• Środa, 18 września 2019
  • Godz. 16:10
  • Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, Stanisława
  • Czytających: 6193
  • Zalogowanych: 14
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Trzeba zmienić rzeczywistość”. Po debacie w Pasażu Grodzkim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 czerwca 2011, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 7 czerwca 2011, 7:44
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze odbyła się pierwsza debata OPEN SPACE dla mieszkańców miasta, zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz rozwoju”. O czym debatowano?

O tym, że Jelenia Góra koniecznie potrzebuje „zmiany rzeczywistości”, w której znalazła się w chwili obecnej; o zbliżającym się EURO 2012, które również dla Jeleniej Góry mogłoby stać się impulsem do dynamicznego rozwoju, o konieczności faktycznej partycypacji mieszkańców miasta w strategicznych projektach jego rozwoju, a także o tym, jakiego charakteru powinna nabrać Jelenia Góra w najbliższej przyszłości: – Kiedyś kojarzona przez wszystkich z prężnym centrum Karkonoszy, teraz nagminnie mylona z Zieloną Górą, Górą Kalwarią itp. – podkreślał prezydent miasta Marcin Zawiła, który wypowiedział się na początku spotkania.

– Celem projektu, który obejmuje dzisiejszą debatę inaugurującą cykl trzynastu spotkań, jest „wywrócenie” mechanizmów stosowanych podczas tworzenia strategii rozwoju regionalnego i miasta Jeleniej Góry. Do tej pory, było klasycznie – radni głosują, strona internetowa, mamy 30 dni na złożenie swoich uwag i propozycji, który z mieszkańców zdążył, ten zdążył, pytanie: ilu się zainteresowało, miało faktyczny wpływ na podjęte decyzje? My chcemy, aby w ciągu trzech miesięcy mieszkańcy spotykali się właśnie po to, by przedstawiać swoje propozycje na forum, działać ze świadomością, że do nich należą głosy, które zostaną wzięte pod uwagę – mówił nam wczoraj Marcin Wyszkowski z DAWG, organizator.

Istotnie bowiem, głosy mieszkańców, które zabrzmiały podczas wczorajszej debaty w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze, i które według założenia organizatorów powinny zabrzmieć na trzynastu kolejnych spotkaniach w regionie i debacie zamykającej na przełomie października i listopada, zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym i trafią do urzędu miast w grudniu tego roku.

Prócz mieszkańców miasta i prezydenta Marcina Zawiły, we wczorajszej debacie udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Jeleniej Góry Zofia Czernow. Byli też radni miejscy i społecznicy, głównie twarze "znane" z podobnych spotkań. W ramach dyskusji uczestników podzielono na cztery grupy – każda z nich zapisywała na kartkach swoje propozycje tematów do dyskusji, np. „Nasze miasto jako ośrodek akademicki”, „Jelenia Góra jednym z centrów turystycznych” i inne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~masakra 6-06-2011 8:45
i co to ma być?? bo sam nie wiem , wiem natomiast jedno jeszcze troche i ostatni w jeleniej górze zgasi światło !! bo niby co ma robić młody człowiek po szkole w tej pieknej kotlinie ?! mogę pracować np za 1200 zł bo takie to mamy zarobki a i kredyt na 40 lat po 1000 zł miesiąc w miesiąc i co ? i bida bida .
~kamilaaa 6-06-2011 8:48
Jaka władza takie miasto .... brak władzy pomysłu na rozwój miasta więc cierpią na tym mieszkańcy ja też się w ciągu miesiąca wyprowadzam z naszego miasta do Legnicy lepsza praca większe perspektywy, lepsze zarobki.
~yo 6-06-2011 8:55
Co tam spotkanie, fajna jest ta laseczka w lewym rogu :-)
~~kj 6-06-2011 8:55
Kupa śmiechu! Żenujący poziom, przede wszystkim prowadzących! Aktywność władz także mierna! Po co zatem ta cała szopka zwana debatą? Ano po to by młodzi Platformiani "eksperci" z wrocławskiej agencji mogli nieco zarobić na naiwniakach z Jelonki.
~annabela 6-06-2011 9:11
Chyba jestem ślepa, ale nigdzie nie widziałam żadnych afiszy zapowiadających tę dyskusję, a chętnie bym wzięła w niej udział. Przypominam, że takie rozmowy odbywały się już pod nazwą "Obserwatorium karkonoskie" w BWA. Poza tym, drogie władze Jeleniej Góry - po to Was wybieramy, żebyście naszym miastem sterowali we właściwym kierunku, a nie organizowali debaty, w których mieszkańcy wskażą wam kierunki rozwoju - to po co wy jesteście ?! Chyba rzeczywiście czas dobrych gospodarzy skończył się na przełomie lat szcśćdiesiątych i siedemdziesiątych. Ostatni genialny strateg od gospodarki regionalnej chyba wbił ostatni gwóźdź do trumny tego miasta. O tym, że Jelenia Góra nie ma perspektyw było wiadomo już w latach dziewięćdziesiątych i wtedy trzeba było się zastanawiać, co robić, a nie teraz, ki
~bang 6-06-2011 9:17
~kamilaaa myślałem że napiszesz Londyn Amsterdam itp. a tu Legnica:D z deszczu pod deszcz śmieszne to nawet:)
~do bang 6-06-2011 9:26
Legnica się szybciej rozwija niż nasze miasto też inne warunki życia tam są.
~Marcin 26 6-06-2011 9:35
PANIE ZAWIŁA GRATULACJE GRATULACJE ROZWOJ JELENIEJ GÓRY JEST TAK BLYSKAWICZNY JAK KOLEJ Z JELENIEJ DO WROCŁAWIA ZA TYDZIEŃ LECE DO pracy na wyspy i nie mam zamiaru tu wracać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Ahoj 6-06-2011 9:40
Ani prezydent Zawiła, ani Zofia Czernow nie brali udziału w debacie, posiedzieli pięć minut, pan Zawiła zagaił spotkanie, potem zjedli kotlet i wyszli :)
~bang 6-06-2011 9:46
do 09:26 przestan...zmieniać miejsce zamieszkania bo gdzieś tam placą o 100 zł więcej po prostu przestan
~xxx 6-06-2011 10:11
a pracy jak nie było tak nie ma i pewnie nie będzie... ale władza kieszeń ma pełną...
~haha 6-06-2011 11:14
deabty nic nie dadza, sciagnijcie tu jakis inwestorow! potrzebna jest strefa ekonomiczna bo wyjada wszyscy! kiedy zrozumiecie , ze w mlodosci siła????
~małgosiaaaa 6-06-2011 11:24
Zawiła stwierdził że na sali sa inwestorzy tylko chyba po za nim nikt ich nie widział :d niektórzy ludzie tak maja że widzą białe myszki :D
~EMIGRANT 6-06-2011 11:40
płaca na saksach szkodzi na maxa! POLITYKIERZY ZROBCIE COŚ W KONCU DLA REGIONU!!!!
~O... 6-06-2011 11:45
Najważniejszymi w tym mieście jesteśmy MY mieszkańcy. I do póki sami nie zmienimy swojej mentalności( jak widać po wpisach ciągle narzekamy do wszystkich mamy pretensję ). To nic się tu nie zmieni. A co my zrobiliśmy, aby tą rzeczywistość zmienić? Powie ktoś, a co ja mogę zmienić nie mam pieniędzy itd...I tu każdy się myli. Możemy wiele, przede wszystkim zadbać o porządek, poczynając od własnych posesji, ponadto sprzątać po naszych kochanych pupilach, reagować na wszelkiego rodzaju oznaki wandalizmu .Jak wyglądają w mieście, choćby przystanki miejskie jak się prezentują bazgroły na elewacjach domów itp. Przecież to większości robią nasze kochane dziec. A nasze podatki idą na naprawy tego co ktoś zniszczył, zamiast na nowe inwestycję. Zmieniając siebie zmienimy naszą rzeczywistość.
~do 11;45 6-06-2011 11:51
gamoniu o czym ty tu wypisujesz ????? co ma zasrany pies i porządek do ekonomi pracy i płacy oraz perspektyw w tym mieście !!!!!!
~Sir Galahad 6-06-2011 11:59
Proponuję zastanowić się jak przełamać taką traumę fatalizmu (vide post Kamili) jaka jest widoczna wśród mieszkańców np. na forum Jelonki. Nasze miasto ma swoje problemy, choć jest postrzegane przez mieszkańców jako gorsze niż jest w rzeczywistości.
~Do "do" 6-06-2011 12:03
Wbrew Twojemu zaplutemu postowi bardzo dużo! Wizerunek miasta, potencjalna przyjazność środowiska dla inwestycji, dla generowania wartości dodanej. To jest ważne. Jeśli w mieście masz dominację syfu i wandalizowanie zabytkowych kamienic to takie miasto z natury rzeczy przyciąga inwestycje tylko z gatunku taniej pracy, abo żadne. Również ludzie z kapitałem nie chcą się osiedlać. To piękne miejsce potencjalnie, i mogli by. Rynki nie są tak technokratyczne jak Ci się wydaje. Takie proste rzeczy mogą w realu dużo zmienić.
~Sir Galahad 6-06-2011 12:08
Ale generalnie sporo przespano jeśli idzie o rozwój JG na początku transformacji w pierwszej połowie lat 90tych. Potrzeba odważnej wizji, szerszej niż turystyka. Transgraniczność to szansa. Potencjalnie jest to przepiękne miasto. Potrzeba zarówno wielkiej narracji, jak i takiej małej, zaczynającej od estetyki (śmieci, tagi grafitti, psie kupy etc.). Nie wolno dopuścić też, żeby skuteczny lobbing egoistycznie hamował rozwój miasta w imię swoich przywilejów (vide tzw. lobby kupieckie w latach90tych, w długiej perspektywie prawda jest taka, że stracili na tym również.
~kibel jest 6-06-2011 12:45
taka prawda!
~uczestnik 6-06-2011 12:49
Kto wymyslił to miejsce? czy na prawdę w JG nie ma lokalu w którym można zorganizować spotkanie? Brak klimatyzacji, dźwięki sztućców tłuczących o talerze i do tego impreza dla dzieci z trzaskającymi balonami. Nic nie dało się usłyszeć. Do tego warsztat trenerski prowadzących poniżej przeciętnej .. nie wspomnę o błędach ortograficznych które popełniło 2 z 3 prowadzących zapisując myśli uczestników na tablicy. Miejmy nadzieję, że przynajmniej spotkanie to i poświęcony czas przełoży się na konkretne działania.
~cieplik to m 6-06-2011 13:04
wybierzmy dobrze w wyborach ,a nie miejmy ciągłe pretęsje
~do 12.49 6-06-2011 13:11
Są miejsca jak np MDK Muflon ma najnowocześniejszą salę łącznie z klimatyzacją. Jest tylko jeden szkopuł w sobotę i niedzielę nieczynną .
wanti 6-06-2011 13:18
Następna debata która nie przynosi skutku, a zrobienie jej w pasażu grodzkim, porażka. Rozumiem że pasaż stoi i nic w nim nie ma, ale żeby robić debaty z samorządem w takim miejscu. Może jakiś znajomy zarobił. Takie debaty, jak dla mnie powinny być albo w miejscu niezależnym luib chociażby w urzędzie miasta. Przynajmniej zwykły człowiek miałby szanse zobaczyć włodarzy miasta w miejscu ich pracy.
~gdzie bylas? 6-06-2011 13:18
czy widzial ktos jelonkową piipii? myslalem, ze bedzie na spotkaniu a tu nic :)
~ 6-06-2011 13:25
to wszystko to lipa , tematy zastępcze !
~młoda 6-06-2011 13:27
Nic nie dadzą wybory jak w kasie miejskiej pustki. A inwestorzy szerokim lukiem omijają Jelenią. Wspomniał tu ktoś o estetyce miasta jest to ważne zwłaszcza jeśli inwestor przyjeżdża i widzi wszędzie psie odchody. Ma inwestować w szalet ? Ponadto chcemy aby powstały centra rozrywki, sportu, kina , baseny, kręgielnie itd...ale najlepiej by powstały z dala od mojego miejsca zamieszkania .Nawet w rynku nie mogą odbywać się koncerty to przeszkadza mieszkańcom. Takie protesty też zniechęcają inwestorów. A brak inwestycji to też brak miejsc pracy.
rymcycymcy 6-06-2011 13:37
Przeszkadzaliście mi przy obiedzie ! :) ...na drugi raz proszę o pół tonu ciszej ! ;)
~gdzie bylas? 6-06-2011 13:42
czy widzial ktos jelonkową piipii? myslalem, ze bedzie na spotkaniu a tu nic :)
~week 6-06-2011 13:59
Jak patrzę po sali to dochodzę do wnioski , że rzeczywiście trzeba zmienić rzeczywistość !
~ja 6-06-2011 13:59
a kto ma chdzić do tych kręgielni, kin i centrów sortu ? Emeryci czy bezrobotni, bo tylko tacy tu zostaną. A propos rynku. Trzeba było juz dawno rozwiązać ten problem. W niewielu miastach w centrach lokowane są mieszkania. Raczej instytucje, wtedy nikt nie ma pretensji o hałasy podczas koncertów. Nie ma się co dziwić, że mieszkańcom przeszkadza hałas - tam przecież mieszkają też starsi ludzie .... Każdy chce mieć spokój we własnym mieszkaniu. Poza tym - tutaj tak naprawdę nie ma centrum wszędzie jeżdżą samochody, nawet obiadu nie można zjeść pod parasolem, żeby jakiś samochód nie przejechał obok - a to żadna przyjemność - ryba ze spalinami ... Turyści przemykają mniędzy jadącymi samochodami - tego tez nie ma gdzieś indziej ... A estetyka - wystarczy popatrzeć na te bohomazy na murach i
~szczerbaty kocur 6-06-2011 14:10
Piipi Jelonkowa też była na tym spotkaniu! Jest na zdjęciu nr 19.
~WYBORCA ! 6-06-2011 14:22
. Zawiła to może... zapalić fajeczkę i poczytać książeczkę
~do kocura 6-06-2011 14:50
skąd wiesz, że to Ona?
~Żąrt 6-06-2011 15:38
o rany tylko nie ona !!!
~szczerbaty kocur 6-06-2011 15:40
Przedstawiła się z imienia i nazwiska!
~do 15:40 6-06-2011 15:43
... dobre :)
~do kocura 6-06-2011 16:43
huehue! a to ci dopiero :)
~asd 6-06-2011 17:08
Co za ironia, spotkanie w sprawie zmian w niewynajętym stoisku w pasażu. Wspaniały sposób na zbieranie obietnic wyborczych panie Zawiła;)
~Grzesiek 6-06-2011 17:13
Przypominam, że od 2004 roku realizowany jest podobno plan rozwoju strategii miasta na lata 2004 - 2015 - patrz - Załącznik do Uchwały Nr 302/XXIV/2004 Od dwudziestu lat tylko plany, a co z realizacją?.
~do Grzeska 6-06-2011 17:27
a po co realizowac, lepiej to wyglada , jak sie obieca
~ale jaja 6-06-2011 17:39
ludzie którzy rozłożyli Jelenią Górę na łopatki rozpoczęli złodziejską prywatyzację wyprzedaż majątku doprowadzili do upadku największe jeleniogórskie firmy zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy osób dzisiaj pytają o kierunki rozwoju to jakaś kpina
~WYBORCA ! 6-06-2011 17:40
Tyle innych imprez rowerowych było w mieście rowerowych a miasto robi sobie w taki dzień (niedziela) pogaduchy OJJ !!
~ 6-06-2011 18:01
Dla Jeleniej Góry to zaszczyt ,że jest mylona z Zieloną Górą. Zobaczcie jaka jest estetyczna , czysta, ile poczyniono nowych inwestycji, obwodnicę też zbudowano. Można by naśladować bo pomysłów tam nie brakujei miasto się rozwija.
~jelgór 6-06-2011 18:35
Debata jest zbędna. Prezydent ma rządzić, Rada ma nie przeszkadzać, czasami twórczo pomagać jako czynnik społeczny. W strategii można napisać każdą bzdurę i wystawić za nią fakturę za kilkadziesiąt tysięcy, a potem strategia staje się martwa. Wiemy to, bo mamy startegię Obrebalskiego. Tylko szkoda 2 lat pracy, dziesiątków spotkań społęcznych na jej uchwalenie. Na chwilę obecną najważniejszym dokumentem strategicznym, z którego wynika rozwój miasta, który jest najbarzdiej wiążący, jest ulotka wyborcza Marcina Zawiły, który w trosce o następną kadencję bierze się ostro do roboty. Co więcej, ulotka jest programem konkretnym, zobowiązujacym i za darmo. I to mi wystarczy zamiast 300 stron niestrawnego opracowania o determinantach rozwojowych. Pozdrawiam
~kudłąty pies 6-06-2011 18:40
grunt, ze jest komu rządzić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Sir Galahad 6-06-2011 18:46
Jelenia Góra też jest piękna (a propos zielonogórskich zaszczytów). Aż tak dużo nie trzeba w zakresie estetyki (za wyjątkiem Al. Wojska Polskiego oczywiście), żeby czarowała urodą miejską:) To akurat było by zrobić najłatwiej.
~wrocławianin 6-06-2011 19:50
Pomysł z debatami nie jest zły, tylko dlaczego Pan Prezydent ubrał się w śmieszny podkoszulek? Miłosz jakoś mógł marynarkę założyć, mimo upału
~@ 6-06-2011 19:52
..a najpiękniejszy to jest dr Jakubiec - jak on się ładnie zadumał ! Może zdąży dokończyć swoje Czarne Dzieło? Bo nie tak łatwo zmienić rzeczywistość...
~Damian mian 6-06-2011 20:47
szkoda, że Karola nie było na wernisażu
~ 6-06-2011 21:28
na pewno nie jest zły, taka kampania za pieniądze wyborców, tylko ze zdjęć wynika, że prawie nikt tam nie przyszedł, poza piipi i p.jakubcem.
~40-latek 7-06-2011 0:24
Szanowna młodzieży i Ci co ich nic tu grubiej nie trzyma.... "Trzeba zmienić rzeczywistość", trzeba wdrożyć oczywistość, trzeba swą ratować przyszłość, trzeba uciec stąd by żyć....
~A.P. 7-06-2011 11:51
..Trzeba uciec stąd by życ..to smutne ,bo my powinniśmy tu życ jako wspierająca się społeczność.Aby żyć trzeba zadbac o siebie i zadbać o minimalne preferencje od WŁODARZY ze tu płacimy podatki .Na podatki trzeba zarobić ale jak, jak jedynym kryterium jest najniższa cena ?.Jaka firma miejscowa robi coś w Jeleniej Gorze za budzetowe pieniądze? Mądrość mówi -nie zakopuj talentów a pozwalamy je wywozić .Prowadzę firmę 21 lat zatrudniając pracowników na umowe o prace płacąc ZUS by godnie mogli dożyć, ale nie jestem w stanie byc najtanszym z każdym kto zatrudnia jak sie uda i kiedy potrzeba. Ja mogę uciec na drugą strone, ale młodzi.
~Ostrzeżenie 11-06-2011 7:40
Uważajcie na prośby lub propozycje różnych oszustów o wysłanie sms na numer 92550 lub zaczynające się na 74- To oszustwo. Pod tym linkiem jest wszystko podane: http://sms.cashbill.pl/misc/regulamin_sms.html?&type= Za takie sms-y płaci się nawet 30 zł. Do mnie przyszedł sms o treści w której było o tym, że ktoś chce przesłać życzenia, wystarczy wysłać sms o treści AT KTO na numer zaczynający się na 74. Po wygooglowaniu tego numeru w necie pokazał się ten link, podany wyżej. Ile naiwnych osób naciągnęli na ten numer? Inni informują o tym, że udzielą kredytu po wysłaniu smsa na numer 92550. Następne naciągactwo! Ten sms kosztuje 30 zł! Nie dajcie się nabierać cwaniakom!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group