Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 6525
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tramwajowe perypetie u sąsiadów

Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 10:06
Aktualizacja: 10:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tramwajowe perypetie u sąsiadów
Komunikacja szynowa działa w mieście do dziś.
Fot. TEJO
Liczący prawie sto tysięcy mieszkańców Liberec (największe czeskie miasto najbliżej Jeleniej Góry) stawia na tramwaje. Powstanie kolejna linia, ale nie będzie w pełni wykorzystana przez mieszkańców.

Stolica Karkonoszy z tramwajów zrezygnowała w 1969 roku. W Libercu ograniczono jedynie ich kursowanie wyłączając z sieci starówkę, po której wagony jeździły do 1984 roku. Utrzymano jednak pozostałe linie, w tym malowniczy trakt do Jablonca nad Nisou.

Tymczasem, jak informuje portal iDNES.cz w stolicy województwa libereckiego trwają prace przy budowie kolejnej linii tramwajowej łączącej centrum miasta z osiedlem Dobiášova na peryferiach miasta. Jednak ta inwestycja wzbudza w Libercu sporo kontrowersji: linię wytyczono tak, że mieszkańcy wielu budynków będą mieli daleko do przystanku i… pozostaną wierni komunikacji autobusowej. Tymczasem były plany, aby – poprzez uruchomienie tramwajów – zlikwidować niektóre linie autobusowe. Nowa linia tramwajowa w Libercu ma być gotowa w połowie roku.

Jak widać, tramwajowe inwestycje, które zapowiadał w swoim programie wyborczym prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła (Szybka Kolej Miejska), nie zawsze są „trafione”. Choć z całą pewnością wielu miłośników komunikacji tramwajowej zazdrości Czechom, że nie zlikwidowali tej formy transportu publicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group