Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6557
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Transgraniczne spotkanie pod Szrenicą

Niedziela, 21 września 2014, 8:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 września 2014, 7:55
Autor: Mea
Powiat: Transgraniczne spotkanie pod Szrenicą
Fot. Mea
– Wymiana międzynarodowych doświadczeń m.in. w oświacie i poznanie się to główne cele naszych działań – podkreślali uczestnicy obrad, które odbyły się w ramach unijnego projektu GreKo. Spotkanie zorganizowane zostało przez Starostwo Jeleniogórskie wczoraj (20.09.) w Hotelu Kryształ w Szklarskiej Porębie.

Projekt jest efektem wieloletniej współpracy partnerskiej z Regionem Miast Aachen (Niemcy). - Obchodzimy 25-lecie współpracy z tym regionem i 5-lecie bliskiej współpracy z krajami rejonu Maastricht. Już planujemy kolejne działania w nowym projekcie – mówił Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Przybyli partnerzy projektu GreKo z Czech, Holandii i Belgii. – Dzięki projektowi wiele osób z tych krajów miało możliwość spotkania się. Nauczyciele, jak i uczniowie rozmawiają o różnicach w oświacie, jakie mogli zobaczyć w tych krajach, dzieci brały udział w warsztatach dla osób niepełnosprawnych, młodzież jeździła na wymiany, gdzie odbywała praktyki – wymieniał Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Na obrady przybył m.in. starosta Regionu Miast Aachen. – Współpracę zaczęliśmy ćwierć wieku temu, więc w bardzo trudnych czasach, gdy Polska nie była jeszcze wolnym krajem. Tym bardziej cieszę się, że teraz w Europie otwartej na inne państwa możemy prowadzić wspólne projekty. Robiliśmy wymiany nie tylko uczniów, ale również pracowników administracyjnych, by wzajemnie uczyli się od siebie. Wiele mogliśmy pozyskać wiedzy z powiatu jeleniogórskiego na temat parku narodowego. Teraz chcemy dzięki pieniądzom unijnym znosić granice nie tylko państwowe, ale również społeczne między naszymi mieszkańcami – zapewniał Helmut Etschenberg, starosta Regionu Miast Aachen.

Uczniowie i nauczyciele zarówno z regionu jeleniogórskiego, jak i goście chwalili współpracę. – Nasi uczniowie byli na wycieczce w Aachen, podczas której poznali kulturę innych krajów. Zwiedzali miasto i poznawali młodzież z państw partnerskich projektu. Czekamy na kolejne inicjatywy, a już wiem, że wkrótce rozpocznie się współpraca uczniów w ramach sportów zimowych – powiedziała Bogusława Kozłowska, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

- Pochodzę z Mazur, ale już dziewięć lat mieszkam w Holandii, gdzie uczę się. Projekt bardzo mi się podoba. Dzięki niemu szlifuję języki obce i mogę podpatrzyć sposoby edukacji w innych krajach. Zauważyłam, że w Polsce jest wyższy poziom w szkołach niż w Holandii. Nauczyciele mają większe wymagania - mówiła Paula Trzcińska.

- Jestem nauczycielką języka francuskiego w Instytucie Oświatowym Leewenborgh. To jest bardzo ważne, by młodzi ludzie z Holandii, Belgii, Polski, czy Francji mieli możliwość poznawania swoich obyczajów. Zauważyłam, że polskie szkoły są bardziej zdyscyplinowane. U nas rządzi wolność wśród młodych ludzi – twierdziła Tinelies Rubrech.

Warto podkreślić, że przedstawiciele Regionu Miast Aachen wręczyli jeleniogórskiemu staroście Jackowi Włodydze jabłoń do zasadzenia, jako symbol partnerstwa, by rosła, zapuszczała korzenie i dawała owoce, tak jak współpraca regionów.

Po obradach odbył się wyjazd do firmy ceramicznej Polcolorit S.A. Marconi w Piechowicach, by zaprezentować jej rozwój jako przykład europejskiej współpracy przedsiębiorców. Następnie uczestnicy mieli wycieczkę do wodospadu Kamieńczyk, gdzie przy wspólnym ognisku zjedli kolację.

Druga część obrad odbędzie się dzisiaj (21.09.) w Schronisku na Szrenicy. Goście zostaną oprowadzeni po górach i zwiedzą Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group