Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11072
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To był piękny festiwal!

Poniedziałek, 18 lipca 2016, 8:33
Aktualizacja: Wtorek, 19 lipca 2016, 7:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: To był piękny festiwal!
Fot. Tomasz Raczyński
Za nami 34. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Trzeciego dnia pogoda starała się pokrzyżować plany organizatorom, ale i tak zwyciężyła więź pomiędzy aktorami a mieszkańcami i turystami, którzy w dniach 15–17 lipca br. zdecydowali się być częścią ulicznej sztuki.

Jako pierwsi ostatniego dnia festiwalu, zaprezentowali się aktorzy Akademii Wyobraźni, którzy do pomocy – podobnie jak w sobotę – zaprosili dzieci sprawiając im niesłychaną radość. „Baśń o dwóch braciach” to scena oparta na baśni Gustawa Morcinka „O szewcu i chciwym Młynarzu”, gdzie dobro zwycięża, a zło jest piętnowane.

Chwilę po zakończeniu spektaklu nad Jelenią Górę napłynęły chmury, z których spadł obfity deszcz, opóźniając nieco kolejną sztukę. Jednak gdy pojawili się artyści z Clap Clap Circo, nawet ponowne opady nie wystraszyły aktorów z Urugwaju i Argentyny oraz jeleniogórskiej publiczności, a była to okazja, by obejrzeć sztuczki kuglarskie i cyrkowe prezentowane dzień wcześniej. - Ogromne brawa dla nich, bo nie każdy artysta decyduje się wyjść w taką ulewę. To pokazuje wartość tych artystów, ich siłę i moc, ale też ogromne brawa dla publiczności jeleniogórskiej. To było piękne jak zrobił się wianuszek ludzi, którzy siedzieli pod parasolami i chcieli oglądać ten spektakl – mówił Łukasz Duda z JCK.

Kolejny występ należał do Teatru Circus Ferus z pokazem „Freak Show”. Tu należy przyznać, że artyści z Poznania nie zachwycili, a wymagająca publiczność, która od wielu lat ma do czynienia z teatrem ulicznym, dopiero pod koniec spektaklu odżyła i pojawiły się uśmiechy.

Na zakończenie festiwalu zagrał dobrze znany widzom festiwalu PESTKA, rosyjsko-czeski Teatr Novogo Fronta. Artyści wzbudzili podziw jeleniogórzan żywiołowym tańcem, wątkami humorystycznymi, a także efektownym zakończeniem z nutką grozy.

Tym samym 34. MFTU dobiegł końca, a więc jest to czas na podsumowanie „na gorąco”. - Uważam, że dopełniło się do końca to, co zaplanowaliśmy. Wyciągnęliśmy ogromną naukę, ale mamy doświadczenie w organizacji festiwali m.in. dzięki ośmiu latom festiwalu PESTKA. Uważam, że podołaliśmy całkiem nieźle i dla mnie najważniejsze jest to, że powstała cała ta „rodzina”, był świetny kontakt pomiędzy całą załogą a artystami – stwierdził Łukasz Duda.

W podziękowaniach organizatorzy podkreślali rolę Aliny Obidniak. - Cesarzowa teatrów jest tylko jedna, a ja się bardzo cieszę, że Alina Obidniak brała udział w festiwalu i sprawiało jej to radość. Przede wszystkim chcę podziękować całemu zespołowi – bez względu na to, czy to byli ludzie związani z Jeleniogórskim Centrum Kultury, wolontariusze, czy osoby, które zatrudnialiśmy dodatkowo – stanowiliśmy team – powiedział Łukasz Duda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
253
1 Bezpartyjni Samorządowcy
6%
2 Trzecia Droga 2050
4%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
22%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
45%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Jadąc ulicą Wolności
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group