Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5771
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwają badania w podziemiach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 lipca 2019, 17:28
Aktualizacja: Piątek, 2 sierpnia 2019, 10:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zajrzeliśmy do jeleniogórskich podziemi przy ul. Chełmońskiego, gdzie ekipa z Akademii Górniczo–Hutniczej prowadzi badania, które mają pozwolić na odpowiedź na pytanie – czy w wyznaczonym miejscu znajduje się ukryte pomieszczenie, bądź tunel.

Na zaproszenie Projektu Arado - dzierżawcy podziemi - do Jeleniej Góry przyjechał Łukasz Kazek, dziennikarz, regionalista, historyk, który do współpracy zaprosił ekipę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To właśnie z tymi naukowcami w 2015 roku poszukiwał "Złotego pociągu" w Wałbrzychu. Teraz mają nadzieję, że uda się coś odkryć w stolicy Karkonoszy.

Zainspirowały nas do działania opowieści ludzi, którzy przychodzili tu po otwarciu Time Gates - Bram Czasu. Właściciele, czyli Jarosław Bona i Maciej Wyszowski stwierdzili, że warto te relacje zbierać, więc przyjeżdżałem tu raz na jakiś czas. Po konsultacji z konserwatorem zabytków, archeologiem - stwierdziliśmy, że jedno miejsce ewidentnie wskazuje, że coś się tam znajduje. Ostatni raz te podziemia badało wojsko w 1946 roku - powiedział Łukasz Kazek, który przyznaje, że nie szukają skarbów typu bursztynowej komnaty, złotego pociągu, czy jaj Faberge. - Mówimy o rzeczach, które chowano - depozyty ludności niemieckiej, broń, rzeczy związane z kultem Adolfa Hitlera. Świadkowie - szczególnie z Niemiec - potwierdzają, że była taka akcja chowania tego typu rzeczy - dodał Ł. Kazek.
Mamy anomalie na profilach, ale bardzo trudno powiedzieć co jest ich przyczyną - powiedział po pierwszym dniu badań Jerzy Ziętek z AGH w Krakowie.
Robiliśmy tutaj oprócz badań georadarem, metodę grawimetryczną i magnetyczną. Chcieliśmy sprawdzić czy skały zamurowanego fragmentu są różne od otoczenia - wyszło nam, że to ta sama skała, natomiast jeśli chodzi o pomiary grawimetryczne, to jest to trudna metoda, która ciężko rozpoznaje co jest z boku, łatwiej jest pod spodem. Z naszych wyników wychodzi mała niejednoznaczność, ponieważ pojawia się anomalia, ale nie wiemy z czym jest związana. W związku z tym powtarzamy kawałek naszego profilu, aby uściślić skąd to może pochodzić - opowiada Monika Łój, specjalistka w zakresie geofizyki AGH.

Naukowcy zapewniają, że po wykonaniu badań wrócą do Krakowa i będą analizować wyniki.

Wczoraj wykonaliśmy pełen pakiet badań, które zaplanowaliśmy. Niestety warunki nie są korzystne - mówił Sławomir Porzucek z AGH (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Katedra Geofizyki). - Profil, który wykonujemy na ścianie jest bardzo krótki, czyli nie mamy tła. Widzimy tylko sam czubek anomalii, a nie mamy boków - tłumaczył naukowiec z Krakowa. - Wnioski będą w ciągu najbliższym 2-3 tygodni. Moglibyśmy ewentualnie próbować namierzyć tunel z powierzchni, ale on jest na głębokości 12-13 metrów, nie wiemy jak wygląda struktura skały i to trudne - mówił S. Porzucek.

Twoja reakcja na artykuł?

38
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
8%
Nudzi
2
4%
Smuci
0
0%
Złości
7
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~` 30-07-2019 19:14
Biedni wlasciciele nie ma zyskow to staraja sie zrobic jakas reklame jakis ruch zaciekawic ludzi ale przeciez to jelenia tu nic nie ma i nikt tu nie przyjezdza. Po prostu upadek.
~h 31-07-2019 20:34
do: ~` (19:14)
Zawiła lobbwał mamiąc radnych wizją atrakcji turystycznej przynajmniej skali ogólnopolskiej.Tłumu turystów nie widac widocznie ich zamurowano.
~Dzik 1-08-2019 19:49
do: ~` (19:14)
Na brak popularności duży wpływ ma głupia nazwa.
~Detekt. 30-07-2019 19:50
Depozyty raczej były ukrywane w murach,strychach,piwnicach własnych domostw ,lub w ziemi ich pobliżu.Mało prawdopodobne żeby chowali to w podziemiach,które po wkroczeniu ruskich i naszych były przeszukiwane w pierwszej kolejności.
~Opal 30-07-2019 20:08
Sezon w pełni a tam pustki. Stąd to szukanie skarbów i ten 9 letni Hans... Media się nabrały. To najważniejsze.
~wer 30-07-2019 20:51
jak nic nie znaleźli, to znaczy, że coś jest!
~Victorianka 30-07-2019 22:38
Czy wy wszyscy macie klapki na oczach? Na co szukać skarbów na dole?, pod ziemią jak tak naprawdę te skarby są i leżą na terenie Jeleniej Góry tu na górze nad ziemią, które to obecnie, kompletnie nie są wykorzystane i są zapomniane zarośnięte samosiejkami. Jak chcecie to wam je pokaże. Tych skarbów jest na terenie Jeleniej Góry tyle że miasto może się dorobić dziesięciokrotnie więcej przyjezdnych do miasta turystów na których, to może miasto zarobić a samo miasto zyska większą sławę w całej Polsce. Póki co to niektórzy ludzie pracujący w biurach miejskich JG utrudniają rozwój miasta swoim egoizmem i mamy to co mamy. Są ludzie którzy chcą ożywić miasto i kombinują, niestety ta patologia pracująca w urzędach to wszystko utrudnia. Dla przykładu, pracuje w urzędzie taki Ferdek który po za pierdzeniem w stołek nic nowego nie wnosi, gdy z zewnątrz przychodzą ludzie z nowymi pomysłami to ich środkowym palcem odgania. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta. Żyje swoim zasadami, skoro pracuje jako urzędnik to tylko moje pomysły będą realizowane, cała reszta się nie liczy. Więc nie miejcie pretensji do samego prezydenta miasta bo robi co może lecz niestety w urzędach dalej panuje czerwona komuna i mamy to oc mamy. To jak? coś robimy by orzywić Jelenią Górę?
~ 30-07-2019 22:46
do: ~Victorianka (22:38)
Orzywic !!!
~Real 31-07-2019 7:56
do: ~Victorianka (22:38)
Bingo !!! w rozumowaniu, ale tutaj 'nie da się', oraz 'nie opłaca się'. Ps. bez przyjemności stwierdzam fakt.
~złotyX 31-07-2019 5:48
Wystarczy wejsc na teren dawnej zieleni miejskiej od Mickiewicza przy schodkach jeszcze w latach 80 byl niewieki otwor w skarpie przez ktory wchodzilo sie do niewielkiego korytarza w ktorym byly stare deski pelno rurek i inne wynalazki .
~ 31-07-2019 6:42
Dziwni ci pracownicy Akademii Górniczo - Hutniczej, nie mają żadnych tytułów naukowych. Zupełnie jak Julia Przyłębska - tzw prezes tzw "trybunału konstytucyjnego"
~No, tak 31-07-2019 11:53
do: ~ (6:42)
Za to Ty masz całe naręcze tytułów :P
~Real 31-07-2019 7:53
Sama wiadomość z punktu widzenia turystyki jest bardzo dobra, pozytywna. Tylko trzeba z lekka przyłożyć się i tutaj widziałbym jakąś rolę urzędasów i tych no... polityków. Takie sprawy trzeba nagłaśniać w mediach ogólnopolskich, postarać się, bo liczyć na odzew turystyczny miejscowych nie ma sensu. Chyba że komuś przeszkadza prywatny inwestor, który chce zarobić... a IMHO tak jest w tym rejonie ;)
~ 31-07-2019 8:27
Proponuję zbadać podziemia hotelu, który znajduje się w Piechowicach, naprzeciw dworca PKP.
~Real 31-07-2019 9:19
do: ~ (8:27)
Z 10 lat temu tam byłem, kilka dni mieszkałem... takie tam imprezowanie. Podziemia to schodki zejściowe i bodaj 2-3 sale przechodnie kończące się wielkim kominkiem, całość przystosowana do celów restauracyjnych, baru wspominająca lata świetności peerelu, oprócz tego kotłownia. Ścian pomimo dobrej zabawy nie kułem ;) Obiekt był i jest w rękach prywatnych i nic tam ciekawego nie ma.
~gość 31-07-2019 9:42
A turystów mało bo i bilety drogie!
~T*E*J*O 31-07-2019 11:11
Tam nie schowano żadnych kosztowności,wszystko co ludzie mieli wszystkie kosztowności zabrał ojciec Tuska z wermachtu otwierając pierwszy na świecie parabank Amber Hutlerjungen Golf😂
~T*E*J*O 31-07-2019 11:11
Gold*
~PAP 31-07-2019 15:36
Jest anomalia? Brać długie wiertło i przewiercić. Jak będzie pustka spenetrować przez otwór małą kamerą. Dziękuję.
~NostradamUS s jezowa 1-08-2019 0:13
do: ~PAP (15:36)
Ceramic-minen ACHTUNG !
~Real 31-07-2019 17:34
...Coś pozmieniali, ale nie chce 'myśleć' co, odp. face to face PAP. Po okupacji i penetracji tych ziem przez Czerwoną Armię, NKWD, w dalszej kolejności przez LWP, zdrajców POLSKI z Informacji Wojskowej, UB i tym podobnej moskiewskiej hołoty, co może pozostać? Albo śmierdzące onuce plus nadgryzione, ale zdatne jeszcze walonki, może flaszki po bimbrze... taka dzicz zjadła/wypiła wszystko co dla hołoty było "cenne" razem ze skałami...
~NostradamUS s jezowa 1-08-2019 0:09
W rubieżach lochu przebywa Heniek Czupakabra ma guza na łebie ( od łopaty )z lewej strony po ostatnim spotkaniu ze mną oraz wyraźnym wypukleniem przednim czyli śliskim garbem , określany jako twór Lebensbornu kolega Totenpanzerfauzenpippendog pod nadzorem Faszysmuseen group z Westfalii Nadrenii Pallatynatu pana na włościach Urlika von Jungingen und Grunwald Stat ( Jegomość jest posiadaczem kluczy i wytrycha do przeszłości i przyszłości świata równoległego )Posiada informacje o zrabowanych dobrach całej Blitz krieg Europy . Należy więc capnąć owego garbusa łapiąc go z tyłu ,przewrócić na glebę , dokopać szpadlem po garbie tymi czynnościami wydusić zeznania na temat : co on tam jeszcze robi jak ponad 70 lat po wojnie i delikatnie oczywiście szpadlem bez zbytniej przemocy dopytać o listę Grundmana wraz z pociągiem odpadów , który zakopał wraz z Dziamdziakiem . Należy też z całą determinacją namierzyć garbusa koleżkę długousznego sir Eustachego Dziamdziaka który kuleje na lewy giczoł po naszym spotkaniu- znanym jako prawa ręka nazistowskiej machiny firmy TOT który też kręci się w odcinku składu beczek z rybami i dolnych partiach piwnic kazamatów na Chełmońskiego. Mnie się wymknęli ( brak gieoradrów na tamte chwile) obydwoje na przełomie 1965 -1966 r. czmychając w czeluściach górnego wyjścia w parku i kierunku ówcześnie drożnym Palinum, kierunek depo pętla tramwaju dworca PKP. A tak apropos jest wejście wam nieuchwytne, georadarus nie sprosta. Amenus .
~rattlehead 1-08-2019 6:21
Znaleźli gwiezdne wrota w Jeleniej?!
~sąsiad 1-08-2019 12:41
Lepiej niech nic nie znajdują bo trzeba będzie oddać prawowitym właścicielom. A oni znajdą się z pewnością. Będą zarzuty, że było więcej skarbów a oddają mniej. Tylko kłopot.
~Adi 1-08-2019 16:10
Sowieci po wojnie już tam Przeprowadzili interweryzacje.teraz możecie tylko przenieść budynek loki piętro niżej...
szach 10-08-2019 2:26
Jak by sowieci przeprowadzili inwentaryzację to był by dokładniejszy plan tych tuneli ,oni mieli w d..... inwentaryzację,wpadali , brali wszystko co miało jakąś wartość i wywozili do siebie.A co podziemia ? są ,wiem ,bo byłem i to nie raz,mieszkam w jeleniej górze 45 lat,tu się urodziłem a od 20 lat do dziś ,zbierałem różne dokumenty,mapy,rozmawiałem z osobami które jako pierwsze zasiedlały zaraz po zakończeniu wojny nasze miasto,i zwiedziły w tamtym czasie co nie co,w mojej rodzinie były 4 osoby które przyjechały do Jeleniej góry w 1945 w grudniu.Wracając do tematu ,to przez 20 lat schodziłem pod miasto ,z nowymi informacjami aby poznawać i odkrywać coś nowego,część tych podziemi to nic innego jak schrony dla ludności cywilnej które powstały podczas wojny, do których wejścia rozmieszczone były w 5 miejscach w mieście ,2 z nich już nie istnieją zasypane je dawno temu,pozostałe są ,były zamurowywane i zabezpieczane przez władze miasta i co rusz ktoś wydłubywał dziurę aby się tam dostać i tak na okrągło,zbiegiem lat niestety nie które chodniki się zawaliły i wejść można jeszcze w 2 lub 3 miejscach , kto interesuje się tematem i był pod miastem to wie że podziemia zostały mocno rozbudowane pod koniec wojny przez jeńców z fili obozu Gross-Rosen: Arbeitslager Hirschberg,zwanego SS Sonderbauftrand, który działał przy fabryce celulozy i włókien sztucznych (Schlesiche Zellwolle A.G. – Hirschberg i. Riesengebirge).To tak jak by ktoś miał braki w wiadomościach.Faktem jest że duża część tych schronów i tuneli została połączona a w raz z nimi połączone zostały co ważniejsze budynki .
szach 10-08-2019 3:47
Ale te informację zostawię dla siebie,bo mógł bym zdenerwować kilka osób ,albo co gorsza jakoś instytucję,a tak na koniec,wskazówka dla osób z TIME GATES (bardzo was szanuje dobra robota)to trop dobry,ale zwracam uwagę na ruiny koło was za campingiem ,po budynku,którym miał różne nazwy ( Waldenschloss, Adventkapelle; Stadt- Orchesterschulew ,"Jugendherberge")w zależności kto lub jak organizacja się tam mieściła ,ta ostatnia,to nazistowska organizacja - B.D.M. (Bund Deutscher Mädel) .Czemu wyburzono ten budynek po wojnie?swoją drogą ciekawe,jeszcze kilka lat temu w ruinach było wejście do piwnic,ale było za dużo wody ,po czym wejście zostało starannie obudowane cegłami ,po co ?dla bezpieczeństwa starczyło zasypać gruzem a nie murować z cegieł kopułę grubą na 40 cm,?I jeszcze jedno,czemu nikt nie poprosi firmy WODNIK do której należy pobliskie ujęcie oraz podziemny zbiornik wody pitnej który znajduje się zaraz koło wzgórza szubienicznego,aby udostępnili obiekt do eksploracji ?Podobno pod zbiornikiem znajdują się dwa tajne pomieszczenia które łączą się z tunelem który miał wychodzić z kompleksu obecnego Time Gates ,i leciał wzdłuż ogrodzenia z tylu campingu ,dalej kortów,przecinał ul:Sudecką i dalej w stronę Mysłakowic lub Łomnicy i to właśnie w tym tunelu na wysokości ul Sudeckiej jest zawał,podobno za ty zawałem w czasie wycofywania się wojsk i ludności niemieckiej ,na wieść o szybko przemieszczających się w tę stronę sowietach, rządząca wtedy elita oraz bogatsi obywatel, zdeponowali tam swoje ,dobra ,dzieła sztuki,dokumenty,depozyty z banków,itp.Tak słyszałem.Pozdrawiam.
~kwis 30-08-2019 2:23
No i gdzie te wyniki badań? Chyba, że to była tylko akcja marketingowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group