Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 10372
Zalogowanych: 59
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwają Teatrrrałki 2019

Piątek, 17 maja 2019, 10:23
Aktualizacja: Niedziela, 19 maja 2019, 9:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Trwają Teatrrrałki 2019
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (17.05) drugi dzień 19. Dziecięco–Młodzieżowych Konfrontacji Teatralnych "Teatrrrałki", których część konkursowa odbywa się w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach. Poziom imprezy rośnie z każdą edycją, a w tym roku na scenie możemy zobaczyć zespoły z różnych stron Polski oraz z Czech.
Chodzi o to, żeby się skonfrontować, dobrze zabawić w teatr, teatrem i przy pomocy teatru - powiedział Jacek Paruszyński, koordynator artystyczny przeglądu. - Konfrontacje mają służyć temu, żeby dzieci w wieku od 5 lat do dorosłej młodzieży - spotykali się, podglądali jakimi stylami pracują poszczególne grupy, jaka tematyka ich interesuje. To zaangażowana młodzież i dzieciaki, które zawierają przyjaźnie, utrzymują później kontakt - mówił przedstawiciel organizatora, który przyznaje, że niektórzy z uczestników wybierają w swoim dorosłym życiu drogę teatralną, a przegląd jest okazją, aby zobaczyć ich pierwsze kroki na scenie. - Z moich grup teatralnych, które prowadzę w Osiedlowym Domu Kultury mam już czterech wychowanków, którzy studiują teraz w szkołach teatralnych w Krakowie czy Wrocławiu - dodał J. Paruszyński.

Przedstawiciele jury są pod wrażeniem występujących zespołów.

Mam przyjemność uczestniczyć w tej imprezie po raz siódmy. Widzę ogromny postęp - impreza rozrasta się pod względem liczby zespołów, ale też jakościowo. Zespoły są coraz lepiej przygotowane, mają coraz ciekawsze propozycje. Rośnie świadomość teatralna, szczególnie na gruncie teatru dziecięcego i młodzieżowego - oceniła Agnieszka Włoch, jurorka tegorocznych Teatrrrałek. - Nie tylko aspekt teatralny jest ważny, ale też pedagogiczny. Zwracam uwagę, czy tematy są spójne z zainteresowaniami grupy, czy dzieci dobrze czują się na scenie, czy są autentyczne, czy jest współpraca twórcza pomiędzy prowadzącym a dziećmi - powiedziała A. Włoch z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.
Od razu wiedziałam, że Oliwka ma być czarownicą. Znam te dzieci i wiem, w jakiej roli się odnajdą - powiedziała Magdalena Szymańska, wychowawczyni z Zaczarowanego Parasola w Jeleniej Górze, która przygotowała dzieci do występu wraz z Jackiem Paruszyńskim. - Dzieci same wybrały Szewczyka Dratewkę. Bajka ma bardzo dużo edukacyjnego przesłania - pokazane jest dużo bezinteresownej pomocy, której teraz jest mniej, więc chcemy, żeby dzieci dostrzegały te ważne wartości - dodała Dorota Czekaj, dyrektor z Niepublicznego Przedszkola "Zaczarowany Parasol".
Nie stresowałem się, ale było śmiesznie... Bardzo trudna rola, ale bardzo się cieszyłam - mówiła Oliwia z Michałem, którzy zagrali główne role w Szewczyku Dratewce.

Drugiego dnia wystąpili:
- Kamil nie umie fruwać (Beznazwy 3c, Artystyczna Szkoła Podstawowa, Liberec, Czechy), kategoria: 5 – 11 lat
- Przyjaciele z ekranu (4 klasa teatru Divadlo Vydýcháno, Artystyczna Szkoła Podstawowa, Liberec, Czechy), kategoria: 5 – 11 lat
- Szewczyk Dratewka (Sówki, Niepubliczne Przedszkole Zaczarowany Parasol”, Jelenia Góra), kategoria: 5 – 11 lat
- Nowa przygoda Sindbada Żeglarza (Wesołe sześciolatki, Niepubliczne Przedszkole „Kacperek”, Jelenia Góra), kategoria: 5 – 11 lat
- Słoń (Grupa Teatralna „ZONK”, Młodzieżowe Centrum Kultury, Legnica), kategoria: 12 – 15 lat
- Robale (Burza, Centrum Kultury, Kamienna Góra), kategoria: 5 – 11 lat
- Na rozstajnych drogach (Zaświaty, Liceum Ogólnokształcące, Chojnów), kategoria: 16 – 18 lat
- The Times (Bez komentarza, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26, Wałbrzych), kategoria: 16 – 18 lat.

Program na piątek (17.05):
08:30 Zawiła droga (Turnowskie Studio Teatralne, Stowarzyszenie Turnovská Bohéma, Turnov, Czechy), kategoria: 12 – 15 lat
09:15 DADA (Hallo Grupa, Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Bolesławiec), kategoria: 16 – 18 lat
09:55 TV Noga (Kółko teatralne przy domu kultury DDM Smetanka, Novy Bor, Czechy), kategoria: 12 – 15 lat
10:35 Drzewo – pożeracz ludzi (Mały Beznazwy, Zespół Szkół Pedagogicznych, Liberec, Czechy), kategoria: 12 – 15 lat
11:10 Na początku zawsze jest chaos (Etna, Centrum Kultury, Piaseczno), kategoria: 12 – 15 lat
12:00 Piotruś Pan (FLUG, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9, Kędzierzyn – Koźle), kategoria: 5 – 11 lat
12:30 – 13:00 PRZERWA OBIADOWA
13:00 To jest teatr (Dziecięca grupa teatralna „GZYGZAK”, Osiedlowy Dom Kultury, Jelenia Góra), kategoria: 5 – 11 lat
13:30 – 14:00 PRZERWA OBIADOWA
14:00 Grunt, to dobre wychowanie (Teatr „BAŁAŁAJKA”, Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, Drzonków – Zielona Góra), kategoria: 5 – 11 lat
14:10 – 14:40 PRZERWA OBIADOWA
14:40 Lilie (Na krawędzi, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9, Kędzierzyn – Koźle), kategoria: 12 – 15 lat
15:15 dyskusja panelowa uczestników projektu (Zdrojowy Teatr Animacji)
16:45 warsztaty teatralne i plastyczne dla uczestników (Osiedlowy Dom Kultury)
16:45 omówienia spektakli dla instruktorów (Osiedlowy Dom Kultury).

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Puste kościoły, mniej księży... Niedzielne msze raz w miesiącu?

Oddanych
głosów
1292
Dobry pomysł
51%
To jest niedopuszczalne
32%
Nie mam zdania
17%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Drenaż mózgów – Polska straciła 19 noblistów
Rozmowy Jelonki
Rezonans dla węża domowego już możliwy
 
Aktualności
Turniej Rycerski na Zamku Bolków
 
Aktualności
Moto Dzień Dziecka pełen atrakcji
 
Aktualności
Tłumy na święcie karkonoskich ratowników
 
Muzeum Karkonoskie
Debata o zakładach, które tworzyły miasto
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group