Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9331
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To oni zmieniali Jelenią Górę przez ostatnie 25 lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 czerwca 2014, 7:57
Aktualizacja: Niedziela, 8 czerwca 2014, 8:35
Autor: Angela
Fot. Angela
Honorowe wyróżnienie dla Aliny Obidniak oraz tytuły laureatów dla: Bożeny Fijałkowskiej, Józefa Leśniaka i Bolesława Osipika przyznano w konkursie "Od PRL–u do demokracji – Oni zmieniali Jelenią Górę w okresie ostatnich 25 lat". Organizatorzy konkursu podkreślali, że wybór spośród 12. nominowanych był bardzo trudny. Statuetki wręczono 5.06. w Domu 7 Marzeń w Jeleniej Górze.

Była to pierwsza, ale nie ostatnia edycja tego konkursu, zorganizowana przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Towarzystwo im. św. Brata Alberta, Koło w Jeleniej Górze.

Poza uhonorowanymi osobami, nominowani byli: Anna Skibińska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze, Konrad Sikora ze Spółdzielni Socjalnej PATRON, Paweł Gluza ze Stowarzyszenia All-ternatywa, Grażyna Malczuk, kanclerz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego, Maria Bieleń z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Jolanta Ratyńska z Prywatnego Centrum Kształcenia Kadr, Wojciech Głogowski, założyciel szkoły Aikido oraz Robert Obaz ze Stowarzyszenia Goduszyn.

- Wszyscy nominowani zasługują na wyróżnienie i tytuł ludzi, którzy zmieniali Jelenią Górę w ciągu ostatnich 25 lat, ale staraliśmy się wybrać tych, którzy w szczególny sposób zapisali się w kartach tej historii – mówili organizatorzy. – Tych, którym właśnie w tym momencie należy podziękować za wieloletnią pracę na rzecz swoje małej ojczyzny – dodali.

Honorowe wyróżnienie w kategorii kultura i sztuka kapituła jednogłośnie przyznała Alinie Obidniak. Wieloletniej dyrektor Teatru im. C. K. Norwida (1973-1988 i 2000), która przez wiele lat zmieniała oblicze teatru i nadała szczególne znaczenie jeleniogórskiej kulturze. Z jej inicjatywy od 1973 roku corocznie odbywały się Jeleniogórskie Spotkania Teatralne z udziałem zespołów krajowych i zagranicznych, a od 1983 roku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych stojący na najwyższym poziomie. W 1979 roku Alina Obidniak założyła przy Teatrze im. C. K. Norwida Ośrodek Badań i Praktyk Kulturowych, który miał charakter międzynarodowy i prowadził badania interdyscyplinarne. Jest również laureatką tytułu Kobieta Europy i wielu ogólnopolskich plebiscytów.

W kategorii edukacja i wychowanie nagrodzono Bożenę Fijałkowską, zaszczepiającą w młodych ludziach ideę wolontariatu. Niezwykle skromna pedagog szkolna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jeleniej Górze podkreślała, że jest bardzo zaskoczona wyróżnieniem, bo nie robi nic wielkiego. Pomaga tylko tym, którzy tej pomocy potrzebują i tę chęć pomagania zaszczepia w młodzieży.

Wśród laureatów nie mogło zabraknąć Józefa Leśniaka, który otrzymał wyróżnienie w kategorii
promocja zdrowia. Podczas obrad jury jednogłośnie poparło jego nominację, zgodnie przyznając, że to człowiek – legenda, któremu wielu ludzi zawdzięcza życie i odzyskanie ludzkiej godności. Józef Leśniak to bowiem założyciel i wieloletni szef jeleniogórskiej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR. Współpracował z Markiem Kotańskim. – W tej pracy odnalazłem swoją wolność i pomagałem odzyskać tą wolność i godność ludziom zniewolonym przez alkohol i narkotyki – mówił podczas gali Józef Leśniak. – Dzisiaj wychowałem już swojego następcę, teraz pracuję jako terapeuta, tym bardziej jest mi miło odbierać tę statuetkę – mówił.

Spory problem z wyborem laureata kapituła konkursowa miała w kategorii sport i turystyka, w której znalazło się dwóch pasjonatów: wyróżniony Bolesław Osipik i nie mniej zasłużony dla Jeleniej Góry Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego, społecznik pracujący na rzecz poprawy bezpieczeństwa cyklistów i rozwoju dróg rowerowych w stolicy Karkonoszy. Ostatecznie tytuł laureata otrzymał Bolesław Osipik, zwany rowerowym ambasadorem Jeleniej Góry, który ze względu na swój stan zdrowia, ograniczył swoje promocyjne wyprawy rowerem. Nagroda miała być więc dla niego podziękowaniem za dotychczasową promocję miasta, z którą przejechał ponad 300 tysięcy kilometrów podróżując po całej Polsce i Europie.

Galę rozdania statuetek uświetniły dwa występy teatralne. Teatr „Na progu” po raz pierwszy pokazał fragment przygotowywanej obecnie sztuki „Miłość i żałość” wyreżyserowanej przez Mirosława Samsela, na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego. Sam reżyser i aktor zarazem Mirosław Samsel pokazał natomiast niezwykłą odsłonę „Tryptyku Rzymskiego”. – To aktor i teatr na miarę Ludwika Solskiego – chwaliła Alina Obidniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Iga 7-06-2014 8:16
Takiego steku kłamstw dawno nie słyszałam. Młodzi nauczyli się nieźle kłamać, by uzasadnić wydatkiunijnego projektu. Osobiście znam conajmniejkilkadziesiąt osób, które naprawdę zmieniły Jelenią Górę. Oprócz Pani Obidniak, podaję kilka przykładów: Marcin Zawiła, Piotr Roman, Andrzej Jankowski, Senator Andrzej Piesiak, Kazimierz Wilk, Józef Kusiak, ś.p. Jerzy Szmajdziński, Zofia Czernow, Pani Poseł i dyrektor Elżbieta Zakrzewska, Pan Senator Karbowski, Senator Lewandowski, Zbigniew Ładziński, ks. Józef Stec - i wielu, wielu innych. Szkoda, bardzo szkoda, że młodzi organizatorzy nie postarali się o inne nominacje.
~FF 7-06-2014 8:31
Iga > wymieniłaś samych karierowiczów...Nie pasi ogłoś swój plebiscyt.
~Tubylec 7-06-2014 8:43
Tak super zmienili tą Jelenią Górę że wyjechało stąd już 20000 osób, a drugie tyle planuje to w niedalekiej przyszłości......
~... 7-06-2014 9:09
Chylę czoło przed dokonaniami w kulturze pani Aliny Obidniak w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ale po przemianach Ona nie miała żadnego wpływu na to co się działo, ani też (oprócz negacji) nic nie robiła w zakresie demokratycznych zmian w Polsce, w kraju. Ciekawe jakie było uzasadnienie, że znalazła się wśród tych "wyróżnionych"!?!
~eta 7-06-2014 9:20
Nie będę cytować nazwisk, których nie znam, a które jakoby zmieniały Jelenią Górę przez 25 lat!!! A mieszkam tu od zawsze i znam dziesiątki osób, które faktycznie zasługują... Kto nominował??? No, ale przynajmniej laureatów sensownie wybrano...
~123 7-06-2014 10:01
Powinno być - ,,Od PRL do demokracji - Oni utrzymali się przy korycie". Po pierwsze rozwój miasta to zależy od prywatnych przedsiębiorców, produkujących dobrobyt, a nie od pasożytów z budżetówki.
~jelgor 7-06-2014 10:17
A gdzie honorowy patron z Legnicy?
~łu-bu-du-bu 7-06-2014 11:36
Ta... szczególnie ta pani pedagog zmieniła - szkoda bardzo
~zdziwiony 7-06-2014 14:08
nominowany GLUZA to chyba jakieś żarty co on zmienił w Jeleniej Górze ma parcie do polityki i władzy to jedno a zasługi dla miasta i mieszkańców to drugie
~kolo-dziadzi 7-06-2014 17:04
ble ble ble,a tablica rezerwat przy Bolkowie
~Boss 7-06-2014 17:53
Celwiskoza,Fampa,Confex,Anilux,Polsport,Jelfa,Zakłady Mięsne,Zakłady Optyczne,PKS towarowy ,Transbud,Wielka płyta ,Zremb ,Zakłady papiernicze to tylko kilka firm które zatrudniały nawet kilka tysięcy ludzi mogłyby istnieć do dziś do tego zlikwidowane szkoły,szpitale,jednostki wojskowe zrujnowane obiekty ,baseny wyludnienie miasta obniżenie znaczenia administracyjnego regionu same sukcesy jest za co nagradzać
arturek 7-06-2014 17:55
oooooooooo....... jaka zgodnosc w komentarzach :) zapewne wszystkie nadzwyczaj pozytywne ....
~` 7-06-2014 18:40
Kto co zrobil z Imienia i Nazwiska co to dało obywatelom miasta i jak wpłynęło na odbiór miasta przez turystów. Rauty bankiety banialuki ordery medale dyplomy - kongres futurologiczny
~ 7-06-2014 21:03
Kraj w niewoli, kraj sprzedany. powstan Polsko, skrusz PZPR=PO kajdany.
~fr 7-06-2014 21:19
Znowu poważna gafa, że nie nagrodzono Zofii Czernow. Pamiętajcie wszyscy organizatorzy imprez, narad,spotkań, rautów, podsumowań, powinszowań, wręczeń, że powinien to być stały punkt programu.
~ 7-06-2014 21:25
Porażka to i owo
~ 7-06-2014 21:29
Cenzura od Bieruta dalej działa?
~ 7-06-2014 21:32
Ad.~Boss. Przesadzasz. W to miejsce powstały PUP, PIP, oraz zamiast firm produkcyjnych fajne zagraniczne firmy handlowe: Hypernova. Tesco, Lidl, Kaufland, zestaw Biedronek, Aldi. U wielebnych od Erazma&Pankracego powstało gimnazjum. Jest KARR, dzięki któremu są cykliczne prawie naukowe konferencje nt. rozwoju z poczęstunkiem. "Komunistyczne" czyny społeczne zastąpiono nowoczesnym wolontariatem. Pomyślnie rozwija się ekonomia społeczna oraz fundacje sponsorowane z budżetu. Marzeniem pozarządowych był od lat wielkogabarytowy dom 7 marzeń dla kilku organizacji. W sołectwie Goduszyn zbudowano ścieżkę dla hulajnogi etc. DOLNOŚLĄZAK
~jasiek 7-06-2014 22:07
Do Boss - Zakłady Optyczne - istnieją , funkcjonują i radzą sobie bardzo dobrze. A że nie zatrudniają , 500 osób tylko ... to kwestia , rynku ( nie ma już RWPG i zimnej wojny) i nowej technologii produkcji. To samo dotyczy innych zakładów , w tym Wielkiej Płyty ( kto chce w tym mieszkać ??) , itd. Pozdrawiam serdecznie i życzę mniej demagogii. Jasiek
~... 7-06-2014 23:05
Nie ma co się podniecać - zdjęcia mówią wszystko.Szacun dla pani Obidniak reszta kolesiostwo i tyle. A były v-ce znów na salonach ha, ha...
~jeż do jaska 7-06-2014 23:10
W powszechnym odczuciu , po przemianach nastepuje stopniowa degradacja miasta. Trudno mówic o sukcesach w przypadku upadku przemysłu i ekonomicznej koniecznosci ucieczki młodych. Niestety, Jaśku Twoja wypowiedz jest demagogiczna i w duchu propagandy sukcesu jaki obserwowaliśmy w mediach
~Gość 8-06-2014 0:38
Ciekawe co te osoby wymienione zrobily dla miasta ,bo ja jakos ich wkladu nie widze no moze to ze przez 25 lat zniczyli kilka zakladow pracy ,oraz kupe sklepow prywatnych i jeszcze malych firm prywatnych ,gratulacje za ten rozp.... .
~egon 8-06-2014 8:08
Tak to oni doprowadzili Jelenią Górę do ruiny i likwidację wszystkich zakładów pracy ,również ci ,którzy zostali wymienieni przez Igę
~ 8-06-2014 11:38
DOLNOŚLĄZAK. Reprymenda dla organizatorów! Nie uhonorowaliście PO-magistrackiego urzędnika od dialogu społecznego. Głównego inspiratora i organizatora całego przedsięwzięcia. Ten facet w okresie 3-lecia istnienia Komitetu Ratuszowego PO-partii zrobił więcej, aniżeli wszyscy razem wzięci. przez całe 25-lecie. "To co się da dzielił na dwa". Poróżnił 2 kościoły. Kilka organizacji pozarządowych. Wraz z oświatowym /od "komunistów"/ urządził imprezkę klerykalną w Żeromie na 100 lecie skautingu i spotkania w "apolitycznych" szkołach z senatorem słusznej opcji. Powołał atrapy samorządowe, jako prezydenckie rady. Organizował jaja konferencje - m.in. nt. - "Zamienię bułę na brokułę". Wypromował słynną na Polskę posłankę Cielebąk. Od 2 lat - jako polityczny wizażysta - promuje sołtysa z Goduszyna.
~tubi 8-06-2014 13:46
Zbyszek Leszek był nominowany? z całym szacunkiem dla tego Pana ale za co? jak już tak sport chcą to Majka Włoszczowska. Organizacja Imprez to mammy w JG kupe organizatorów o których kapitula konkursu nawet nie wie. Prywata na max
~kadajel 8-06-2014 18:23
Nie ujmując Panu Bolesławowi Osipikowi zasług, ale mam wątpliwości co do ilości przejechanych kilometrów. Powiem tak: to jest 200 wypraw z Naszego Miasta na Mazury tam i z powrotem, to jest 50 razy 6000 km rocznie. A gdzie szkoła, praca, pogoda, choroba itd. Z sufitu wzięta liczba.
~ 8-06-2014 21:36
Na litość boską co p. Obidniak zmieniła? Wystawiała przedstawienia( nie sama ) bo to była jej praca i tyle .Niedawno dostała jakieś odznaczenie i znowu? Nie dobrze sie robi
~cyklista 8-06-2014 22:55
Też uważam, że dobór kandydatów w kategorii sport i turystyka to jakaś pomyłka. Z dwojga złego jednak już wolę Bolesława Osipika niż Zbigniewa Leszka. Pan Osipik realnie promuje Jelenią Górę, podczas gdy Zbigniew Leszek nie robi ZUPEŁNIE NIC dla sportu i rowerzystów (proszę wymienić jakieś konkretne działania tego pana w ostatnich latach), a jego działalność "popularyzatorska" (celowo w cudzysłowie), sprowadza się w zasadzie do popularyzacji łamania prawa. Można powiedzieć, że to co wartościowe u Z. Leszka nie jest nowe (to co p. Leszek "odkrywa" inni odkrywali gdzieś tak z 20 lat temu), a to co nowe, nie jest wartościowe ("turystyka" z brakiem poszanowania wszelkich przepisów i narażaniem ludzi na niebezpieczeństwo). Kandydata p. Leszka to niestety zupełna kompromitacja komisji.
~ 9-06-2014 7:28
A gdzie sa Ci ktorzy zmienili miasto w ruine i pustynie przemyslowa? czy to nie znaczace zmiany? Z Czernow rozwalila kilka powaznych firm, inni tez solidnie dolozyli staran by zabraklo pracy i wydano pieniadze na rzeczy nieoplacalne, jak tandetne naprawy ulic, rewitalizacja parku w zdoju. Dlaczego o tak zasluzonych ludziach ani mru,mru?
~Biker 10-06-2014 0:25
Właśnie odwalają kolejna fuszerkę na budowanej Spółdzielczej - "ścieżki rowerowe" w stylu tych na Karola Miarki i na obwodnicy południowej, po których nie da się jeździć szybciej niż 15 km/h. A co robi Z. Leszek poza tym że siedzi i dłubie palcem w nosie? Komuś takiemu dawać nagrody za pracę społeczną na rzecz rowerzystów? Jaką pracę? Wolne żarty! Potem znowu będzie płacz, że zrobili beznadziejną ścieżkę rowerową, a teraz nie ma kto zabrać się za pilnowanie władz, żeby projekt był przyjazny rowerzystom.
~@Zdziwiony 10-06-2014 0:56
Proszę się nie dziwić. Proszę wpisać w wyszukiwarkę Jelonki "Paweł Gluza", a okaże się, że w bardzo wiele imprez i wydarzeń zostało zainicjowane właśnie przez tę osobę. WOŚPy, koncerty, debaty, projekty, wymiany młodziezy, tworzenie społeczeństwa obywatelskiego od podstaw. Oto jego dorobek. Niektórym się po prostu chce chcieć...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group