Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 7035
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Trzeba zmienić rzeczywistość”. Po debacie w Pasażu Grodzkim

Poniedziałek, 6 czerwca 2011, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 7 czerwca 2011, 7:44
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: „Trzeba zmienić rzeczywistość”. Po debacie w Pasażu Grodzkim
Fot. Petr
Wczoraj, w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze odbyła się pierwsza debata OPEN SPACE dla mieszkańców miasta, zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz rozwoju”. O czym debatowano?

O tym, że Jelenia Góra koniecznie potrzebuje „zmiany rzeczywistości”, w której znalazła się w chwili obecnej; o zbliżającym się EURO 2012, które również dla Jeleniej Góry mogłoby stać się impulsem do dynamicznego rozwoju, o konieczności faktycznej partycypacji mieszkańców miasta w strategicznych projektach jego rozwoju, a także o tym, jakiego charakteru powinna nabrać Jelenia Góra w najbliższej przyszłości: – Kiedyś kojarzona przez wszystkich z prężnym centrum Karkonoszy, teraz nagminnie mylona z Zieloną Górą, Górą Kalwarią itp. – podkreślał prezydent miasta Marcin Zawiła, który wypowiedział się na początku spotkania.

– Celem projektu, który obejmuje dzisiejszą debatę inaugurującą cykl trzynastu spotkań, jest „wywrócenie” mechanizmów stosowanych podczas tworzenia strategii rozwoju regionalnego i miasta Jeleniej Góry. Do tej pory, było klasycznie – radni głosują, strona internetowa, mamy 30 dni na złożenie swoich uwag i propozycji, który z mieszkańców zdążył, ten zdążył, pytanie: ilu się zainteresowało, miało faktyczny wpływ na podjęte decyzje? My chcemy, aby w ciągu trzech miesięcy mieszkańcy spotykali się właśnie po to, by przedstawiać swoje propozycje na forum, działać ze świadomością, że do nich należą głosy, które zostaną wzięte pod uwagę – mówił nam wczoraj Marcin Wyszkowski z DAWG, organizator.

Istotnie bowiem, głosy mieszkańców, które zabrzmiały podczas wczorajszej debaty w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze, i które według założenia organizatorów powinny zabrzmieć na trzynastu kolejnych spotkaniach w regionie i debacie zamykającej na przełomie października i listopada, zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym i trafią do urzędu miast w grudniu tego roku.

Prócz mieszkańców miasta i prezydenta Marcina Zawiły, we wczorajszej debacie udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Jeleniej Góry Zofia Czernow. Byli też radni miejscy i społecznicy, głównie twarze "znane" z podobnych spotkań. W ramach dyskusji uczestników podzielono na cztery grupy – każda z nich zapisywała na kartkach swoje propozycje tematów do dyskusji, np. „Nasze miasto jako ośrodek akademicki”, „Jelenia Góra jednym z centrów turystycznych” i inne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group