Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6280
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To już 55 lat Karkonoskiego Parku Narodowego!

Wiadomości: Region
Niedziela, 21 września 2014, 8:52
Aktualizacja: 8:57
Autor: Mea
Fot. KPN
„Prawdy i mity o Karkonoskim Parku Narodowym”, czyli konferencja zorganizowana z okazji 55. lat Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się w piątek (19.09.) w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Uczestników konferencji przywitał dyrektor KPN-u Andrzej Raj. Następnie referaty wygłosili: Alina Kulczyk-Dynowska „Finansowe, przestrzenne i społeczne aspekty funkcjonowania Karkonoskiego Parku Narodowego, Sandra Nejranowska „Karkonoski Park Narodowy – wróg czy przyjaciel społeczności lokalnej (O roli dialogu społecznego)”, Arkadiusz Babczuk „Zasady finansowania parków narodowych – doświadczenia i perspektywy oraz Anetta Zielińska, „Jak można wycenić wartość parku narodowego - propozycja koncepcji wyceny”.
Odbyły się również panele dyskusyjne, które poprowadzili: Dariusz Kuś (Czy Natura (2000) jest taka straszna?), Artur Pałucki (Czy edukacja ekologiczna wpisuje się w promocję regionu?) Hanna Nitka (Co „wyrośnie” w Pałacu w Sobieszowie) oraz Michał Makowski (Remonty szlaków turystycznych – fanaberia czy konieczność).

W programie konferencji znalazły się zagadnienia, które najczęściej poruszane są przez szeroko rozumianą społeczność lokalną, a dotyczą działalności Parku.

- Szczegółowo omówiony został temat finansowania parków narodowych, których dotacja z budżetu państwa nie jest w stanie pokryć nawet wydatków bieżących, dlatego też wszystkie inwestycje finansowane są przez źródła zewnętrzne. Zadane zostało pytanie co stanie się z parkami narodowymi, gdy zabraknie możliwości pozyskiwania funduszy. Kontrowersyjnym zagadnieniem jest także promocja regionu, w której najczęściej pomija się park narodowy, nie wspominając o tym, że większość atrakcji turystycznych Karkonoszy leży na terenie Parku – mówiła Hanna Nitka z KPN-u.

Zaprezentowano również koncepcję zagospodarowania kompleksu pałacowego w Sobieszowie na Centrum Edukacyjno-Muzealne Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Główną atrakcją Centrum będzie ekspozycja historyczna na parterze pałacu oraz ekspozycja przyrodnicza dotycząca pięter roślinnych w Karkonoszach, zlokalizowana w budynku Wielkiej Stajni. Na terenie kompleksu pałacowego swoje miejsce znajdą również: sala konferencyjna, restauracja, bursa z miejscami noclegowymi dla zielonych szkół, a także pozostała infrastruktura niezbędna do prowadzenia edukacji ekologicznej – opowiadała Hanna Nitka.

Kolejnym szeroko komentowanym tematem związanym z Karkonoskim Parkiem Narodowym był remont szlaków turystycznych.

- Starano się przekonać uczestników konferencji, że kanalizacja ruchu turystycznego poprzez tworzenie brukowanych traktów sprzyja ochronie przyrody, gdyż nie ma wtedy potrzeby zbaczania z wygodnego szlaku i wydeptywania obszarów przyrodniczo cennych – powiedziała Hanna Nitka.

Konferencję zakończyła prezentacja Geoportalu Karkonosze, który każdemu daje możliwość dostępu do map tematycznych, a także wędrówki szlakiem turystycznym z dostępem do informacji przyrodniczych w warstwach tematycznych.

- Turysta dzięki modułowi „Planowanie tras turystycznych” może zaplanować swoją trasę po całych Karkonoszach, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~parafianka 21-09-2014 9:48
"Starano się przekonać uczestników konferencji, że ka...lizacja ruchu turystycznego poprzez tworzenie brukowanych traktów sprzyja ochronie przyrody, gdyż nie ma wtedy potrzeby zbaczania z wygodnego szlaku i wydeptywania obszarów przyrodniczo cennych." Byłam wczoraj na Chojniku. Bruk był tak śliski, że ludzie szukali możliwości przejścia żwirowymi obrzeżami.
~fan Sobieszo 21-09-2014 12:07
co tak skromnie panie dyrektorze-bez filharmonii i innych .............
~no.no..... 21-09-2014 17:07
Panie AR, a szlaki teraz remontowane- tzn. Ko...lowa Ścieżka i niebieski ze Śnieżnych Kotłów? - to dopiero kanał, żeby nie pogubić butów i nie utonąć w błocie trzeba iść lasem, po remoncie jest gorzej niż przed, a te sterty gałęzi porzucane przy szlakach to jak się dowiedziałem potykacze? ktoś się w tym KPN nieźle potkną i udeżył w główkę bo normalny na takie coś by nie wpadł - niektóre potykacze tuż przy szlaku są tak ostre i sterczą jak dzidy, ciekawe jak to się ma do bezpieczeństwa turystów,
~fico 21-09-2014 17:32
Co się tyczy szlaków brukowanych, jestem w stanie zrozumieć stanowisko KPN, ale odcinek na Chojnik jest pewnym nieporozumieniem.
~Turysta 21-09-2014 22:35
KPN-iarze jak zwykle żyją w swoim świecie. Wystarczyłoby pół godziny postać przy niedawno "wyremontowanym" szlaku z Kopy do Śląskiego Domu, żeby zobaczyć, że 80% turystów nie idzie po bruku, tylko wąskim paseczkiem żwirku dla niepełnosprawnych. Nota bene od dawna wychodzi tam już plastikowa siatka spod żwirku. Gdyby nie było barierek, ludzie schodziliby ze szlaku na trawę, gdzie jest naturalne, miękkie podłoże. To samo dotyczy pozostałych "remontowanych" szlaków w KPN. Gorzej się po nich chodzi, niż wcześniej po naturalnych, nawet nierównych ścieżkach. Ale co o tym może wiedzieć "szlachta" z KPN-u, która wszędzie dojeżdża służbowymi terenówkami? Dla samochodów oczywiście bruk jest wygodniejszy. Kilka referacików napisanych na zamówienie albo przez włazidupców i już mamy pozory "dyskusji".
~Turysta 21-09-2014 22:42
Cd. A już prawdziwą zbrodnią było wybrukowanie szlaków ze Strzechy Akademickiej do Białego Jaru (żółty) i od Spalonej Strażnicy do Luczni Boudy (też żółty), gdzie przed remontem prowadziły wygodne ściezki po naturalnym podłożu, które wcale nie wymagały remontu. Ktoś powinien beknąć za CELOWE niszczenie przyrody w Karkonoszach. Pracownicy parku narodowego nie mają pojęcia o turystyce, przyrodzie i remontach dróg! Czemu zresztą trudno się dziwić, gdy o zatrudnieniu nie decydują kompetencje, tylko koligacje rodzinne.
~xxx. 21-09-2014 23:17
No55
~miеszkaniec 21-09-2014 23:34
Karkonoski Park Narodowy tak promuje region że aż hej! Chyba promują samych siebie. To tępienie lokalnych fotografów, którzy boją się już robić zdjęcia z Karkonoszy żeby nie płacić jakichś horrendalnych stawek, to rzeczywiście jest promocja regionu. Raczej działanie na szkodę regionu! Dodatkowo sabotują wszelkie inwestycje w karkonoszach. Przestarzały wyciąg krzesełkowy na Kopę, prawdziwy skansen na skalę europejską,jest tego najlepszym przykładem. Kazda gmina czy inwestor którzy chcą coś zrobić dla turystów, napotykają na mur z betonu przyspawanych do stołków urzedników, którzy czują się jak na prywatnym folwarku, który służy tylko do zatrudniania krewnych i znajomych królika i kręceniu pokątnie prywatnych interesów. to towarzystwo już dawno należało by rozgonić na cztery wiatry!
~ 22-09-2014 0:26
I co wynikło z tej konferencji? Że Karkonoski Park Narodowy to jednak przyjaciel społeczności lokalnej, bruk to jedyna właściwa nawierzchnia na szlaku górskim, zamykanie kolejnych szlaków oczywiście podyktowane jest ochroną przyrody (jakże by inaczej?), a biedny park narodowy ledwie wiąże koniec z końcem (ach te wstrętne ministerstwo), ale dzielnie stawia czoła wszelkim siłom nieczystym czyhającym na biednych pasjonatów z KPN. Tylko skoro w KPN taka bida, to po co im restauracja, bursa, wielki pałac, który dopiero teraz zaczyna popadać w ruinę, kolejne centra edukacji ekologicznej i muzea, za co wydawane są książeczki na kredowym papierze, których nikt nie kupuje? Kto to wszystko utrzyma? A było coś o zyskach ze sprzedaży drewna z Karkonoszy?
~ 22-09-2014 0:28
Najłatwiej wymyslać durne pomysły, a potem narzekać że nie ma pieniędzy na utrzymanie tego bajzlu albo też ciąć jeszcze więcej drzew, żeby mieć kasę na utrzymanie folwarku i pozatrudnianych w nim rodzin.
~Rübezahl 22-09-2014 1:03
Remonty szlaków są oczywiście konieczne ale to co robi KPN to jest tylko psucie szlaków a nie remonty. Znaffcy z KPN w ogóle nie mają pojęcia jak powinien wyglądać wygodny szlak górski ! Dajcie w góry leśnika z Pomorza z doktoratem nt. stonki to zrobi z Karkonoszy deptak miejski właśnie dla... stonki.
~Były 22-09-2014 10:49
Orły na Chojniku.Ale za cholerę nie powalczyli aby ten obszar przyłączyć do parku.Orłów nie ma ,zostały tylko jelenie .
~cccc 22-09-2014 14:23
o społeczności lokalna, klękajcie narody, oto nadchodzi KPN, i z okazji otwarcia kolejnego supermarketu w mieście KPN wystawi swój punkt edukacyjny w którym będzie promował Karkonosze, tylko jak wjadę tam rowerem- to mnie pogonią, jak będę zbierał grzyby- to mnie pogonią, to na jasną chole.....ę mi tak KPN, ale jak niedawno naliczyłem prawie 7 aut z KPN na Równi pod Śnieżką to im wolno, bo ponoć jakieś ministry przyjechały i nóżki i do chodzenia nie przywykłe,
~ 22-09-2014 16:19
Już dawno należało by rozgonić to zaśmierdłe towarzystwo,które potrafi tylko świętować z byle okazji i utrudniać innym życie. Klasyczny przykład urzędniczego betonu,którego cała aktywność sprowadza się głownie do tego żeby w niezagrożony sposób piеrdzieć w państwowe stołki aż do emerytury.Wystarczy popatrzeć na spis rodzin zatrudnionych w KPN żeby od razu zrozumieć jakie zasady rządzą w tej instytucji. Nie bez powodu mówi się że to rodzinny folwark Raja.
~łazik 22-09-2014 19:27
Te mapy na Geoportalu Karkonosze są pełne błędów! Czy Karkonoski Park Narodowy poniesie konsekwencje jeśli ktoś zabłądzi w górach kierując się szlakami zaznaczonymi na ich mapkach? Już nie mówiąc o tym że KPN sam się kompromituje, chwaląc się taką "wiedzą". Poczzytajcie opinie na tej stronie: http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=pl&q=cache:BCipzDbFN6EJ:http://e-karkonosze.eu/przyroda/weekend-z-mapa-juz-za-nami/%2Bhttp://e-karkonosze.eu/przyroda/weekend-z-mapa-juz-za-nami/&gbv=2&&ct=clnk
~zxc 23-09-2014 21:42
i o 55 lat za dużo !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group