ? Też o tym chętnie poczytamy ;)
~1111 23-03-2009 16:34
Pod tą folią jest 3 tony???? O Boże to ile tego musi być na dachu mojego budynku????-SZOK!
~Tomy M. 23-03-2009 17:52
Miasto nie prowadzi ŻADNEJ polityki utylizacji azbestu. Przypominam że to PAŃSTWOWE firmy wyprodukowały ten azbest WIĘC TO PAŃSTWO POWINNO GO ZUTYLIZOWAĆ ... i do tego zapłacić odszkodowania ludziom którzy go używali, ale Państwo ma inne wydatki np. zwrot kasy ż...om za mienie którego nigdy nie posiadali. Zamiast poszanowania praw obywateli Państwo za NASZE PIENIĄDZE pasie Żydów i Niemców. Mandaty nic tutaj nie pomogą, ludzie będą wywalać azbest masowo, lub zakopywać gdzie się da. Już w tej chwili takich zakopanych ton azbestu jest dużo ...tylko nikt o tym głośno nie mówi. W tej chwili cena rozebrania (nie wolno samodzielnie) ,transportu i wywiezienia eternitu jest wysoka, przekracza KILKUNASTOKROTNIE koszt położenia nowego dachu. Kogo więc na to stać?!
~mieszka tu w tym grajdołku 23-03-2009 18:40
do ebee i to właśnie tak myślący ludzie zaśmiecają nasze lasy po co tyle zapłacić jak można do lasku wywalić jak cie niestać na remont to to zostaw ten remont w diabły mieszkaj w bloku i będzie taniej karać wysoko kary powinny zaczynać się od 10 000,00
~zxzx 23-03-2009 20:05
Czy państwo nie ponosi odpowiedzialności za sprzedaż za duże pieniądze płyt azbestowych wyprodukowanych w państwowych zakładach nieświadomym zagrożenia ludziom.
~ZABOBRZANIN 23-03-2009 21:12
Państwo ponosi koszty jak nie sprzeda, a jak wyprodukowało, sprzedało..... i ... kupiłes głupi szary człowieku to teraz na własny koszt sie tym martw ! Kary są ustalone i regulaminowe więc nie ma się czym za bardzo martwić... Spotkamy sie w sądzie obywatelu. Zawsze jakiś szaraczek się znajdzie do podojenia...!
~Stanleyowsky35 23-03-2009 21:57
Do "~mieszka tu w tym grajdołku " - czytaj ze zrozumieniem chłopie. Przecież EBEE - napisał, że nie wyrzucił tego do lasu, tylko czekał pół roku na legalne i nieszkodzące środowisku rozwiązanie problemu. Ty chyba nie mieszkasz nawet w bloku, tylko na ogródkach działkowych w szopie z kartonów, więc nie masz takiego problemu jak ludzie, którzy dbają o swoje otoczenie, sprzątają je i remontują dla zachowania piękna i właściwego stanu technicznego. Problem polega w d...lnych decyzjach o ustaleniu stawek za wywóz śmieci. W ostatnich dniach grudnia 2007 wywiozłem kolejną kolebę gruzu z budowy za 350,- a w pierwszych dniach stycznia pan z MPGK zaproponował mi wywiezienie kolejnej partii gruzu za 750,- plus dopłata za jakieś przekroczenie granicznej wagi. Powód... - "DYCYZJA RZUNDU" o zmianie wysokości opłat na wysypiskach. Wiecie gdzie najlepiej widać podwyżkę opłat za wywóz śmieci...? W rzece. Każdej która przepływa w pobliżu domostw. Wystarczy posiedzieć godzinkę (np. z wędką) i zobaczymy zawsze zawartość kilku wiaderek śmieci, które poczciwi mieszkańcy naszej kotliny ładują do rzeki, zamiast do kontenerów, na które ich nie stać. Oczywiście to co się da spalić (np. butelki PET i inne plastiki) - ląduje w piecu, aby oszczędzić degradację przyrody :-))) Mam do usunięcia kilka m2 eternitu. Z ciekawości pójdę spytać ile będzie kosztowała utylizacja? Na szczęście rzekę i mniej zamieszkały (niż pechowcy z artykułu) las mam bliziutko w razie czego.
~RS 23-03-2009 22:06
... nie stać na śmietnik, nie stać na wywiezienie gruzu na wysypisko, nie stać na.... ale stać na kafelki, podłogi i lepiej po cichu w pole. Bo teraz jest jeszcze mało smieci wyrzucanych za krzaczek. A ci co wywieźli ten chłam to skasowali właściciela za wywóz i utylizację azbestu.... !!!!!
~freefvjk 100000jt 23-03-2009 23:14
karac tych co smiecą i to grube kary niesmiec bądz Polakiem nie b...kiem
~ago od kosmosu 24-03-2009 0:41
bardzo interesująca wymiana poglądów odnośnie wywozu gruzu na wysypisko
~ojej wzruszylem sie 24-03-2009 8:23
Jak kogos stac na wyprodukowanie 10 ton gruzu przy remoncie mieszkania, to jak to mozliwe ze nie stac go na wywoz tego ?! Po prostu sknerstwo i nieodpowiedzialnosc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group