Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6670
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa przeprowadzka Muzeum Przyrodniczego

Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Wtorek, 27 sierpnia 2013, 6:50
Autor: Mea
Jelenia Góra: Trwa przeprowadzka  Muzeum Przyrodniczego
Fot. Mea
Z Pawilonu Norweskiego do wyremontowanego Zespołu Pocysterskiego w Cieplicach przenoszone są zbiory Muzeum Przyrodniczego. – To właściwie powrót, bo część zbiorów należała do Schaffgotschów, którzy przechowywali je w Długim Domu, będącym częścią klasztoru cysterskiego – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Muzeum w Pawilonie Norweskim powstało w 1967 r.

- Planujemy przenieść zbiory w ciągu dwóch miesięcy. W tym czasie nasze muzeum w Parku Norweskim będzie czynne, a jednocześnie już będziemy organizować spotkania i prelekcje w nowej siedzibie. Obecnie przenosimy się do budynku, gdzie kiedyś znajdowała się biblioteka Schaffgotschów, przy której były również zbiory militariów, dzieł sztuki, czy też zbiory etnograficzne. Dlatego planujemy udostępnić tu nie tylko nasze dotychczasowe kolekcje ptaków czy owadów, ale również wypożyczać na wystawy inne zbiory, które tu niegdyś przechowywano. Jeśli nie będzie takiej możliwości, planujemy tworzyć wystawy wirtualne, by pokazać co w zespole pocysterskim niegdyś znajdowało się – mówił Stanisław Firszt.

- Ze zbioru Schaffgotschów zachowały się ptaki, jaja i gniazda ptasie, przekroje drzew, modele grzybów, ssaki, poroża, zwierzęce skóry, minerały, ale największy jest zbiór owadów, liczący ok. 30 tysięcy okazów. Wiele eksponatów było w magazynach, bo nie mieliśmy miejsca na ich ekspozycję stałą. Po przenosinach zostaną udostępnione zwiedzającym. Planujemy utworzyć 16 wystaw i mniej więcej tyle samo pomieszczeń one zajmą, od parteru po poddasze. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uruchomić wszystkich naraz, będziemy to robić sukcesywnie – dodał dyrektor.

Również ule figuralne zostaną przeniesione na teren klasztoru.

Warto podkreślić, że Pawilon Norweski powstał w 1909 r. jako restauracja. Jest to jedyny budynek w Europie wybudowany w początkowym stylu norweskim, który nie uległ większym przeróbkom. Nawet w Norwegii nie ma budynku, który zachowałby się bez zmian. Styl norweski charakteryzuje się wykonaniem z drewna na podbudowie kamiennej, z charakterystycznymi zdobieniami m.in. z motywami smoków itp. Nie wiadomo co teraz będzie znajdowało się w tym miejscu. Są plany utworzenia tu centrum młodzieży lub powrotu do gastronomii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1101
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group