Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5840
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa przeprowadzka Muzeum Przyrodniczego

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Wtorek, 27 sierpnia 2013, 6:50
Autor: Mea
Fot. Mea
Z Pawilonu Norweskiego do wyremontowanego Zespołu Pocysterskiego w Cieplicach przenoszone są zbiory Muzeum Przyrodniczego. – To właściwie powrót, bo część zbiorów należała do Schaffgotschów, którzy przechowywali je w Długim Domu, będącym częścią klasztoru cysterskiego – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Muzeum w Pawilonie Norweskim powstało w 1967 r.

- Planujemy przenieść zbiory w ciągu dwóch miesięcy. W tym czasie nasze muzeum w Parku Norweskim będzie czynne, a jednocześnie już będziemy organizować spotkania i prelekcje w nowej siedzibie. Obecnie przenosimy się do budynku, gdzie kiedyś znajdowała się biblioteka Schaffgotschów, przy której były również zbiory militariów, dzieł sztuki, czy też zbiory etnograficzne. Dlatego planujemy udostępnić tu nie tylko nasze dotychczasowe kolekcje ptaków czy owadów, ale również wypożyczać na wystawy inne zbiory, które tu niegdyś przechowywano. Jeśli nie będzie takiej możliwości, planujemy tworzyć wystawy wirtualne, by pokazać co w zespole pocysterskim niegdyś znajdowało się – mówił Stanisław Firszt.

- Ze zbioru Schaffgotschów zachowały się ptaki, jaja i gniazda ptasie, przekroje drzew, modele grzybów, ssaki, poroża, zwierzęce skóry, minerały, ale największy jest zbiór owadów, liczący ok. 30 tysięcy okazów. Wiele eksponatów było w magazynach, bo nie mieliśmy miejsca na ich ekspozycję stałą. Po przenosinach zostaną udostępnione zwiedzającym. Planujemy utworzyć 16 wystaw i mniej więcej tyle samo pomieszczeń one zajmą, od parteru po poddasze. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uruchomić wszystkich naraz, będziemy to robić sukcesywnie – dodał dyrektor.

Również ule figuralne zostaną przeniesione na teren klasztoru.

Warto podkreślić, że Pawilon Norweski powstał w 1909 r. jako restauracja. Jest to jedyny budynek w Europie wybudowany w początkowym stylu norweskim, który nie uległ większym przeróbkom. Nawet w Norwegii nie ma budynku, który zachowałby się bez zmian. Styl norweski charakteryzuje się wykonaniem z drewna na podbudowie kamiennej, z charakterystycznymi zdobieniami m.in. z motywami smoków itp. Nie wiadomo co teraz będzie znajdowało się w tym miejscu. Są plany utworzenia tu centrum młodzieży lub powrotu do gastronomii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ojjj 26-08-2013 9:56
to już nie będzie to samo muzeum, atmosfera i miejsce nadawały charakter zwiedzaniu od dziecka pamiętam myszkowanie po tym magicznym budynku a teraz...gastronomia wszystko pozmieniali, zepsuli park a teraz muzeum...
~ 26-08-2013 10:04
tak,tak....zróbcie tam jakieś kfc....będzie pasowało....chichot historii....
~M. Kaflik 26-08-2013 14:01
Drewniany budynek - klimatyczny i piękny - jest równocześnie stałym zagrożeniem dla zbiorów, dodatkowo mocno ogranicza możliwość rozwoju Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Jeśli - podkreślam - jeśli Pawilonowi Norweskiego zostanie przywrócona funkcja gastronomiczna, to wrócimy do porządku który stworzył założyciel Parku Norweskiego ponad 100 lat temu. Pojawiają się pytania kto i za ile i co tam zrobi - musimy więc stale nadzorować pomysły władz miasta zanim zrobią nam"dobrze". Przeciwko dobrej restauracji z "wkładką kulturalną" prostestować nie będę. Pozdrawiam- Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~kkk 26-08-2013 14:11
Nie ma kogoś takiego jak Ciepliczanin.
~ 26-08-2013 14:25
Starzy ludzie powiadają, że po wojnie tam były dancingi, tańczono nawet na zewnątrz na tym ganku/wybiegu - nie wiem, jak to określić. Ja pamiętam już tylko muzeum wypchanych ptaków.
~eco 26-08-2013 16:08
Ja rozumiem, że struś i jego zmumifikowane jajo są atrakcją , ale ... Żeby robić z tego sensację? Sensacyjne mogą się okazać okoliczności rewitalizacji Parku Zdrojowego, Term Cieplickich i "Wodotrysku" koło "baniakow". Gospodarka śmieciowa to już zupełnie inny temat. Odwracanie uwagi ...?
~ 26-08-2013 18:06
Dlaczego ktos , wladza?! zabiera nam dziecinstwo , nie widze innego miesca dla muzeum jak to gdzie jest jego obecne , wlasne miejsce. Dlaczego nikt nas nie zapyta ?
~ 26-08-2013 21:01
Ktoś już zaplanował sobie przyszłość i do tego potrzebuje tego drewnianego klimatycznego domku w parku. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, naszą kasę.
~ 26-08-2013 21:08
Co wy z tym "klimatyczny" i "klimatyczny" ? A może coś w tym jest... Korniki lubią drewniany klimat. Grzyby też...
~AnonimGall 26-08-2013 22:03
Eksponaty w Muzeum... są strasznie przeterminowane i nieestetyczne... brrrr...
~AJ 26-08-2013 22:55
Marcin Kaflik jak zwykle mocny w gębie a cienki w działaniu. Ile dostaliście za dane osobowe mieszkańców, zebrane podczas waszego pseudoreferendum, panie Kaflik?
~pytający 26-08-2013 22:59
A kiedy będzie bulwar nad Kamienną na tyłach klasztoru? Miał być wykonany razem z remontem klasztoru, a jakoś od pewnego czasu cicho na ten temat. Zawiła udupił sprawę tak jak SKM-kę?
~krzyk 27-08-2013 0:32
A może by tak ruszyć d ... i odzyskać dawne zbiory
~PL 28-08-2013 13:54
Później powina tam wrócić restauracja jak było przed wojną bo miejsce wyjatkowe i takie było pierwotne przeznaczenie tego obiektu. Tylko restauracja z dobrym jedzeniem nie jakieś bzdety menu powinno byc regionalne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group