Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7214
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tramwajowe perypetie u sąsiadów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 10:06
Aktualizacja: 10:07
Autor: TEJO
Komunikacja szynowa działa w mieście do dziś.
Fot. TEJO
Liczący prawie sto tysięcy mieszkańców Liberec (największe czeskie miasto najbliżej Jeleniej Góry) stawia na tramwaje. Powstanie kolejna linia, ale nie będzie w pełni wykorzystana przez mieszkańców.

Stolica Karkonoszy z tramwajów zrezygnowała w 1969 roku. W Libercu ograniczono jedynie ich kursowanie wyłączając z sieci starówkę, po której wagony jeździły do 1984 roku. Utrzymano jednak pozostałe linie, w tym malowniczy trakt do Jablonca nad Nisou.

Tymczasem, jak informuje portal iDNES.cz w stolicy województwa libereckiego trwają prace przy budowie kolejnej linii tramwajowej łączącej centrum miasta z osiedlem Dobiášova na peryferiach miasta. Jednak ta inwestycja wzbudza w Libercu sporo kontrowersji: linię wytyczono tak, że mieszkańcy wielu budynków będą mieli daleko do przystanku i… pozostaną wierni komunikacji autobusowej. Tymczasem były plany, aby – poprzez uruchomienie tramwajów – zlikwidować niektóre linie autobusowe. Nowa linia tramwajowa w Libercu ma być gotowa w połowie roku.

Jak widać, tramwajowe inwestycje, które zapowiadał w swoim programie wyborczym prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła (Szybka Kolej Miejska), nie zawsze są „trafione”. Choć z całą pewnością wielu miłośników komunikacji tramwajowej zazdrości Czechom, że nie zlikwidowali tej formy transportu publicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~DINO 17-01-2011 10:30
cos mi się wydaje że w kampanii wyborczej był POCIĄG WIELKI ale odjechał wraz z planami ale spokojnie planowany powrót Pociągu za około 3i pól roku tak trochę przed wyborami zniecierpliwionych podróżnych prosimy o zachowanie spokoju wszystko jest na dobrym torze ;)
~..........x 17-01-2011 10:49
nie za bardzo rozumiem skąd to odniesienie do planów p. Zawiły... przecież a...logii tutaj nie ma żadnej, co najwyżej czarnowidztwo, bo jeleniogórskie SKM żadnych autobusów zastępować raczej nie będzie i wbrew nazwie nie ma krążyć po Jeleniej w kółko, a raczej łączyć już istniejącymi torowiskami jelenią z sąsiadującymi miejscowościami. ktoś tu chyba kogoś nie lubi, a jeśli się mylę, to w ogóle nie rozumiem po co to było napisane i co tu kogo obchodzą tramwaje w miejscowości odległej prawie tyle co Wrocław. może o wrocławskich tramwajach popiszmy itd?
~Jak długo? 17-01-2011 11:07
Pomysł na szybką kolej podmiejską integrującą wszystkie ważne miejscowości Kotliny to bardzo ważny pomysł. Nie tylko ważny społecznie alę także gospodarczo. Gdyby nie pazerność Wrocławia i jego destrukcyjny wpływ na rozwój naszego miasto mielibyśmy dobre połączenia drogowe z Niemcami.\ i z Pomorzem. Skąd zresztą przyjeżdżają turyści. Dzięki tym turystom, którzy na razie godzą sie na niewygody z dojazdem Wrocławiowi nie udało się do końca zgnoić naszego miasta. Tylko jak długo to jeszcze potrwa?
~ 17-01-2011 11:32
DOLNOŚLĄZAK. Istnienie Euroregionu Nysa, powoduje zainteresowanie zdarzeniami zachodzącymi nie tylko w kierunku do Wrocławia. W Kotlinie Jeleniogórskiej jest trakt szynowy do Szklarskiej i Milkowa. Niestety pod Sniezke juy nie dojedziemy, dzieki samorzadowcom z Karpacza. Pilne zadanie dla starosty poki inni gminni urzednicy, nie zaczna wprowadzac w zycie swoich dzielnicowzch fanazjii.
~iras 17-01-2011 12:07
nie do Milkowa tylko do Karpacza przez Milkow niestety zamkniety!
~O RETY 17-01-2011 14:42
LOL PRZECIEZ JUZ METRO BUDUJOM TYLKO NIE WIDAC BO POD ZEIMIOMOM JEST
~prawda na100 17-01-2011 17:46
za wąskie drogi mamy niestety - to nie Wrocław
~ZABOBRZANIN 17-01-2011 20:19
No to wiadomo dlaczego mamy takich pruncypałów "skazonych" tym wynalazkiem... Czy któryś z rodziny ma firmę ściśle zwiazana z takim osprzętem ? Przez miasto nie można przejechać aby koła nie urwać bo nie ma na drogi, a tu taki rarytasik !
~Tomwoj 17-01-2011 21:53
Artykuł trochę a raczej bardziej źle napisany, bo w czeskim artykule jest większa mowa i sprzeczka o tym którędy linie lepiej poprowadzić (są dwie wersje) by była ona przez więcej ludzi wykorzystana. Niestety Liberec jest położony na większych wzniesieniach i układ linii, który jest budowany będzie wykorzystany przez ok. 50% ludzi z tego osiedla, a osiedle to głównie bloki takie jak na Zabobrzu tak, więc tramwaje puste jeździć nie będą. Tym bardziej, że ta budowana linia to tylko część linii, która w następnych latach będzie rozbudowywana na dalsze osiedla Vesec, do Doubi i będzie mieć ponad 4 kilometry długości. Przejeżdżać będzie większości przez osiedla sypialnie, takie jak Jeleniogórskie Zabobrze, tak, więc ten artykuł, że ta linia nie będzie w pełni wykorzystana przez mieszkańców to raczej nieprawda. Co ciekawe Liberec 100 tyś. Mieszkańców jest wielkości Jeleniej Góry 85 tyś. Mieszkańców, gdy policzyć tylko całą kotlinę Jeleniogórską to wyjdzie ok. 130 tyś. Mieszkańców tak, więc
~Tomwoj 17-01-2011 22:00
---Mieszkańców tak, więc w Jeleniej Górze komunikacja tramwajowa mogłaby też istnieć, lecz tylko niestety jest jeden poważny problem to nasz rząd albo raczej jego brak. Rządzą nami dalej po obaleniu komuny komuniści i rozwalają w tym kraju, co się da, szkoda dopóki się my Polacy ze snu nie obudzimy to będziemy mieć jak mamy. Piszecie, że w Jeleniej za wąskie ulice mamy, dziury itd. Po za dziurami nie prawda tramwaj mógłby się w nasze ulice pomieścić tylko, że jelenia Góra pod względem infrastruktury ulic i obwodnic jest do tyłu sto lat za murzynami i niestety jeszcze długo postoimy w korkach zanim cokolwiek na dobre za naszych czasów się zmieni.. Wystarczy zobaczyć w Libercu gdzie o niebo jest lepiej i nawet mają nie jedną obwodnicę, które to rozbudowują po dzień dzisiejszy.
~Tomwoj 17-01-2011 22:05
http://www.dpml.cz/obrazky/dokumenty/61-02_2010_06_DPML_ROCHLICE_ETAPY.pdf?PHPSESSID=0a6cb02fd047238c7a1a0e5aec6b0434 http://www.liberec-me-bavi.cz/redakce/index.php?clanek=43766&lanG=cs&xuser=&slozka=37623 dwie stronki o tej budowanej linii tramwajowe
~do "prawda" 17-01-2011 22:09
DLATEGO BEDZIE METRO OSLE, METRO JEST POD A NIE NAD POZDRO
~taka prawda 17-01-2011 22:52
metro z karpacza do pecu przycmi marne libereckie tramwaje - tylko czego tak cicho o tym ostatnio
~ 18-01-2011 17:57
ad.22:52. Gdyż z inicjatywy samorządowców Karpacza zlikwidowano część traktu szynowego w tym rejonie. DOLNOSLAZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group