Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5662
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa walka o zabobrzański pałac

Wtorek, 1 października 2013, 8:30
Aktualizacja: Środa, 2 października 2013, 7:58
Autor: Angela
Jelenia Góra: Trwa walka o zabobrzański pałac
Fot. Angela
Kolejną walkę o zewnętrzne pieniądze na renowację zabobrzańskiego pałacyku podjął Urząd Miejski w Jeleniej Górze. W piątek (27.09) złożono drugi wniosek do Ministerstwa Kultury. Wartość zadania to ponad 12 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść 85 procent. Jeśli uda się pozyskać te pieniądze, do kwietnia 2016 roku XIX–wieczny pałacyk stanie się centrum kultury dla mieszkańców Zabobrza.

Wniosek pod nazwą „renowacja zabytkowego XIX –wiecznego zespołu pałacowo–parkowego w Jeleniej Górze i jego adaptacja na centrum kultury” tym razem złożono w ramach funduszy norweskich do programu EOG 2009 – 2014.

Jak mówią pracownicy urzędu, pozyskanie potrzebnej kwoty nie będzie łatwe, bo jest to końcówka funduszy wydawanych w tej transzy, a chętnych nie brakuje. Jednak minister Bogdan Zdrojewski podczas wizyty w Jeleniej Górze wskazał dla zabobrzańskiego pałacyku właśnie to źródło.

Projekt zakłada m.in. renowację budynku głównego z jego dostosowaniem na cele kulturalne. Z zewnątrz odremontowana zostanie co prawda elewacja, ale w ograniczonym zakresie. Konserwator zabytków zastrzegł bowiem, że ma zostać zachowany winobluszcz porastający budynek, co uniemożliwia m.in. docieplenie obiektu. W planach jest również wymiana wszystkich instalacji, kompleksowa modernizacja altany stojącej obok pałacu, która posłuży za miejsce koncertów i spotkań. Zagospodarowany zostanie też cały park wraz z modernizacją alejek. Wymienione zostanie odgrodzenie. Termin realizacji - przy założeniu, że wniosek otrzyma dofinansowanie - planowane jest od lipca 2014 roku do kwietnia 2016 roku.

Miasto posiada pełną dokumentację, w tym m.in.: projekt budowlany, decyzje środowiskowe, pozwolenie na budowę i kosztorysy.

O pieniądze na renowację obiektu, przejętego od Politechniki Wrocławskiej, Miasto starało się już w marcu br. z programu Polska – Saksonia. Wówczas wnioskowano o przyznanie pieniędzy na stworzenia miejsca spotkań z partnerami z Niemiec, jednak zaważyły tu wysokie koszty i czas realizacji. Inwestycja musiałaby się zakończyć do czerwca 2014 roku, a w przypadku tak zaniedbanego obiektu, jak zabobrzański pałacyk, mogłoby to być niewykonalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group