Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6399
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Transgranicznie o bezpieczeństwie

Sobota, 22 stycznia 2011, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Transgranicznie o bezpieczeństwie
Fot. Angela
Przedstawiciele Euroregionu Nysa, samorządów i służb ratowniczych, w tym straży pożarnej i ratownictwa medycznego wzięli wczoraj udział w pierwszym tegorocznym spotkaniu dotyczącym transgranicznej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Najważniejszym wnioskiem okazała się konieczność usunięcia prawnych barier i nieudolnych procedur.

Na trzygodzinne spotkanie w ratuszu przybyło szesnaście osób z Polski, Czech i Niemiec. Z Jeleniej Góry był. m.in. zastępca komendanta KM Państwowej Straży Pożarnej, Radosław Fijołek. Całość poprowadził Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa. Podczas spotkania wybrano nowego przewodniczącego, którym w tym roku został Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki. Mówiono też o transgranicznym konkursie dla dzieci „Uczę się bezpiecznie żyć”.

– Głównym wnioskiem spotkania jest konieczność zabiegania u wojewody o zmianę procedur prawnych, które w danych krajach są poprawne, natomiast nie uwzględniają transgranicznej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń takich, jak np. pożary lasów czy powodzie. Pokazała to ubiegłoroczna powódź, ale i szereg innych zdarzeń. Warto podkreślić, że Euroregion nie ma żadnej mocy zmieniania prawa, jest tylko płaszczyzną porozumiewania się i budowania kontaktów bezpośrednich. Jest uzupełnieniem, a nie konkurencją dla tego, co robią samorządy – mówi Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa.

Podczas spotkania mówiono też o wspólnych transgranicznych ćwiczeniach służb medycznych, które odbędą się 17 czerwca br. w Sieniawce, o unijnych projektach i źródłach finansowania wymiany sprzętu służb bezpieczeństwa.
Kolejna konferencja transgraniczna poświęcona bezpieczeństwu odbędzie się w maju i zostanie zorganizowana w Niemczech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group