Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3541
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: To już 55 lat Karkonoskiego Parku Narodowego!

Niedziela, 21 września 2014, 8:52
Aktualizacja: 8:57
Autor: Mea
Region: To już 55 lat Karkonoskiego Parku Narodowego!
Fot. KPN
„Prawdy i mity o Karkonoskim Parku Narodowym”, czyli konferencja zorganizowana z okazji 55. lat Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się w piątek (19.09.) w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Uczestników konferencji przywitał dyrektor KPN-u Andrzej Raj. Następnie referaty wygłosili: Alina Kulczyk-Dynowska „Finansowe, przestrzenne i społeczne aspekty funkcjonowania Karkonoskiego Parku Narodowego, Sandra Nejranowska „Karkonoski Park Narodowy – wróg czy przyjaciel społeczności lokalnej (O roli dialogu społecznego)”, Arkadiusz Babczuk „Zasady finansowania parków narodowych – doświadczenia i perspektywy oraz Anetta Zielińska, „Jak można wycenić wartość parku narodowego - propozycja koncepcji wyceny”.
Odbyły się również panele dyskusyjne, które poprowadzili: Dariusz Kuś (Czy Natura (2000) jest taka straszna?), Artur Pałucki (Czy edukacja ekologiczna wpisuje się w promocję regionu?) Hanna Nitka (Co „wyrośnie” w Pałacu w Sobieszowie) oraz Michał Makowski (Remonty szlaków turystycznych – fanaberia czy konieczność).

W programie konferencji znalazły się zagadnienia, które najczęściej poruszane są przez szeroko rozumianą społeczność lokalną, a dotyczą działalności Parku.

- Szczegółowo omówiony został temat finansowania parków narodowych, których dotacja z budżetu państwa nie jest w stanie pokryć nawet wydatków bieżących, dlatego też wszystkie inwestycje finansowane są przez źródła zewnętrzne. Zadane zostało pytanie co stanie się z parkami narodowymi, gdy zabraknie możliwości pozyskiwania funduszy. Kontrowersyjnym zagadnieniem jest także promocja regionu, w której najczęściej pomija się park narodowy, nie wspominając o tym, że większość atrakcji turystycznych Karkonoszy leży na terenie Parku – mówiła Hanna Nitka z KPN-u.

Zaprezentowano również koncepcję zagospodarowania kompleksu pałacowego w Sobieszowie na Centrum Edukacyjno-Muzealne Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Główną atrakcją Centrum będzie ekspozycja historyczna na parterze pałacu oraz ekspozycja przyrodnicza dotycząca pięter roślinnych w Karkonoszach, zlokalizowana w budynku Wielkiej Stajni. Na terenie kompleksu pałacowego swoje miejsce znajdą również: sala konferencyjna, restauracja, bursa z miejscami noclegowymi dla zielonych szkół, a także pozostała infrastruktura niezbędna do prowadzenia edukacji ekologicznej – opowiadała Hanna Nitka.

Kolejnym szeroko komentowanym tematem związanym z Karkonoskim Parkiem Narodowym był remont szlaków turystycznych.

- Starano się przekonać uczestników konferencji, że kanalizacja ruchu turystycznego poprzez tworzenie brukowanych traktów sprzyja ochronie przyrody, gdyż nie ma wtedy potrzeby zbaczania z wygodnego szlaku i wydeptywania obszarów przyrodniczo cennych – powiedziała Hanna Nitka.

Konferencję zakończyła prezentacja Geoportalu Karkonosze, który każdemu daje możliwość dostępu do map tematycznych, a także wędrówki szlakiem turystycznym z dostępem do informacji przyrodniczych w warstwach tematycznych.

- Turysta dzięki modułowi „Planowanie tras turystycznych” może zaplanować swoją trasę po całych Karkonoszach, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
687
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group